Wybierz region

Wybierz miasto

  Sponsor jest niezbędny

  Autor: Maciej Wąsowicz

  2006-03-10, Aktualizacja: 2006-03-09 14:05 źródło: Dziennik Zachodni

  Może być ciężko. Bez przychylności władz miasta nie będzie można utrzymać obiektu - mówi zapytany o przyszłość hokeja w mieście Gerard Troszka, długoletni działacz.

  Może być ciężko. Bez przychylności władz miasta nie będzie można utrzymać obiektu - mówi zapytany o przyszłość hokeja w mieście Gerard Troszka, długoletni działacz. - Niby mamy szukać sponsorów, ale kto się na hokej rzuci?

  Miasto zainwestowało już kilka milionów złotych w budowę supernowoczesnego stadionu dla laskarzy. Wysiłki samorządowców doceniane są w Polskim Związku Hokeja na Trawie, ale wiadomo, że hokej bez pomocy miasta, nie miałby prawa istnieć. Do prawidłowego funkcjonowania klubów potrzebni są sponsorzy, którzy, jeśli tylko zdecydują się zainwestować w siemianowicki sport, będą mogli korzystać ze świetnej, aczkolwiek jeszcze nieskończonej bazy sportowej.

  Na dokończenie budowy kompleksu sportowego "Siemion" potrzeba jeszcze ponad 2,6 mln zł. Pieniądze te pozwolą na sfinansowanie dwóch ostatnich etapów budowy obiektu.

  Pieniądze się znajdą
  Marian Stanaszek, naczelnik Wydziału Inwestycji siemianowickiego Urzędu Miasta ma nadzieję, że już w najbliższym czasie pieniądze się znajdą i kompleks wzbogaci się o zadaszenie nad trybunami oraz cztery słupy oświetleniowe. Inspektorzy w magistracie już myślą nad tym, jak wyrwać fundusze z kasy Unii Europejskiej.

  - Budowa zadaszenia i oświetlenia są niezbędne, by na móc rozgrywać tam imprezy największego krajowego i międzynarodowego formatu - twierdzi Marian Stanaszek. - Przed mistrzostwami Europy musieliśmy wybudować, wcześniej niezaplanowane szatnie pod trybunami. Stworzona w ten sposób baza uniezależniła "Siemion" od znajdującego się w sąsiedztwie hotelu.

  Dwa z trzech etapów
  Do tej pory wykonano już dwa z trzech etapów budowy kompleksu. Budowa trybun oraz położenie sztucznej, aczkolwiek wymagającej nawilżania trawy, pochłonęły do tej pory ponad 6,6 mln zł. Kwota wydaje się zawrotna, ale dzięki tym pieniądzom udało się wybudować fenomen w skali całego kraju.

  - Mamy jedną z najnowocześniejszych muraw w Polsce - cieszy się naczelnik wydziału inwestycji miejskich. - Zaraz pod nawierzchnią zainstalowano system odzyskiwania wody, który pozwala na ponowne wykorzystanie kilkudziesięciu procent wylanej na murawę wody. To naprawdę duża oszczędność, bo sztuczną trawę należy zraszać dwukrotnie w ciągu jednego spotkania hokeja na trawie.

  Firmy zainwestują w pola
  Nadzieje, na czasy mlekiem i miodem płynące dla siemianowickiego hokeja, rosną wraz z powstawaniem na obrzeżach Siemianowic Śląskich fabryk amerykańskich i francuskich inwestorów. Obie firmy zainwestują w pola przy ulicy Krupanka kilkaset milionów złotych. Może włodarzom miejskich klubów uda się namówić ich na finansowanie lokalnego sportu.

  Dyscyplina „narodowa”
  Fenomen rozwoju hokeja na trawie w Siemianowicach Śląskich pozostaje nieodgadniony. Najstarsi mieszkańcy mówią, że jest ich „dyscypliną narodową”. W czasie gdy w ościennych miastach rozwijała się popularna w całym kraju piłka nożna, tutaj kwitła dyscyplina dla jednych egzotyczna, dla drugich śmieszna. Fakt pozostaje faktem, że od lat znakiem rozpoznawczym Siemianowic Śląskich była właśnie ta dyscyplina.

  – I trudno się dziwić – mówi Gerard Troszka, który od kilkudziesięciu lat trenuje młodych laskarzy w mieście. – Pierwszy klub hokeja na trawie powstał w mieście w 1927 roku. Potem następował ciągły rozwój tej dyscypliny. Przybywało działaczy i młodych ludzi, którzy schodzili z lodowisk i z kijami do hokeja w ręce przenosili się na trawiaste boiska.  Co w tym roku?

  Działacze Polskiego Związku Hokeja na Trawie doskonale wiedzą, że obiekt w Siemianowicach Śląskich jest doskonałym miejscem do rozgrywania zawodów nawet na międzynarodowym poziomie. Świadczą o tym choćby ubiegłoroczne mistrzostwa Europy. Plany związku dotyczące siemianowickiego obiektu na ten rok są bardzo ambitne:

  22-23 kwietnia - turniej minihokeja chłopców im. Piotra Lazara,

  18 czerwca - Finał Pucharu Polski Seniorów,

  15-18 czerwca - Mistrzostwa Polski Juniorów,

  23-27 sierpnia - Turniej Czterech Narodów Seniorów i Seniorek - wystąpią: Egipt, Polska i jeszcze dwie inne drużyny narodowe,

  30 września - IV Memoriał im. Tadeusza Socholika.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.