Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Paździorny z Siemianowic zbudował własną drukarkę 3D

Paweł Szałankiewicz
Krzysztof Paździorny z Siemianowic zbudował własną drukarkę 3D
Krzysztof Paździorny z Siemianowic zbudował własną drukarkę 3D Paweł Szałankiewicz
Krzysztof Paździorny z Siemianowic: Kierunek przedsiębiorczość to projekt realizowany przez Urząd Pracy w Siemianowi-cach, w którym wzięło udział blisko 40 osób. Projekt polegał na zaktywizowaniu i wsparciu osób, które chciały założyć swoją własną działalność. W kolejnych numerach naszego tygodnika będziemy przedstawiać poszczególne osoby, które są już na swoim.

Krzysztof Paździorny z Siemianowic: Tym razem przedstawiamy Krzysztofa Paździornego, który prowadzi sklep z elektroniką "Eltrox" w Bytkowie. Mało tego, posiada własną drukarkę 3D. - Drugą ma firma w Katowicach. Znamy się. Wymieniamy się doświadczeniami w druku - mówi Krzysztof Paździorny.

Do założenia własnej działalności zmusiła go obecna sytuacja na rynku pracy, czyli dużo pracy wymagającej często specjalistycznej wiedzy i niskie płace. -Byłem serwisantem, instalatorem systemów, pracowałem też w handlu i mimo że wymagana była przy tym specyficzna wiedza, to nikt ci za to nie zapłaci. Płace były na poziomie osoby sprzątającej w markecie - mówi z żalem. - Mój były dyrektor powiedział zresztą, że jak coś się nie podoba, to mam sobie założyć własną firmę. I tak zrobiłem - dodaje.

Krzysztof Paździorny z Siemianowic zbudował własną drukarkę 3D

Sklep został otwarty częściowo za pożyczone pieniądze. Dotacja uzyskana z projektu "Kierunek przedsiębiorczość" pozwoliła rozszerzyć ofertę. - Dzięki temu w ofercie mamy typowe usługi jak drukowanie zdjęć, wydruk dokumentów. Z samej dotacji nie byłoby szansy rozpocząć całej działalności, bo pochłonęłoby to o wiele większe środki - podkreśla Paździorny.

Dzięki temu jednak w niedługim czasie powinna pojawić się oferta z wydrukiem 3D. Sama drukarka nie została zakupiona, a własnoręcznie poskładana przez Paździornego. Jak przyznaje, drukarka wymaga obsługi, kalibracji i znajomości mechaniki, elektryki, elektroniki i programowania.

- Z praktycznych zastosowań drukarka ma możliwość wydrukowania elementów przemysłowych, których nie da się kupić, a np. unieruchomienie maszyny powoduje kosztowny zastój produkcji. Wydruk takiego elementu zajmuje osiem godzin i jest stosunkowo tani - wyjaśnia dodając, że w tym przypadku ogranicza nas tylko... wyobraźnia. - I rozmiary - dodaje na koniec.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto