Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Leczenia Oparzeń: W listopadzie lądowisko będzie gotowe

Paweł Szałankiewicz
Centrum Leczenia Oparzeń: W listopadzie lądowisko będzie gotowe
Centrum Leczenia Oparzeń: W listopadzie lądowisko będzie gotowe Fot. Paweł Szałankiewicz
Centrum Leczenia Oparzeń: Po ponad roku oczekiwania siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń będzie miało własne lądowisko dla helikopterów. Dzięki niemu pomoc poszkodowanym np. w katastrofach górniczych będzie o wiele szybsza, a jak wiadomo, w przypadku ratowania czyjegoś życia każda sekunda jest cenna.

Centrum Leczenia Oparzeń: Lądowisko dla helikopterów miało być już gotowe w ubiegłym roku wraz z zakończeniem rozbudowy Centrum - takie przynajmniej były plany Mariusza Nowaka, dyrektora CLO. Pierwotnie lądowisko miało powstać wraz z nowym skrzydłem, jednak na przeszkodzie stanęły fundusze, a właściwie ich brak. CLO nie było stać na sfinansowanie budowy lądowiska, a Urząd Marszałkowski nie miał na to pieniędzy w swoim budżecie ani w ubiegłym roku, ani w tym. Skąd więc wzięto pieniądze?

- Połowę kwoty otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, 100 tysięcy wyłożył Urząd Marszałkowski, a reszta została pokryta z naszych własnych środków - wyjaśnia Rafał Pawlak, dyrektor ds. technicznych. - Budowa lądowiska to przede wszystkim nasza potrzeba ze względu na specyfikację pracy naszego szpitala. Jego budowę od samego początku popierał zarząd województwa - dodaje.

Centrum Leczenia Oparzeń: W listopadzie lądowisko będzie gotowe

Łącznie budowa lądowiska będzie kosztować 4 198 682,14 zł. Jego powstanie jest ostatnim etapem rozbudowy całego szpitala. Przypomnijmy, pięć lat temu rozpoczęła się rozbudowa Centrum Leczenia Oparzeń, która łącznie kosztowała blisko 40 mln zł. Obok zabytkowego budynku (w którym dziś pozostały oddziały szpitalne) powstał czterokondygnacyjny nowoczesny budynek, w którym znajdują się: izba przyjęć, septyczny oddział do leczenia piorunujących zakażeń (w tym zgorzeli gazowej), blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej opieki medycznej a także dział administracji. Konstrukcja budynku była od samego początku przystosowana do tego, aby można było na nim postawić lądowisko dla helikopterów, co miało nastąpić w 2013 roku, tym bardziej, że wszystkie niezbędne pozwolenia CLO otrzymało, ale ze względów finansowych przesunięto inwestycję.
Lądowisko, co naturalne, będzie miało zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku nagłych wypadw medycznych.

- Czyli wtedy, kiedy będzie wymagany szybki transport pacjenta ze względu na duże obrażenia ciała odniesione w wypadkach. Chcemy też, aby standardem stało sięleczenie zatruć tlenkiem węgla. Jest to bardzo ważne, aby lekarze i personel medyczny mieli świadomośćże jedynym lekiem z wyboru przy leczeniu zatruć tlenkiem jest tlen hiperbaryczny a powikłania z tym związane powodują uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Objawy mogą pojawić się nawet po kilu miesiącach - wyjaśnia Pawlak i dodaje: - W związku z tym lądowisko daje możliwość natychmiastowego transportu pacjenta z odległego obszaru do Centrum Leczenia Oparzeń posiadającego wieloosobowa komorę hiperbaryczną.O transporcie takich pacjentów decyduje zawsze lekarz miejscowego szpitala po konsultacji z lekarzem dyżurnym CLO. Dlatego tak bardzo ważna jest koordynacja całego systemu ratownictwa w Polsce .

W przeszłości było wiele sytuacji, kiedy była potrzeba szybkiego transportu jednak najczęściej kończyło się tak, że pacjenci byli transportowani na Muchowiec albo na lądowisko w pobliżu szpitala św. Barbary w Sosnowcu, a stamtąd dowożeni do CLO. Teraz pacjenci będą trafiali bezpośrednio na dach "oparzeniówki", a stamtąd ekipa medyczna windami zwiezie na odpowiednią salę, gdzie zostanie im udzielona natychmiastowa pomoc.
Budowa lądowiska wraz z odbiorami powinna zakończyć się na początku listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto