Wybierz region

Wybierz miasto

  Walka na całego

  Autor: Michał Tabaka

  2006-03-24, Aktualizacja: 2006-03-23 13:40 źródło: Dziennik Zachodni

  Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śl. nie zwalnia tempa. Po tym jak miasto wreszcie przestało okupować fotel lidera w wojewódzkich wskaźnikach stóp bezrobocia czas na kolejną ofensywę skierowaną na lokalny rynek ...

  Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śl. nie zwalnia tempa. Po tym jak miasto wreszcie przestało okupować fotel lidera w wojewódzkich wskaźnikach stóp bezrobocia czas na kolejną ofensywę skierowaną na lokalny rynek pracy. Tym razem dyrekcja tutejszego pośredniaka przygotowała trzy programy przeciwdziałania bezrobocia, które objąć mają wszystkich zarejestrowanych w siemianowickim PUP-ie. A, że poszczególne grupy bezrobotnych mają swoją specyfikę, to też stworzyła trzy różne programy.

  Pierwszy z nich: "Teraz my" przeznaczony jest dla bezrobotnych poniżej 25. roku życia. Jego realizacja będzie polegać na organizowaniu dla tych ludzi szkoleń, przekwalifikowań i staży. To kosztowne przedsięwzięcie, które pochłonie 4 mln 900 tys. zł. Większość tych pieniędzy siemianowicki urząd otrzyma z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resort z kolei może liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Jednak 25 proc. wszystkich kosztów trzeba zagwarantować we własnym zakresie.

  Kolejny program to "Klucz do pracy" skierowany dla długotrwale bezrobotnych, którzy bez pracy są co najmniej 12 miesięcy, a nie dłużej niż da lata.

  Oba te programy obecnie są komisji oceny projektów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Z kolei Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w konkursie otwarty zaopiniuje jeszcze jeden program.

  To - jak przyznaje szefostwo siemianowickiego pośredniaka - będzie najtrudniejsze zadanie. Trzeci projekt bowiem dotyczy ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym, czyli będącym na bezrobociu od co najmniej dwóch lat. To spora grupa - ponad tysiąc osób. W pośredniaku zatrudnieni mają być specjalni pracownicy socjalni. Ich zadaniem będzie zaktywizować tych wieloletnich bezrobotnych. Mają też prowadzić dla nich doradztwo zawodowe, łącznie z nagrywaną kamerą video autoprezentacją.

  Wszystkie programy przewidziano na 18 miesięcy. Potrwają więc do 2007 roku.

  Sonda

  Czy obawiasz się ptasiej grypy?

  • Nie (72%)
  • Tak (28%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.