Wybierz region

Wybierz miasto

  Brakuje policjantów

  Autor: (mawa)

  2006-02-24, Aktualizacja: 2006-02-23 20:35

  Informacje o tym, że policjantów jest za dużo i nie mieszczą się w komendach, można włożyć między bajki. Przynajmniej u nas funkcjonariuszy brakuje. Śląski garnizon policji ogłosił nabór do służby kandydackiej ...

  Informacje o tym, że policjantów jest za dużo i nie mieszczą się w komendach, można włożyć między bajki. Przynajmniej u nas funkcjonariuszy brakuje.

  Śląski garnizon policji ogłosił nabór do służby kandydackiej (odpracowanie wojska) w policji, jak również nabór do pracy w poszczególnych komendach naszego województwa. Wakaty po odejściu funkcjonariuszy na emeryturę czy przetasowaniach kadrowych między komendami, powstały także w siemianowickiej policji. Przyszedł czas na ich wypełnienie.

  By zostać policjantem trzeba spełnić szereg wymagań i zaliczyć testy sprawnościowe oraz psychologiczne. A nie jest to proste. W ubiegłym roku na egzaminach sprawnościowych poległa znakomita większość kandydatów do służby w policji. Sporo osób nie przebrnęło też przez egzamin sprawdzający wiedze ogólną.

  - W Siemianowicach Śląskich brakuje policjantów głównie pionu prewencji - dodaje podkomisarz Stanisław Sobczak. - Potrzebni nam są ludzie z minimum średnim wykształceniem, posiadający nieposzlakowaną opinię w lokalnym środowisku, nie karani, podlegający szczególnej dyscyplinie, której gotowi się są podporządkować. Na stanowiskach policji najchętniej widziani są kandydaci z wyższym wykształceniem.

  Przy doborze osób do służby sztab ekspertów bierze pod uwagę także predyspozycje psychiczne przyszłego policjanta. Nie jest to bez znaczenia dla późniejszej pracy, bogatej w stresy i nieprzewidziane sytuacje.

  Izabela Rom, rzecznik prasowy siemianowickiej komendy wyjaśnia, że duża ilość kandydatów pozwoli wyłuskać spośród nich najlepszych, którzy zostaną przyjęci w szeregi policji.

  - Kiedyś było tak, że do sekcji kryminalnej przyjmowało się młodych nieznanych środowisku przestępczym ludzi. Niestety specyfika pracy jest taka, że nie ma czasu doszkalać takiego człowieka i stać nad nim. Warto, żeby przeszedł najpierw szkołę życia w Sekcji Prewencji, a dopiero, kiedy wykaże się odpornością psychiczną i odpowiednimi predyspozycjami można pomyśleć o wcieleniu go do pionu kryminalnego - tłumaczy zastępca naczelnika sekcji kryminalnej.

  Kandydaci do służby kandydackiej poprzez pracę w oddziałach prewencji mogą natomiast poznać charakter i specyfikę zawodu policjanta, co może mieć wpływ na ich późniejsze wybory życiowe.

  Chętni do służby w Policji, jak i służby kandydackiej mogą się zgłaszać się w dziale kadr Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich, która prowadzi przyjęcia kandydatów natomiast cały proces rekrutacji. Nabór zarówno do służby w policji jak i służby kandydackiej przeprowadza wyspecjalizowana komórka Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wszelkie informacje można uzyskać także pod numerami telefonów: 032-35-96-218, 032-35-96-219.

  maciej wąsowicz
  Jakie wymagania?

  Informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej można znaleźć również na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (www. policja. pl) i stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (www. policja. katowice. pl).


  Pozostałe wymagania kandydatów do służby w Policji:

  - mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej,

  - miejsce zameldowania na pobyt stały na terenie województwa śląskiego.

  Pozostałe wymagania kandydatów do służby kandydackiej:

  - wiek do 24 lat,

  - miejsce zameldowania

  na pobyt stały na terenie województwa śląskiego,

  - nieuregulowany stosunek do służby wojskowej,

  - kategoria zdrowia "A" udokumentowana wpisem w książeczce wojskowej,

  - preferowany wzrost co najmniej 175 cm.
  Komendanci  Coś się kończy, a coś zaczyna


  Inspektor Tadeusz Banaś  Ustępujący komendant miejski policji jest wieloletnim funkcjonariuszem. Stanowisko szefa KMP w Siemianowicach Śląskich objął 16 kwietnia 2004 roku. Wcześniej był komendantem komisariatu w Katowicach, naczelnikiem wydziału ds. kryminalnych KPP w Będzinie oraz inspektorem w sekcji zabójstw.

  W Siemianowicach wprowadził nowe rozwiązania funkcjonowania komendy. Rozliczał policjantów z efektów ich pracy. Jego osobisty nadzór przyczynił się do wielu sukcesów funkcjonariuszy KMP. Z wykształcenia jest pedagogiem.

  Służbę rozpoczynał w grudniu 1970 roku. Inspektor przeszedł na zasłużoną emeryturę. (mawa)  Młodszy inspektor Ginter Płaza  Przejął schedę po Tadeuszu Banasiu. Do niedawna pełnił funkcję zastępcy komendanta KMP w Jaworznie. Wcześniej pracował w różnych jednostkach policji w Katowicach, Mysłowicach. Z Siemianowicami zdołał się już zaznajomić ponieważ od ponad miesiąca był zastępcą komendanta w tutejszej komendzie. Podobnie jak inspektor Banaś lubi uprawiać sport, a w szczególności narciarstwo alpejskie. Służbę rozpoczynał w 1977 roku w V Komisariacie w Katowicach.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.