Wybierz region

Wybierz miasto

  Młodzież zaprezentowała swoje rosnące aktorskie umiejętności na scenie Siemianowickiego Centrum Kultury

  Autor: redakcja@dz.com.pl

  2006-03-31, Aktualizacja: 2006-03-30 16:12 źródło: Dziennik Zachodni

  30 minut. Dokładnie tyle czasu miał każdy z blisko 20 młodzieżowych zespołów teatralnych, które wzięły udział w XVI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, by przekonać do swych umiejętności trio sędziowskie.

  30 minut. Dokładnie tyle czasu miał każdy z blisko 20 młodzieżowych zespołów teatralnych, które wzięły udział w XVI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, by przekonać do swych umiejętności trio sędziowskie.

  Przy długim stole usytuowanym naprzeciwko sceny w sali teatralnej Siemianowickiego Centrum Kultury zasiadło troje profesjonalnych sędziów: Róża Miczko - aktorka z Teatru Rozrywki w Chorzowie, Agnieszka Kwiatkowska - aktorka z będzińskiego Teatru "Wielkie Koło" oraz Jan Litwiński z referatu kultury siemianowickiego Urzędu Miasta.

  Sędziowie oceniali wszystko: od umiejętności aktorskich, przez oryginalność scenariusza, po ogólne wrażenie jakie wywarła trupa aktorska.

  Przypadkowy scenariusz

  Jedną z najbardziej zgranych ekip festiwalu stanowiła grupa starszej młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury "Jordan" występująca pod szyldem grupy teatralno-kabaretowej Fason. Anita Witek opiekunka grupy mówi, że scenariusz sztuki, którą przedstawili jej podopieczni, oparty był na dziele Maurycego Maeterlincka pt. "Ślepcy".

  - Zasadniczo sama staram się pisać scenariusze do wystawianych przez nas sztuk - wyjaśnia Anita Witek. - Jednak ten wpadł mi w ręce dość przypadkowo i wspólnie postanowiliśmy zmierzyć się z tematem.

  A nie było to proste. Sztuka Maeterlincka jest trudną do przedstawienia na scenie poetycką metaforą życia. Blisko 18-letnia Iga Słupska, która gra w sztuce jedną z postaci mówi, że "Ślepcy" są sztuką od odkrywaniu prawdy przez do tej pory zaślepionych, zwykłych ludzi.

  - Tak naprawdę podczas festiwalu "Ślepcy" mieli swoją premierę - dodaje Anita Witek. - Wcześniej wystawiliśmy ich tylko raz. Prapremiera odbyła się w katowickim liceum plastycznym.

  Doskonała gra

  Za najlepszy zespół całego festiwalu sędziowie uznali grupę Homer z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum.

  Jan Litwiński z jury festiwalu związany jest właściwie od samego początku. Twierdzi, że z roku na rok poziom festiwalu systematycznie się podnosi.

  - Jeszcze przed kilkoma laty podczas festiwalu można było zobaczyć spektakle nadające się na nie najlepszą akademię szkolną. Obecnie jest znacznie lepiej - wszystkie przedstawienia są dopracowane w najmniejszych szczegółach, na wysokim poziomie - mówi Jan Litwiński. Homer zaskoczył jury nie tylko oryginalnością scenariusza, ale również doskonałą grą aktorską.

  - Przedstawienie "Hobbit, śmierć i Leon zawodowiec w świetle anioła" było zdecydowanie najlepiej przygotowaną sztuką festiwalu - mówi Jan Litwiński.

  maciej wąsowicz
  Otrzymali nagrody  Grand Prix otrzymał Teatr Homer z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum za spektakl pt. "Hobbit, śmierć i Leon Zawodowiec w świetle anioła" na podstawie materiałów znalezionych w Internecie w reż. Krzysztofa Siarkowskiego.


  W kategorii wiekowej 6 - 13 lat przyznano:


  I miejsce - Zespołowi Teatralnemu Dobre Duszki z Kącika Sztuki Stryszek za spektakl "W krainie fantazji" na podstawie scenariusza Wioletty Dymel "W krainie cudowności" w reż. Henryki Sygut,

  II miejsce - Kabaretowi "Haneczka" ze Szkoły Podstawowej nr 6 za program pt. "Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Jaś i Małgosia" wg W. Chotomskiej "Kabaret na jednej nodze" w reż. Ewy Frączek,

  III miejsce - Teatrzykowi "Tajemnicze jabłko" ze Szkoły Podstawowej nr 16 za spektakl pt. "Królewna Śmieszka" w reż. Beaty Micke.

  Wyróżnienie dla Krzysztofa Siuty ze Szkoły Podstawowej nr 16 za przedstawienie "Jaś i Małgosia" w reż. Beaty Micke.


  W kategorii wiekowej 13 - 21 lat przyznano:


  I miejsce - Teatrowi Szkolnemu "Śniadek" z I Liceum Ogólnokształcącego za trawestacje "Dziadów" cz. II w reż. Joanny Gryzik,

  II miejsce - Grupie Teatralno-Kabaretowej Fason z Młodzieżowego Domu Kultury im. dr H. Jordana za spektakl pt. "Ślepcy" przygotowany w oparciu o prozę Maeterlinca i Wellsa w reż. Anity Witek,

  III miejsce - Zespołowi Kultura Żywego Słowa z Gimnazjum nr 2 za spektakl "Jo ci przaja, ty mi przajesz!" czyli "Romeo i Julia po śląsku" w reż. Jolanty Podkidacz.

  Coraz więcej grup
  Podczas trwającego dwa dni przeglądu teatralnego w Siemianowickim Centrum Kultury zaprezentowało się 19 zespołów teatralnych. Łącznie na scenie wystąpiło 239 osób.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.