Wybierz region

Wybierz miasto

  Policjanci-przestępcy stracą uprawnienia emerytalne

  Autor: Beata Sypuła

  2006-03-28, Aktualizacja: 2006-03-28 07:31 źródło: Dziennik Zachodni

  Prawdopodobnie już wkrótce wejdzie w życie zapis prawny, na podstawie którego policjant, skazany za korupcję czy współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą albo skazany za przestępstwo popełnione prywatnie, straci ...

  Prawdopodobnie już wkrótce wejdzie w życie zapis prawny, na podstawie którego policjant, skazany za korupcję czy współpracę ze zorganizowaną grupą przestępczą albo skazany za przestępstwo popełnione prywatnie, straci uprawnienia emerytalne oparte na wielu przywilejach. Przejdzie wówczas na garnuszek ZUS, kiedy osiągnie zwykły dla reszty seniorów wiek. Z kolei dla byłych milicjantów, funkcjonariuszy SB i UB dodatek na remont mieszkania nie będzie już dostępny. Te pieniądze otrzymają dzieci poległych funkcjonariuszy policji.

  Strata uprawnień

  Obecnie policjant po 15 latach pracy może przejść na emeryturę, ale dostaje jedynie 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalnie może dostać 75 proc. ostatniego uposażenia po blisko 27 latach służby w policji. Na skutek proponowanego przez Komendę Główną Policji zapisu, funkcjonariusze skazani prawomocnym wyrokiem za korupcję czy współpracę z gangami, stracą te uprawnienia i przejdą na tzw. system powszechny. W efekcie - dostaną emeryturę z ZUS po 60. (kobiety) lub 65. (mężczyźni) roku życia.

  Propozycję odpowiedniego zapisu prawnego KG Policji przesłała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi nie tylko o sytuacje, w których funkcjonariusz "popełnił przestępstwo umyślne w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej" i gdy sąd orzekł wobec niego pozbawienie praw publicznych. Przepis ma dotyczyć i tych policjantów, którzy zostali skazani za współpracę z grupami przestępczymi - także wówczas, gdy nie wiązało się to bezpośrednio z działaniami służbowymi.

  - Zapisy o utracie policyjnych uprawnień emerytalnych przez funkcjonariuszy Policji, którzy dopuszczą się przestępstw korupcyjnych lub współpracy z przestępcami, znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o Policji. Obecnie projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych. Pod obrady Rady Ministrów trafi w kwietniu - powiedział DZ Jarosław Buczek z biura prasowego MSWiA.

  Kolejna zmiana przepisów


  KG Policji zabiera też część uposażeń byłym funkcjonariuszom milicji, SB i UB. Pieniądze zostaną częściowo przeznaczone na naukę dla osieroconych dzieci policjantów, reszta na nagrody dla czynnych funkcjonariuszy. Chodzi o 34 mln zł rocznie. Taką właśnie sumę pobierali emeryci milicyjni jako dodatek na remont mieszkania. Choć byli funkcjonariusze MO się wzburzyli, stanowisko KG Policji jest jasne: ustawa o policji mówi, że te pieniądze należą się funkcjonariuszowi, nie wspomina o emerytach.

  - Środki na naukę dla dzieci policjantów poległych na służbie są już zabezpieczone. Ich przekazanie poprzedzać będzie zmiana odpowiednich przepisów. Obecnie pracuje nad tym Departament Prawny MSWiA - wyjaśnia Jarosław Buczek.

  Inną rzeczą jest, że nie wiadomo, dlaczego nikt nie zauważył do tej pory tych niezgodnych z prawem przywilejów dla byłych milicjantów. Sprawa może trafić do prokuratora.
  Zdaniem eksperta  Paweł Biedziak z Komendy Głównej Policji
  Policjanci mają prawo do emerytury po 15 latach służby. To 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Trudno sobie wyobrazić, żeby osoba, która - podkreślam - prawomocnym wyrokiem skazana została za najcięższe przestępstwa, korzystała z takich praw. Ma to się zmienić. Jeśli policjant dopuszcza się korupcji lub współpracuje ze zorganizowaną grupą przestępczą, to zagraża też innym funkcjonariuszom. Te przestępstwa niweczą pracę wielu innych policjantów. To jest bardzo czytelny sygnał dla funkcjonariuszy, że przestępstwo się kompletnie nie opłaca w policji. Tracisz wszystko, tracisz pracę i nabywane często przez lata przywileje. Przygotowując zapis dotyczący utraty uprawnień emerytalnych, polska policja wzoruje się na innych tego typu zapisach, obowiązujących w policji na całym świecie.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.