Wybierz region

Wybierz miasto

  Banki znów wyruszyły na poszukiwanie klientów

  Autor: Beata Sypuła

  2006-03-27, Aktualizacja: 2006-03-28 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Musimy kupić wiosenną garderobę, godnie uczcić zbliżające się święta, zorganizować pierwsze komunie naszych dzieci... W poszukiwaniu pieniędzy, których nam brakuje, na pewno trafimy do banku.

  Musimy kupić wiosenną garderobę, godnie uczcić zbliżające się święta, zorganizować pierwsze komunie naszych dzieci... W poszukiwaniu pieniędzy, których nam brakuje, na pewno trafimy do banku.

  Niestety, co piąty z nas przecenia własne siły - i nie spłaca kredytu. Być może uniknęlibyśmy kłopotów, gdybyśmy wybrali taki, na jaki faktycznie nas stać.

  Sprawdź, ile zapłacisz

  A jest w czym wybierać, bo banki co kilka miesięcy wprowadzają nową ofertę. Getin Bank zaoferował od pierwszego dnia wiosny "Kwitnące kredyty gotówkowe" bez zbędnych formalności, na dowolny cel można dostać nawet 30 tysięcy - do spłaty w 5 lat. PKO BP przebił okres spłaty: 8 lat. Obniżył też do końca maja swoją prowizję za udzielenie kredytu w złotych - z 3 proc. do 1 proc.

  W ING Banku Śląskim prowizja wynosi od 3,5 proc., minimum 50 złotych, ale jest pokrywana z udzielonego kredytu. Roczna "Pożyczka Wiosenna" tego banku, oprocentowana w stałej wysokości 9,99 proc. w skali roku, dostępna jest w 24 godziny dla osób z dochodem co najmniej 700 zł. Jednak realnie zapłacimy więcej. - Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, obliczona zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, dla pożyczki 3000 zł, przy 12-miesięcznym okresie spłaty i kredytowanej prowizji stosowanej dla stałych klientów banku, wynosi 17,75 proc., przy umowie o pożyczkę zawartej 20 marca - wylicza Joanna Majer, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego.

  Liczne zabezpieczenia

  PKO BP poszedł z obniżką oprocentowania rocznego kredytu jeszcze niżej - do 7,2 proc. Co jednak ciekawe - taki tani roczny kredyt obwarowany jest licznymi zabezpieczeniami, np. zastawu lub przewłaszczenia na kupowanym pojeździe, wpłaty pieniędzy na rachunek własny banku, blokady środków na rachunkach oszczędnościowych prowadzonych w tym banku, blokady bonów skarbowych. Banki wiedzą bowiem, że pokusa może być silna, ale wola spłaty czasem u nas słabnie.

  Inną formą namawiania na kredyt są karty kredytowe. Getin Bank oferuje "Rześkie karty kredytowe dla każdego". Wystarczą dochody już od 650 zł, żeby dostać taką kartę.

  Jednak do karty jest dołączany pakiet ubezpieczeń - polisa dająca ochronę m.in. w razie wykorzystania naszej karty przez obcą osobę, czy w przypadku utraty pracy lub niezdolności do jej wykonywania po wypadku.

  O wypadku lub bezrobociu zazwyczaj jednak nie myślimy - bankowe reklamy atakują naszą wyobraźnię. Bankowcy jednak przestrzegają: bierz tylko taki kredyt, na jaki cię stać. Banki oferują co prawda ubezpieczenie na życie lub na wypadek trwałego inwalidztwa oraz utraty stałego źródła dochodów.

  W przypadku takich ofert należy jednak wypytać o szczegóły, czyli o sumę, którą bierze na siebie ubezpieczyciel. Często w praktyce się zdarza, że taka polisa nie pokrywa naszych zobowiązań wobec banku, zwłaszcza gdy obrosną karnymi odsetkami.


  Czy cię stać na kredyt?


  Zarabiasz ustawowe minimum?

  • Jeśli masz płacę w wysokości 899 zł,

  • na rękę dostajesz około 650 zł,

  • twoje stałe koszty (czynsz, media, telefon) to 400 zł,

  • nie masz nikogo na utrzymaniu,

  • weźmiesz 2 tys. zł kredytu na 3 lata,

  • oprocentowanie w skali roku (zmienne) wyniesie 19,90 proc

  • twoja rata wyniesie około 74,23 zł.

  UWAGA! Na życie (jedzenie, przejazdy, środki czystości) zostanie ci jedynie 175,77 złotych!  Macie we dwoje na rękę 2.477 złotych miesięcznie?


  • Wasze stałe koszty to 558 zł,

  • bierzecie kredyt w wysokości 2 tys. zł, z oprocentowaniem stałym 17,90 proc.,

  • spłacacie przez rok,

  • rata wyniesie 183,26 zł, czyli oddacie co dziesiątą wolną złotówkę.


  Krzysztof Koronkiewicz, prezes Domu Finansowego QS  Nie podejmujmy decyzji pod wpływem chwili. Musimy mieć jasny obraz kredytów, które nas interesują. Dlatego dokładnie zorientujmy się, jakie warunki proponują różne banki oraz instytucje finansowe. Przed ostatecznym podjęciem zobowiązania kredytowego należy zapoznać się skrupulatnie z warunkami umowy, punkt po punkcie. Zawiera ona wszelkie informacje odnośnie wysokości opłat, prowizji, składek ubezpieczeniowych itp. Dodatkowo umowa kredytowa powinna zawierać załącznik o odstąpieniu od umowy.

  730 tys. osób - na 11,5 mln zarejestrowanych w bazie Biura Informacji Kredytowej - nie spłacało kredytu dłużej niż 90 dni. To najnowsze dane BIK dotyczące ostatnich 10 lat.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.