Wybierz region

Wybierz miasto

  Informatyczna Platforma dla petenta

  Autor: Maciej Wąsowicz

  2006-04-14, Aktualizacja: 2006-04-13 14:57 źródło: Dziennik Zachodni

  Siemianowice Śląskie, jako jedyne miasto w Polsce, uruchomiły Samorządową Elektroniczną Platformę Informacyjną. System o tajemniczo brzmiącej nazwie jest, a właściwie już w niedalekiej przyszłości będzie, gigantyczną ...

  Siemianowice Śląskie, jako jedyne miasto w Polsce, uruchomiły Samorządową Elektroniczną Platformę Informacyjną. System o tajemniczo brzmiącej nazwie jest, a właściwie już w niedalekiej przyszłości będzie, gigantyczną bazą danych zawierającą informacje o wszystkich siemianowiczanach, którzy korzystają z usług Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Całkowicie pionierski projekt wprowadzono dzięki pomocy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które wzięło na siebie ciężar finansowy zaprojektowania i wdrożenia SEPI w Siemianowicach Śląskich.

  Nowy system pozwala na niemal natychmiastową komunikację między połączonymi siecią wewnętrzną instytucjami: Powiatowym Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Referatem Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta.

  - Wdrożenie SEPI w Siemianowicach Śląskich to pierwszy, pionierski projekt tego typu w naszym kraju - mówi Zbigniew Olejniczak, dyrektor departamentu informatyki w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Gdyby można było rozszerzyć go na całą Polskę, oszczędności sięgałyby kilku milionów złotych rocznie.

  Według szacunków ekspertów, tylko w samych Siemianowicach, w których zarejestrowanych jest ponad rzesza pięciu tysięcy bezrobotnych oszczędności mogą sięgnąć nawet 100 tys. zł w skali roku. Tyle bowiem kosztuje druk i wysyłka blisko 30 tys. zawiadomień, które muszą wydać różne miejskie instytucje.  Działanie systemu jest dziecinnie proste. Pracownicy wspomnianych instytucji już nie będą musieli wystawiać "papierowych" zaświadczeń. Teraz każdy podopieczny PUP, MOPS czy osoba korzystająca z pomocy referatu świadczeń rodzinnych zostanie wprowadzona do bazy danych. Następnie, kiedy będzie chciała załatwić sprawę, w którymś z tych urzędów wystarczy, że pracownik wpisze jego imię i nazwisko do wyszukiwarki i otrzyma komplet informacji na temat petenta.

  SEPI zapobiegać będzie wszelkim urzędowym oszustwom. Nigdy więcej nie zdarzy się sytuacja, w której do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłosi się osoba z podrobionym zaświadczeniem z Powiatowego Urzędu Pracy. Znikną bowiem wszelkie możliwe do podrobienia papierki.

  O bezpieczeństwo i poufność danych osobowych wprowadzonych do SEPI, dbają informatyczne zabezpieczenia porównywalne z tymi, które na swoich stronach internetowych instalują banki, by uchronić klientów przed hackerami.  Możliwości systemu stworzonego specjalnie na potrzeby Siemianowic przez warszawską firmę "ComputerLand" są niemalże nieograniczone. - Dzięki SEPI tworzymy kompletną bazę danych o klientach naszych urzędów - mówi Hanna Becker, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. - W Siemianowicach system obejmuje na razie pomoc społeczną, rynek pracy i świadczenia rodzinne. W przyszłości planujemy włączyć do platformy ewidencję ludności i w miarę możliwości wszystkie pozostałe informacje o obywatelach, które znajdują się teraz w bazach jednostek miasta.
  Kto skorzysta?

  Na wprowadzeniu systemu skorzystają przede wszystkim osoby korzystające z pomocy PUP, MOPS i Referatu Świadczeń Rodzinnych UM. Od tej chwili nie będą musiałby biegać między urzędami z kolejnymi druczkami i zaświadczeniami, tylko wszystko będą mogły załatwić w jednym miejscu. Skorzystają także urzędnicy, którzy przestaną produkować tony korespondencji i będą mogli skupić się na pomocy osobom, które jej potrzebują.
  Jak to działa?


  Urzędnik, który chce uzyskać informacje o interesancie, musi najpierw zalogować się do systemu. Na monitorze komputera wyświetli mu się szereg danych o osobie, która zgłosiła się do urzędu ze swoim problemem. Oprócz podstawowych informacji, urzędnik będzie mógł dowiedzieć się także czy petent starał się o zatrudnienie za pośrednictwem PUP, czy ma żonę lub dzieci, ile zarabia, aż w końcu czy korzystał kiedykolwiek z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.