Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest umowa na budowę tężni solankowej przy stawie Rzęsa

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Projekt tężni solankowej przy stawie Rzęsa
Projekt tężni solankowej przy stawie Rzęsa UM Siemianowice
W Siemianowicach Śląskich będzie tężnia solankowa. Podpisano już umowę na budowę tężni, która stanie przy stawie Rzęsa. Mieszkańcy będą mogli skorzystać dobroczynnych dla organizmu właściwości tężni już pod koniec czerwca 2019 roku.

Już pod koniec czerwca w Siemianowicach Śląskich będzie tężnia solankowa. Tężnia solankowa zbudowana zostanie za siłownią na wolnym powietrzu i będzie ona częścią kompleksu rekreacyjnego stawu Rzęsa. Przypomnijmy, że budowa tężni w mieście była jednym z projektów budżetu obywatelskiego na rok 2017 - „Budowa tężni solankowej przy stawie Rzęsa oraz remont alejek w Lasku Bytkowskim” autorstwa Jerzego Namysło.

Przeznaczono na ten cel ok. 500 tys. zł. Alejki w Lasku Bytkowskim zostały już dawno wyremontowane, natomiast w przypadku tężni pojawiły się trudności. W pierwszym przetargu cena zaproponowana przez wykonawcę była za wysoka. W kolejnych dwóch przetargach nie wpłynęły żadne oferty.

- Wynikało to z dużego popytu na podobne projekty w innych miastach, połączonego ze wzrostem kosztów ich wykonania. W efekcie podjęto decyzję o przesunięciu terminu budowy - wyjaśnia Piotr Kochanek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

PISALIŚMY:
Siemianowice Śląskie: Nowe miejsca wypoczynku w mieście

Tężnia jednak powstanie. Dofinansowanie z budżetu miasta

Mieszkańcom Siemianowic Śląskich bardzo spodobał się pomysł, ze w mieście będzie tężnia solankowa. W związki z tym prezydent i radni Siemianowic Śląskich podjęli decyzję o dofinansowaniu inwestycji z budżetu miasta, co pozwoliło rozpisać kolejny przetarg w grudniu 2018 roku.

Do przetargu przystąpiło dwóch wykonawców, zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę złożoną przez firmę LAHMA Sp. z o.o z Niepołomic. Firma odpowiedzialna będzie m.in. za przygotowanie terenu wraz z fundamentowaniem, roboty wodno-kanalizacyjne i elektryczne, wykonanie konstrukcji tężni wolnostojącej wraz z więźbą i pokryciem dachu, budowę placów i chodników, dostawa i montaż elementów małej architektury oraz wykonanie nasadzeń zieleni niskiej.

Zdrowotne właściwości tężni solankowych

Wokół tężni powietrze będzie bogate w cenne mikroelementy m.in. jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo. Rozbijane cząstki solanki powodują hydrolizację soli, podobnie jak rozbryzgane fale morskie. Wytwarza się aerozol - „mgła wodna”, która przenika do organizmu przez błony śluzowe oraz skórkę.

Przebywanie w okolicy i oddychanie takim aerozolem oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje. Natężenie aerozolu uzależnione jest od pogody. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto