Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Siemianowicach: do wyboru trzy inwestycje

Paweł Szałankiewicz
Budżet obywatelski w Siemianowicach: przykładowe wizualizacje inwestycji
Budżet obywatelski w Siemianowicach: przykładowe wizualizacje inwestycji Fot. Um Siemianowice
Budżet obywatelski w Siemianowicach: Rewitalizacja Lasku Bytkowskiego, dalsza modernizacja Rzęsy i modernizacja parku "Górnik" - to trzy propozycje inwestycji, jakie znalazły się w zapowiadanym niedawno przez miasto budżecie obywatelskim, który nazywany jest "Zielonym Budżetem Obywatelskim 2014".

Budżet obywatelski w Siemianowicach:

- Prezydent Jacek Guzy zdecydował się, pomimo obligatoryjnego wymogu dostosowania się do reguły wydatkowej ministra finansów (co komplikuje konstruowanie budżetów w miastach w całym kraju), na pewną formę budżetu partycypacyjnego, polegającą na zapytaniu się siemianowiczan, która ze wskazanych inwestycji - w ramach wspomnianej rewitalizacji terenów zielonych - ich zdaniem winna być realizowana w 2014 r - wyjaśnia Michał Tabaka, kierownik Referatu Polityki Informacyjnej w Urzędzie Miasta.

Wartość pojedynczej inwestycji w budżecie obywatelskim ma nie przekraczać 500 tysięcy złotych - tyle miasto ma zamiar na to przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie. Wyboru mieszkańcy mają dokonać poprzez specjalną ankietę, na której krzyżykiem będą zaznaczać wybraną przez siebie inwestycję. - Mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość głosowania na trzy sposoby (z bardzo ważną informacją: jeden mieszkaniec, zameldowany w Siemianowicach Śl., z czynnym prawem wyborczym - ma jeden głos): drogą standardowej poczty, poczty elektronicznej (na adres: [email protected]) oraz osobiście w wyznaczonych punktach - wyjaśnia Tabaka.

Budżet Obywatelski w Siemianowicach: do wyboru trzy inwestycje

Tymi punktami są: Urząd Miasta przy ul. Jana Pawła II 10, pokój nr 4,6,9; Urząd Miasta przy ul. Michałkowickiej 105 (Kancelaria Podawcza i pokój nr 35), Urząd Miasta przy ul. Jana Pawła II 1, Urząd Miasta przy Al. Sportowców 1, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Szkolnej 17; Powiatowy Urząd Pracy przy Wyzwolenia 17; Miejska Biblioteka Publiczna przy Al. Sportowców 3 oraz jej filie: przy ul. Żeromskiego 13a, Zgrzebnioka 43a, Szymanowskiego 11.

Głosowanie ma się rozpocząć 15 listopada i potrwać do 10 grudnia tego roku. Do wyboru mieszkańcy będą mieli jedną z trzech potencjalnych inwestycji: rewitalizacja Lasku Bytkowskiego (uprzątanie terenu, remont alei głównej, wymiana elementów małej architektury, oświetlenia), dalsza rozbudowa Rzęsy (ulokowanie tam strefy dydaktyczno-zabawowej) oraz modernizacja Parku Górnik (wymiana całego oświetlenia i elementów małej architektury).

- Rzecz jasna to ogólnikowe informacje na temat poszczególnych inwestycji. Konkretne szczegóły, łącznie z projektem zwycięskiej inwestycji, będą znane dopiero po zakończeniu głosowania i uruchomienie normalnej procedury inwestycyjnej: projekt, przetarg na wykonanie, rozpoczęcie inwestycji - mówi Tabaka.

Budżet obywatelski w Siemianowicach: pobierz ankietę
Dlaczego w ogóle głosowanie odbywa się za pośrednictwem ankiety? Jak wyjaśnia Tabaka, dlatego że taka forma konsultacji odbywa się w Siemianowicach po raz pierwszy. - Taka a nie inna forma wybrana jest z wielu względów. Sami wszak też uczymy się dopiero takiej dyskusji. Nie można jednak wykluczyć, że w następnych latach partycypacyjność w Siemianowicach przybierze inną - także podejmowaną przez samorządy - formę - mówi Tabaka i dodaje: - Teraz ważniejsze, ze prezydent Jacek Guzy podejmuje taką dyskusję, tym samym otwierając nowy rozdział w siemianowickiej samorządności.

Budżet obywatelski w Siemianowicach: komentarz naszej redakcji:

Przykro patrzeć na to, jak władza po raz kolejny daje do zrozumienia, że mieszkańcy naszego miasta nie potrafią nic ponad stawianie krzyżyka na kartce papieru i to przy wyborze inwestycji, które zostały wybrane nie przez mieszkańców, a przez władze Siemianowic. Miasto oczywiście broni się, że siemianowiczanie nie są jeszcze gotowi na to, aby samemu określać czego potrzebują, a czego nie. W końcu ponad 20 lat demokracji niczego przecież nie mogło nauczyć, prawda? To przykra postawa naszych władz, które zresztą już wcześniej dawały dowód na to, że sama wie najlepiej w co powinny zostać zainwestowane pieniądze właściwie nigdy nie pytając o zdanie mieszkańców. Wybudowane place zabaw na Osiedlu Tuwim to właściwie jedyny wyjątek za kadencji prezydenta Jacka Guzego, bo takich prawdziwych konsultacji z mieszkańcami poza tym przypadkiem nie było właściwie nigdy. To zresztą miało swe konsekwencje przy próbie zamiany terenów przy parku Hutnik na teren w centrum Michałkowic, gdzie sami mieszkańcy dali odpór temu pomysłowi, dzięki czemu ten bardzo atrakcyjny dla inwestorów teren pozostaje nadal we władaniu miasta. Ale już sama budowa ronda w Michałkowicach została przeprowadzona bardziej ku niezadowoleniu mieszkańców, niż za ich aprobatą. Tu jednak słuchać nikt michałkowiczan nie chciał. Podobnie było przy innych inwestycjach, jak budowa Parku Tradycji (przeciwnicy przede wszystkim mieli za złe koszty powstania parku), słynnej już bramy za milion czy powstającego właśnie pawilonu socjalnego na Śmiłowskiego. To tylko jedne z wielu przykładów na to, że władze nie pytają, tylko same decydują o wielu inwestycjach.

Tak też jest w przypadku budżetu obywatelskiego, który budżetem obywatelskim jest tylko z nazwy, bo mieszkańcy jedyne o czym mogą decydować, to na co mogą zostać przeznaczone pieniądze. Władze nie zapytały nawet, czy faktycznie to są jedyne inwestycje, za jakimi chcieliby oni zagłosować. Ba, wzorem innych miast nawet nie dało mieszkańcom możliwości zaproponowania potencjalnych inwestycji. A w jaki sposób mają mieszkańcy wybrać inwestycję? Zaznaczając krzyżyk na ankietach. Jak takie wybory się kończą pokazała kosztująca kilkadziesiąt tysięcy ankieta dotycząca wyboru, czy miasto ma się zająć wykupem mieszkań po likwidowanej hucie "Jedność", czy likwidacją wysypiska Landeco. I choć mieszkańcy wybrali likwidację wysypiska, te jeszcze w taki czy inny sposób będzie działać co najmniej dziewięć lat. Tak właśnie władza słucha mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto