Wybierz region

Wybierz miasto

  Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne zniechęcają klientów do zmiany operatora

  Autor: (mu)

  2006-04-10, Aktualizacja: 2006-04-11 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wkrótce rozpocznie kontrolę wysokości opłat za przeniesienie numeru przy zmianie operatora stosowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

  Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wkrótce rozpocznie kontrolę wysokości opłat za przeniesienie numeru przy zmianie operatora stosowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. - Zarówno w sieciach komórkowych, jak i stacjonarnych jednorazowa opłata za przeniesienie numeru przy zmianie operatora nie powinna być wyższa niż 50 zł - twierdzi Jacek Strzałkowski, rzecznik urzędu. - Tymczasem przedsiębiorstwa telekomunikacyjne żądają za tę usługę dwa razy więcej - w granicach 120 złotych - co zniechęca wiele osób do zmiany operatora.

  Okazuje się, że opłaty w Polsce za przeniesienie numeru są jednymi z najwyższych w Europie. - Tak nie może być - twierdzi Strzałkowski. - Zgodnie z art. 71 ust. 3 ustawy z 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora może być pobrana przez dotychczasowego dostawcę jednorazowa opłata określona w jego cenniku, której wysokość nie powinna zniechęcać do korzystania z tego uprawnienia.

  Niestety, okazuje się, że obecnie w wielu przypadkach zniechęca. Dowodzą tego wyniki badań, które prezes UKE zlecił firmie TNS OBOP. Użytkownicy telefonów komórkowych są skłonni zapłacić za przeniesienie numeru średnio 46 zł (klienci indywidualni) do 60 zł (klienci biznesowi). Podobnie jest w przypadku przeniesienia numeru stacjonarnego - więcej są skłonni zapłacić klienci biznesowi (średnio 66 zł) niż indywidualni (średnio 33 zł).

  - Do ustalenia wysokości opłaty należy jednak przyjąć opłaty deklarowane przez klientów indywidualnych, gdyż z doświadczeń europejskich wynika, że powszechną praktyką jest zwrot przez nowych dostawców usług klientom biznesowym opłat za przeniesienie numeru - podkreśla Strzałkowski.

  Zdaniem eksperta

  Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  Porównując opłaty za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora stosowane w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej można stwierdzić, że u nas jest, niestety, najdrożej. Opłaty w innych krajach unijnych w październiku 2005 r. kształtowały się w zakresie od ok. 4 do 22 euro - w przypadku telefonii ruchomej i od ok. 8 do 28 euro - w telefonii stacjonarnej. Urząd będzie więc dążył do obniżenia opłat w Polsce. Stoimy bowiem na stanowisku, że stosowanie jednorazowych opłat za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora w wysokości wyższej niż 50 zł zniechęca użytkownika do korzystania z przedmiotowego uprawnienia. Takie działanie podlega karom, o których mowa w ustawie Prawo telekomunikacyjne.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.