Wybierz region

Wybierz miasto

  Dorabiam do emerytury

  Autor: Michał Tabaka

  2006-03-17, Aktualizacja: 2006-03-16 14:05 źródło: Dziennik Zachodni

  Klub Skatowy "Chemik" Siemianowice znany jest przede wszystkim z tego, że jego szef Henryk Brzoska jest jednocześnie prezesem Polskiego Związku Skata. Ale to nie wszystko.

  Klub Skatowy "Chemik" Siemianowice znany jest przede wszystkim z tego, że jego szef Henryk Brzoska jest jednocześnie prezesem Polskiego Związku Skata. Ale to nie wszystko. Sam klub ma się coraz lepiej - walczy o awans do I ligi. Prawdziwą zaś jego ozdobą jest jedyna przedstawicielka płci pięknej Helena Broda.

  Emerytka z Katowic od lat już związana jest z siemianowickim klubem. Na swoim koncie ma niezliczone sukcesy. Jako pierwsza kobieta w historii polskiego skata zagrała w rozgrywkach pierwszoligowych. Zdobyła drużynowe mistrzostwo Polski. Kilka razy brała udział w prestiżowych mistrzostwach Niemiec i za każdym razem plasowała się w pierwszej dwudziestce. Pani Helena dwa razy zdobyła w kategorii kobiet Puchar Saksonii.

  W tym roku, podczas Indywidualnych Mistrzostw Okręgu Katowice znowu była klasą dla samej siebie i zwyciężyła wśród kobiet.

  - Dostałam telewizor, 250 zł i puchar - mówi pani Helena, której miesięczna emerytura wynosi 800 zł.

  Wcześniej pani Helena nie pierwszy raz zawstydziła swoich kolegów z klubu: podczas pierwszych zawodów w ramach Grand Prix Polski rozegranych w Wodzisławiu była najlepsza wśród siemianowickich skaciorzy.

  Przygoda ze skatem pani Heleny ma już ponad 40 lat. Przypatrywała się jak grali mężczyzny. Kiedyś brakowało trzeciego i dostała swoją szansę. Panowie rzecz jasna patrzyli na nią z politowaniem myśląc, że będzie więcej tłumaczenia niż skata. Było nieco inaczej. Pani Helena, mając za sobą lata podpatrywania, ograła ich bez wysiłku.

  Potem między panią Heleną a skatem nastąpiła naturalna separacja. Aż do emerytury obecnej zawodniczki KS "Chemik" Siemianowice.

  - Po przejściu na emeryturę miałam więcej czasu. Oglądałam telewizję i zobaczyłam coś o klubach skatowych. Skontaktowałam się. Jedyny mój warunek to taki, żebym nie była samą kobietą. Przynajmniej na początku - wspomina pani Helena. Pierwsze profesjonale kroki w skacie Helena Broda postawiła w katowickim klubie "Zawodzie". Występowała tam już jedna przedstawicielka płci pięknej. Też Broda.

  - Okazało się, że jesteśmy rodziną. Jej mąż był kuzynem mojego teścia. Nawet się do tej pory nie znałyśmy - mówi o tym wyjątkowym zbiegu okoliczności jedna z najlepszych w Polsce zawodniczek w skacie.

  Pani Helena marzy o wyjeździe na poważne, zagraniczne turnieje. Ale jej domowy budżet nie jest z gumy.

  - Ostatnio poprosiłam o pomoc w zorganizowaniu wyjazdu Urząd Miasta w Katowicach. Otrzymałam lakoniczną wypowiedź, że nie mają pieniędzy - relacjonuje poszukiwania sponsora emerytka. Dlatego Helena Broda nie wierzy, że uda jej się wyjechać na tegoroczne mistrzostwa świata na Wyspy Bahama. Prędzej na mistrzostwa Europy organizowane za rok w Niemczech. Chociaż też będzie bardzo trudno uciułać coś z tej mizernej emerytury.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.