Wybierz region

Wybierz miasto

  W jednostkach pożarniczych trwa nabór

  Autor: (bib)

  2006-03-08, Aktualizacja: 2006-03-07 19:06 źródło: Dziennik Zachodni

  Aż 150 osób zatrudnią w tym roku jednostki Straży Pożarnej w woj. śląskim. Wczoraj nabór odbył się w Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach i Piekarach Śląskich.

  Aż 150 osób zatrudnią w tym roku jednostki Straży Pożarnej w woj. śląskim. Wczoraj nabór odbył się w Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach i Piekarach Śląskich.

  Na kandydatów wciąż czekają jednostki w pozostałych miastach aglomeracji, prócz Świętochłowic, gdzie rekrutację przeprowadzono najwcześniej. Najwięcej, bo aż 15 nowych pracowników będą mogły przyjąć Katowice. Jak na razie dokumenty złożyły tam 22 osoby.

  Z kolei 30 mężczyzn przystąpiło wczoraj do próby harwardzkiej na terenie Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach. Do pokonania był 40-centymetrowy podest, na który trzeba było wchodzić przez... pięć minut w tempie wybijanym przez metronom. Proste? Trzej panowie próby nie przeszli. - To próba wytrzymałościowa. Po niej trzykrotnie mierzy się ciśnienie i obliczenia według specjalnego wzoru pozwalają określić wskaźnik wydolności organizmu - tłumaczy zastępca komendanta st. kpt. Alfred Dawid. Wśród kandydatów najlepiej wypadli ci, którzy na co dzień zajmują się sportem. - Było bardzo ciężko, ale kondycję mam dobrą - przyznał siemianowiczanin Rafał Konarski, ratownik wodny i płetwonurek.

  Kandydaci musieli jeszcze zaliczyć część wspinaczkową. W czwartek czeka ich bieg na 1000 i 50 metrów oraz podciąganie na drążku, potem wizyta u psychologa i lekarzy specjalistów. W końcu decyzja komisji. Z całej grupy komenda przyjmie dwóch najlepszych, których następnie wysłać musi na trzymiesięczny kurs podstawowy. Po nim świezi strażacy mogą już wyjeżdżać na akcje.

  Nabór tego typu to nowość w Straży Pożarnej. - W poprzednich latach to my prosiliśmy, by ktoś chciał do nas przyjść. Teraz chętnych jest wielu, stąd potrzeba zorganizowania naboru - tłumaczy bryg. Edward Gąsowski, komendant chorzowskiej Straży Pożarnej. - W tym roku zmniejszono ilość godzin służby, więc naturalnie trzeba było zwiększyć liczbę etatów. Absolwentów szkół pożarniczych jest w tej sytuacji za mało, więc zapraszamy też osoby bez takiego przygotowania - dodaje mł. bryg. Krystyn Bebło, komendant PSP w Mysłowicach.

  Informacje na temat wymogów stawianych kandydatom oraz terminów składania podań na stronie Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej: www.katowice.kwpsp.gov.pl/362.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.