Wybierz region

Wybierz miasto

  Emerytowany oficer śląskiego oddziału CBŚ trafił do aresztu

  Autor: (amc)

  2006-03-18, Aktualizacja: 2006-03-17 19:45 źródło: Dziennik Zachodni

  Podinsp. Wiesław G., oficer śląskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego został aresztowany na zlecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Za kratkami spędzi co najmniej 3 miesiące. Już w lipcu ub. r.

  Podinsp. Wiesław G., oficer śląskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego został aresztowany na zlecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Za kratkami spędzi co najmniej 3 miesiące. Już w lipcu ub. r. DZ pisał o jego kłopotach. Wówczas jego córce. postawiono zarzut udziału w mafii paliwowej. Jak okazało się robiła to nie tylko za wiedzą, ale i przy pomocy ojca.

  - Zarzuty wobec emerytowanego oficera to udział w zorganizowanej grupie przestępczej, korupcja i ujawnianie tajemnicy służbowej - wyjaśnia prok. Jerzy Balicki z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

  Prokuratura ta prowadzi śledztwo w sprawie największej w kraju mafii paliwowej. Pojawia się w niej m.in. nazwisko gen. Mieczysława K., byłego szefa śląskiego garnizonu. Akt oskarżenia w jego sprawie trafił już do sądu. Wszystko wskazuje na to, że kiedy gen. K odszedł na emeryturę, to G. zostału polowany przez mafię paliwową i stał się jej wtyczką w komendzie. Miał ostrzegać gangsterów przed akcjami policji i kontrolami z urzędów skarbowych.

  Wiesław G. to oficer z prawie 30-letnim stażem. Dobry gliniarz, który do CBŚ przeszedł zaraz po jego stworzeniu. Jego koledzy byli w szoku. Nie wierzyli, aby podinspektor wiedział o awanturze w jaką wdała się jego córka. Okazało się jednak, że gdy córka G. przejęła część udziałów podejrzanej spółki, umorzono śledztwo prowadzone w jej sprawie przez katowickich policjantów.

  Chodziło o katowicką spółkę, która zdaniem policji została powołana tylko po to, by przepuszczać przez nią fałszywe faktury za paliwo. Jej właścicielką była Henryka P. Została aresztowana. Postawiono jej zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Jej bliską znajomą była Agnieszka G., córka oficera CBŚ, która pracowała wraz z Henryką P. Także została aresztowana i także postawiono jej zarzuty udziału w mafii paliwowej.

  Jak wiadomo nieoficjalnie wszystko to działo się pod koniec czerwca 2005 roku. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Śląskiej Komendy Policji zatrzymali wówczas 8 osób (w tym 2 kobiety) w wieku od 32 do 56 lat. Z ustaleń policjantów wynika, że zatrzymani prowadzili interesy w latach 2003-2005 na terenie województwa śląskiego. Pod przykrywką dwóch legalnie działających stacji paliw zaopatrywali się w dwóch śląskich firmach w tzw. puste faktury, poświadczające legalność zakupu paliwa w rafineriach. Jedną z nich była ta prowadzona przez Henrykę P. i córkę oficera CBŚ.

  Obie stacje benzynowe posiadały podwójny system zbiorników, w których znajdowało się zarówno paliwo zakupione legalnie, jak i to wyprodukowane domowym sposobem. Wartość tego drugiego to co najmniej 8,5 mln zł!

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.