Wybierz region

Wybierz miasto

  PiS się nie zgadza, by WOŚP uczyła pierwszej pomocy,

  Autor: (ika)

  2006-03-24, Aktualizacja: 2006-03-24 08:53 źródło: Dziennik Zachodni

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za pieniądze zebrane podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Owsiaka chce w szkołach uczyć pierwszej pomocy. Za jest Ministerstwo Zdrowia, przeciw posłowie PiS z komisji edukacji.

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy za pieniądze zebrane podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Owsiaka chce w szkołach uczyć pierwszej pomocy. Za jest Ministerstwo Zdrowia, przeciw posłowie PiS z komisji edukacji. Powód? Owsiak jest kontrowersyjny.


  Program nazywa się "Ratujemy i Uczymy Ratować". Kursy pierwszej pomocy mają być skierowane do osób kształcących najmłodszych, czyli nauczycieli dzieci w klasach od 1 do 3. Zasady ratowania będzie ich przekazywać 150 wolontariuszy po kursach instruktorskich. Wyszkoleni nauczyciele mają edukować uczniów.

  Fundacja na ten cel kupiła w Norwegii kilka tysięcy specjalnie przygotowanych fantomów do ćwiczeń. W ciągu dwóch lat chce przeszkolić blisko 800 tysięcy dzieci. Chce, ale nie wiadomo czy przeszkoli, bo przeciwni Owsiakowej akcji w szkołach jest PiS.

  W kwietniu program ruszy w województwach - podlaskim i dolnośląskim. Od września szkolenia odbywać się będą już na terenie całej Polski - każdego tygodnia przez 3 dni. - Pragniemy, aby każdego dnia nasze kursy ukończyli przedstawiciele minimum 10 - 15 szkół. Fundacja, oprócz nauki, zapewni także wszystkie materiały dydaktyczne do prowadzenia lekcji wśród uczniów. Dzieci będą uczyły się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej - mówią w WOŚP.

  Owsiaka zaatakował dziennik "Nasz Dziennik", a na jego łamach m.in. Maria Nowak, nauczycielka z Chorzowa i Marian Piłka z Łodzi. Posłanka zarzuciła Owsiakowi, że "zrobił więcej szkody niż pożytku". - Nie mam zaufania do Owsiaka, nie znam tego programu, z którym chce wejść do szkół - przyznaje DZ Maria Nowak. - Orkiestra to dobra akcja, ale akcja, a my tu musimy mówić o edukacji. Pan Owsiak lansuje, niestety antypedagogikę, która daje złe efekty. My jako nauczyciele musimy to potem naprawiać.

  Owsiak jest rozżalony. Na stronie internetowej Orkiestry pisze: "Z radością przyjęliśmy zgłoszenia kilku tysięcy nauczycieli, którzy natychmiast odpowiedzieli na nasze hasło, że chcemy uczyć dzieci pierwszej pomocy. Nie spotkałem się osobiście z ani jednym protestem czy chociażby niezadowoleniem, że Fundacja i ja, Jerzy Owsiak, promujemy ten program".

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.