Wybierz region

Wybierz miasto

  Policjanci odwiedzili prezydenta Siemianowic

  Autor: Michał Tabaka

  2006-03-11, Aktualizacja: 2006-03-10 21:12 źródło: Dziennik Zachodni

  W siemianowickim magistracie zjawili się policjanci z wydziału ds. przestępczości gospodarczej. Mieli nakaz prokuratorski, który pozwalał im zabrać urzędową dokumentację.

  W siemianowickim magistracie zjawili się policjanci z wydziału ds. przestępczości gospodarczej. Mieli nakaz prokuratorski, który pozwalał im zabrać urzędową dokumentację. Interesowały ich papiery dotyczące prywatyzacji oddziału nefrologii w tutejszym szpitalu. W sumie zabezpieczono ok. 400 stron dokumentów.  Te materiały będą niezbędne do prowadzenia śledztwa w sprawie prywatyzacji jednego ze szpitalnych oddziałów - twierdzi Bogdan Kozieł, szef siemianowickiej prokuratury.

  Śledczy z Siemianowic, dbając o bezstronność, już wyłączyli się z prowadzenia dochodzenia. Na dniach Prokuratura Okręgowa w Katowicach ma wydać decyzję, kto będzie prowadził dalsze postępowanie w tej sprawie. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że ma być ono prowadzone pod kątem nepotyzmu i przekroczenia uprawnień przez Zbigniewa Pawła Szandara, prezydenta Siemianowic Śląskich.  Prywatyzacja przeznaczonego do likwidacji Oddziału Nefrologii, Stacji Dializ i Poradni Nefrologicznej od początku budziła kontrowersje, a jej finał wywołał już prawdziwą falę protestów.

  Najpierw w siemianowickim magistracie zadecydowano, że kierunek tej prywatyzacji wytyczy specjalna komisja konkursowa. Swoje oferty przedstawiły dwie firmy. Wybór padł na przedsiębiorstwo z Sosnowca, bo jego oferta była tańsza. Później Szandar, mając w ręku świeżą uchwałę Rady Miasta, zmienił postanowienia pracującej przez kilka miesięcy komisji konkursowej - wydał zarządzenie, na mocy którego o losach siemianowickiej nefrologii miała decydować spółka cywilna "Nefrolux" z Siemianowic.  "Nefrolux" to podmiot obeznany z rynkiem medycznym i świadczeniem usług dla pacjentów. Tyle tylko, że jednym ze współwłaścicieli tej spółki jest Lucjan Sobieraj - syn szwagierki prezydenta Szandara.

  Jednak według Szandara wszystko jest w porządku: zarządzenie jest zgodne z wcześniej przyjętą uchwałą Rady Miasta, a poza tym prezydent, wskazując "Nefrolux", miał na względzie dobro siemianowickich pacjentów. Zarzut nepotyzmu prezydent uznaje za oszczerstwo.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.