Wybierz region

Wybierz miasto

  Urząd pełen uchybień

  Autor: Michał Tabaka

  2006-03-22, Aktualizacja: 2006-03-21 20:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Naruszenie przepisów ordynacji podatkowej, prawa zamówień publicznych, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o rachunkowości - to tylko niektóre uchybienia wytknięte przez inspektorów Regionalnej Izby ...

  Naruszenie przepisów ordynacji podatkowej, prawa zamówień publicznych, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o rachunkowości - to tylko niektóre uchybienia wytknięte przez inspektorów Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, którzy przez blisko 2,5 miesiąca prowadzi kompleksową kontrolę w siemianowickim Urzędzie Miasta. Suchej nitki nie zostawiono na wydziałach: gospodarki komunalnej, ochrony środowiska, edukacji, gospodarki mieniem, finansowym i inwestycji miejskich. Polecono też wzmocnić nadzór w referacie budżetu miasta, wymiaru i poboru podatków, działalności gospodarczej oraz gospodarki nieruchomościami.

  RIO z pewnością o wszystkim poinformuje Rzecznika Dyscypliny Finansów. Dowiedzieliśmy się, że stosowne zawiadomienie ma też trafić do prokuratury.

  W pokontrolnych wnioskach czytamy, że najczęściej winę za naruszenie prawa ponosi Zbigniew Paweł Szandar, prezydent Siemianowic Śl.

  - Znaleźliśmy rzeczywiście sporo uchybień - mówi Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli i gospodarki finansowej RIO. - Chodzi między innymi o niezgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów zawyżenie zarobku sekretarza miasta.

  Wytknięto także bezpodstawne pomniejszenie kosztów modernizacji sanitarnej w Bańgowie i Przełajce o pieniądze z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

  Zbigniew P. Szandar do dziesięciu wniosków (na 34) złożył zastrzeżenia. Nie zgodził się m.in. z zarzutami dotyczącymi zastrzeżeń RIO do umowy podpisanej między magistratem a firmą "Efekt" na II etap budowy kompleksu sportowego "Siemion". Zastrzeżenia prezydenta rozpatrywało 16-osobowe kolegium RIO.

  - Jednogłośnie oddalono je wszystkie. Tym samym dla Zbigniewa Pawła Szandara zakończyła się droga odwoławcza - twierdzi Ewa Koszela.

  Na dniach ma powstać stosowana uchwała, która nakaże prezydentowi wypełnić wszystkie wnioski pokontrolne. Będzie on miał 30 dni na przedstawienie RIO sposobu wykonania urzędowego nakazu. To nie uchroni go zapewne przed postępowaniami, jakie ma wszcząć i Rzecznik Dyscypliny Finansów i prokuratura.  Korupcja w podatkach?

  Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że Wydział ds. Korupcji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wszczął dochodzenie dotyczące pracowników siemianowickiego magistratu. Chodzi o nieprawidłowości w naliczaniu podatków lokalnych. - Rzeczywiście, jest prowadzone takie postępowanie - potwierdza komisarz Piotr Bieniak z zespołu prasowego KWP w Katowicach. - Na razie jednak jest zdecydowanie za wcześnie na jakiekolwiek szczegóły.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.