Wybierz region

Wybierz miasto

  Policjanci są bardzo ambitni i nie chcą się przyznać, gdy czegoś nie wiedzą

  Autor: Maciej Wąsowicz

  2006-04-07, Aktualizacja: 2006-04-07 12:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Kiedyś idąc do szkoły musieli założyć mundurek i tarczę, teraz, by usiąść w szkolnej ławie, mundur zdejmują, a legitymację służbową, pistolet i pałkę zostawiają w biurkach.

  Kiedyś idąc do szkoły musieli założyć mundurek i tarczę, teraz, by usiąść w szkolnej ławie, mundur zdejmują, a legitymację służbową, pistolet i pałkę zostawiają w biurkach.


  Kilkudziesięciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich uczy się i pracuje nad znajomością języków obcych.

  Projekt "Krok do przodu" współfinansowany przez Unię Europejską pozwala funkcjonariuszom na darmowe uczestnictwo w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego. Prawie każdego dnia zameczek w Michałkowicach wypełnia się mundurowymi, którzy po służbie zdejmują mundury, biorą do ręki zeszyty i książki, a potem słuchają lektorki.

  - Funkcjonariusze uczą się zwrotów przydatnych w czasie służby - mówi Anna Rzepczyk, lektorka i autorka programu nauczania.

  Policjanci, w których mocno zakorzenione jest poczucie władzy, niezbyt chętnie przyznają się do własnej niewiedzy.

  - Nie są do tego skorzy - mówi pani Anna. - Bardzo trudno jest się im przełamać, otworzyć i przyznać, że czegoś nie wiedzą.

  Jednak poczucie obowiązku i karności wykształcone u policjantów pomaga lektorce w edukowaniu mundurowych. - Pod tym względem to rewelacyjne grupy: zdyscyplinowane, obowiązkowe i bardzo ambitne - chwali swoich podopiecznych Anna Rzepczyk.

  Zajęcia w jednej z grup już się skończyły. W dwóch pozostałych trwają nadal.

  - Kurs, który właśnie dobiegł końca, trwał od 8 listopada do 30 marca - mówi Izabela Rom, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich. - Ostatniego dnia kursu nasi funkcjonariusze napisali egzamin końcowy.

  Test przygotowany przez lektora sprawdzał umiejętności, których w czasie kilku miesięcy nauki nabyli policjanci. Jego wyniki zaskoczyły nawet prowadzącą.

  - Wszyscy spisali się doskonale. Mogłam wystawić tylko bardzo dobre i celujące oceny - dodaje Anna Rzepczyk.

  Pozostałe dwie grupy: jedna kształcąca się w języku angielskim, druga w niemieckim, nadal chodzą na zajęcia. Policjanci zgodnie twierdzą, że kurs jeśli nawet nie teraz, to w przyszłości z pewnością im się przyda.

  - Ani mnie, ani chyba żadnemu innemu policjantowi z naszej komendy nie zdarzyła się jeszcze interwencja, w której uczestniczyłby człowiek nie posługujący się językiem polskim - mówi podkomisarz Stanisław Sobczak, zastępca naczelnika sekcji kryminalnej siemianowickiej KMP. - Sam uczestniczyłem w kursie i wiem, że prędzej czy później każdemu z nas te umiejętności się przydadzą. Teraz ukończyliśmy zajęcia na stopniu podstawowym. Myślę, że jeśli zorganizowałoby kolejny etap kursu, znów znalazłoby się wielu chętnych.  Policjanci uczą się w niewielkich grupach liczących nie więcej niż 15 osób. Każdy uczestnik kursu otrzymywał dwa podręczniki - jeden, z którego korzystają policjanci uczący się angielskiego w szkole policji w Legionowie oraz drugi zawierający podstawową wiedzę z zakresu słownictwa i komunikacji w języku obcym.

  - Na poziomie podstawowym wiedza gramatyczna nie jest im potrzebna - wyjaśnia lektorka prowadząca kurs. - Chciałam by po tych zajęciach policjanci potrafili porozumieć się, komunikować z osobą nie znającą języka polskiego. Do tego nie potrzeba jest wielka gramatyka, a jedynie najprostsze zwroty, które pomogą nawiązać kontakt i wyjaśnić najpilniejsze sprawy.

  W 75 proc. darmowe lekcje języków policjantom sfinansował unijny Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego, a pozostałą część kwoty pokrył Skarb Państwa. Ani funkcjonariusze, ani siemianowicka komenda nie musiały wyłożyć za lekcje ani jednej złotówki.

  Całkowicie dobrowolnie  Stanisław Sobczak,

  zastępca naczelnika sekcji kryminalnej KMP w Siemianowicach Śląskich


  Policjanci zapisywali się na kurs całkowicie dobrowolnie. Uczyli się stricte policyjnych zwrotów przydatnych w pełnieniu służby. Na zajęciach zjawili się funkcjonariusze reprezentujący wszystkie sekcje: od prewencji poczynając, na pionie kryminalnym kończąc. Ważne, że program nauczania i godziny zajęć były dostosowane do specyfiki naszej pracy.  Rozmówki angielsko-polskie  Policjanci uczyli się zwrotów najbardziej przydatnych podczas pełnienia służby. Oto zwroty, którymi z całą pewnością potrafią posługiwać się siemianowiccy funkcjonariusze  How can I go to nearest Police Station? - pytanie o to jak dojść do najbliższego posterunku.

  Traffic control. Show me your I. D., registration certificate, passport, technical inspection certificate, driving licence - tego zwrotu użyje policjant gdy zatrzyma obcokrajowca do kontroli drogowej.

  Truncheon - pałka policyjna.

  Handcuffs - kajdanki.

  To be robbed - być obrabowanym.

  We need a backup. They are armed - Potrzebujemy wsparcia. Oni są uzbrojeni.

  Criminal - kryminalista.

  Interrogation - przesłuchanie.

  I'll show you the way. Please follow me - Pokażę drogę. Proszę za mną.

  You were going 80 kilometers per hour. I'll write up a speeding ticket for you

  - Jechał pan 80 km/h. Dam panu mandat za szybką jazdę.

  You must turn back. This is a one way street - Musisz zawrócić. To jest droga jednokierunkowa.

  A black jacket and a white t-shirt - czarna kurtka i biały podkoszulek.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.