Wybierz region

Wybierz miasto

  40 młodych ludzi przygotowuje się do Harcerskiej Akcji Letniej

  Autor: redakcja@dz.com.pl

  2006-03-24, Aktualizacja: 2006-03-23 13:35 źródło: Dziennik Zachodni

  Choć za oknem aura jeszcze typowo zimowa, w Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Siemianowicach Śląskich już trwają przygotowania do Harcerskiej Akcji Letniej.

  Choć za oknem aura jeszcze typowo zimowa, w Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Siemianowicach Śląskich już trwają przygotowania do Harcerskiej Akcji Letniej. Instruktorzy kompletują sprzęt, dopinają na ostatni guzik organizację obozów i szkolą kadrę niższego szczebla. Słowem - praca wre, a drzwi komendy się nie zamykają.

  Przez kilka następnych tygodni grupa młodzieży pod czujnym okiem druhny przewodnik Anny Andrzejewskiej będzie uczestniczyć w kursie zastępowych harcerskich.

  Do uczestnictwa w zajęciach zostali wytypowani harcerze z poszczególnych drużyn - mówi druhna podharcmistrz Barbara Niemiec-Falkus, zastępca komendanta siemianowickiej komendy ZHP. - W kursie uczestniczy prawie 40 druhów i druhen z większości naszych drużyn.

  W zajęciach uczestniczą przede wszystkim dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Podczas zajęć z druhną Anią Andrzejewską uczą się liderowania grupie, poznają techniki harcerskie, piszą konspekty zbiórek.  Poza tym dowiadują się, jak być dobrym zastępowym, jak organizować pracę swoich podwładnych - mówi prowadząca kurs. - Zajęcia zakończą się biegiem harcerskim, który sprawdzi umiejętności kursantów. Najlepsi z grupy dostaną patenty z wyróżnieniem, które uprawnią ich do prowadzenia własnego zastępu i objęcia funkcji zastępowych w swoich drużynach. Dla każdego z nich pierwszym poważnym sprawdzianem umiejętności będzie z pewnością zbliżający się obóz.  Swoistym rodzynkiem w grupie kilkudziesięciu młodych, żądnych wiedzy harcerzy jest Kamil Jarczyk. 18-latek wyróżnia się z tłumu dużo młodszych druhów nie tylko wzrostem i wiekiem. Uczestnictwo w kursie jest mu potrzebne do uzyskania kolejnego stopnia harcerskiego wtajemniczenia.

  - Jestem harcerzem od przeszło 10 lat - mówi. - W poprzedniej drużynie byłem przybocznym, teraz jestem szeregowym. Na kursie właściwie powtarzam i utrwalam sobie wiadomości, które zdobyłem przez te lata działania w ZHP. Dzięki uczestnictwu w kursie będę mógł zdobyć stopień harcerza orlego.

  maciej wąsowicz

  Dla harcerzy

  Typowo harcerski obóz z piosenkami i pląsami odbędzie się nad morzem, w Szklanej Hucie. Uczestnicy będą mieszkać w typowo harcerskich namiotach. Będą nabywać tam umiejętności skautowych. Dowiedzą się co znaczą terminy: pionierka obozowa, samarytanka, terenoznawstwo. Nie zabraknie także atrakcji krajoznawczych. Organizatorzy planują wycieczki do Trójmiasta, elektrowni wodnej w Żarnowcu, na ruchome wydmy oraz do Słowińskiego Parku Narodowego.


  Dla militarystów  Obóz o profilu militarnym odbędzie się w Kokotku w pobliżu Lublińca. Organizatorzy zapraszają tam wszystkich młodych ludzi pasjonujących się wojskiem i militariami. Dla uczestników przygotowują zajęcia linowe, podczas których będzie można nauczyć się obsługi podstawowego sprzętu alpinistycznego i spróbować swoich sił na sztucznej ściance wspinaczkowej. Obóz ma mieć charakter misji stabilizacyjnej, dlatego jego uczestnicy cały czas będą musieli zachować "gotowość bojową". Każdy z uczestników ma posiadać karabin przez cały czas trwania obozu. Młodzi ludzie będą uczyli się także sztuki przenikania w szeregi wroga, maskowania i przygotowywania zasadzek w lesie. Będą odbijać zakładników i ćwiczyć w ośrodku 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.