Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Landeco w Siemianowicach: Na wysypisku miasto zarabiało miliony

Paweł Szałankiewicz
Landeco w Siemianowicach: Na wysypisku miasto zarabiało miliony
Landeco w Siemianowicach: Na wysypisku miasto zarabiało miliony
Landeco w Siemianowicach: Od 30 czerwca wysypisko śmieci Landeco przestało składować w naszym mieście śmieci. Teraz działa tam tylko sortownia. Wcześniej miasto zarabiało na tym miliony.

Landeco w Siemianowicach: Przez 22 lata na terenie naszego miasta działało wysypisko śmieci Landeco. Od co najmniej 10 lat mieszkańcy sąsiadujący z wysypiskiem walczyli o jego likwidację, bo męczył ich nieprzyjemny fetor unoszący się nad Landeco. Dziś dopięli swego, choć droga do tego celu była długa i wyboista.

Wysypisko powstało w 1992 roku na terenie po nieczynnej piaskowni. Zagraniczny inwestor z Włoch zakładając w naszym mieście wysypisko śmieci zapewniał, że będzie ono nowoczesne i bezzapachowe, a przede wszystkim nie będzie szkodzić. Ponadto miało wykorzystywać biogazy m.in. do ogrzewania mieszkań i generowania prądu.
Miasto podpisując umowę zgodziło się na składowanie na jego terenie do 800 ton na dobę. Po rozpoczęciu składowania szybko okazało się, że wysypisko nie pachnie, a mieszkańcy byli coraz bardziej sfrustrowani. W międzyczasie, pod koniec lat 90-tych, na części zapełnionego sektora postanowiono wybudować... park Landeco. Był tam więc krąg taneczny, stoły, ławki. Uroczyście otwarty park nie przetrwał zbyt długo, bo zaledwie kilkadziesiąt dni.

Landeco w Siemianowicach: Na wysypisku miasto zarabiało miliony

Po 2000 roku nasiliły się protesty przeciwko wysypisku. W 2004 roku złożyli skargę na smród, który rozprzestrzeniał się na okolice. Skarga niewiele dała, bo wysypisko nadal działało przez kolejne lata. W tym czasie wielu mieszkańców, a nawet radni próbowali interweniować w tej sprawie, ale za każdym razem bez żadnego efektu. Miasto nie reagowało, a wysypisko... nadal śmierdziało. Przełom miał nastąpić w 2011 roku, kiedy prezydent Siemianowic Jacek Guzy zapowiedział referendum. Z pomysłu szybko się wycofano wymawiając się sporymi kosztami. Zamiast tego zorganizowano ankietę, która miała być wiążąca dla władz miasta. W ankiecie mieszkańcy opowiedzieli się za likwidacją wysypiska. Niestety, ale musieli się mocno uzbroić w cierpliwość.

Wysypisko miało zostać zlikwidowane na początku 2013 roku. Zamiast tego miasto... przedłużyło o ponad rok umowę z Landeco. Miasto tłumaczyło to tym, że ostatni sektor, w którym składowano śmieci, nie został w całości wypełniony, co było niezbędne do tego, aby teren mógł potem być rekultywowany. Kolejnym terminem miał być 30 czerwiec 2014 roku. I ten termin wreszcie został dotrzymany, a władze miasta zaczęły to natychmiast przekuwać w swój sukces przekonując, że dotrzymało zobowiązań danych w ankiecie sprzed trzech lat.

Landeco jednak zbyt szybko nie zniknie z siemianowickiego krajobrazu. Do 2023 roku na terenie wysypiska będzie działała sortownia śmieci. Jak zapewnia miasto, nie powinna ona być uciążliwa dla mieszkańców.

Landeco w Siemianowicach: Jakie miasto miało wpływy, a jaki będzie mieć

Dla władz działalność wysypiska miała realne korzyści w postaci wpływów do budżetu.
Po zakończeniu umowy na składowanie śmieci władze ubolewają nad tym, że do miejskiej kasy nie będzie już wpływać ok. 6 mln rocznie. Jak poinformowano nas w Urzędzie, od 2001 roku miasto na działalności wysypiska zarobiło blisko 46 mln zł (do danych z wcześniejszych lat urzędnicy nie potrafili dotrzeć). A na działalności sortowni śmieci miasto nie zarobi zbyt wiele. Miesięcznie do kasy będzie wpływać około 8 tysięcy złotych, co rocznie ma dać blisko 100 tys. zł. Jak w takim razie władze mają zamiar zniwelować straty? - Będziemy przenosić środki i zaciskać pasa w innych obszarach - mówi Jakub Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. To oczywiście nie jedyny sposób. Miasto liczy na to, że w najbliższych latach zacznie zarabiać na powstającym w Michałkowicach Parku Biznesu. Ponadto liczy, że w nowej perspektywie Unii Europejskiej uda się pozyskać m.in. pieniądze na uzbrojenie terenów dla potencjalnych inwestorów, co w kolejnych latach ma się zwrócić we wpływach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto