Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marihuana lecznicza - będzie legalizacja? Społeczeństwo podzielone [SONDA]

red./J. Deptuła
W poniedziałek 16 stycznia zmarł Tomasz Kalita, były rzecznik SLD. 37-latek od połowy zeszłego roku walczył ze złośliwym nowotworem mózgu. Chory polityk do końca walczył o dostęp do olejku z marihuany medycznej, która może uśmierzyć ból.

37-letni Tomasz Kalita do końca walczył o swoje życie i o życie o innych pacjentów, poprzez legalizację leczniczej marihuany. Choć projekt ustawy w tej sprawie autorstwa ugrupowania Kukiz'15 wpłynął do Sejmu prawie rok temu, prace nad legalizacją utknęły w martwym punkcie.

Legalizacja marihuany od lat budzi wiele kontrowersji. Społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone. Choć marihuana ma właściwości uzależniające i jest szkodliwa dla zdrowia to ma także zastosowanie medyczne.

- Mam glejaka wielopostaciowego. Chciałbym zwiększyć możliwości i szanse, sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia. Niestety państwo mi to uniemożliwia, bo skazuje mnie na to, żebym szukał po Warszawie dilerów olejów z marihuany - wyznał latem 2016 r. Tomasz Kalita. Polityk walczył o legalizację medycznej marihuany.

Wokół legalizacji marihuany medycznej narosło wiele nieporozumień. To nie jest legalizacja marihuany, tylko lek na receptę.

Z tygodnia na tydzień minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zdaje się być coraz bardziej osamotniony w sprawie niedopuszczenia marihuany do leczenia.

Jeszcze kilka miesięcy temu zapewniał, że marihuana jest niebezpieczna i nie może być udostępniana jak witamina C. Ale o czymś takim nie myśli projektodawca propozycji ustawy Piotr Liroy Marzec z Kukiz’15.

Do tej pory w Polsce posiadanie, uprawa i sprzedaż substancji pochodnych marihuany jest przestępstwem. Tymczasem wielu lekarzy twierdzi, że stosowana w walce z bólem, w chorobach onkologicznych czy dziecięcych padaczkach lekoopornych jest niezwykle skuteczna. Istotne jest także i to, że marihuana medyczna jest niemal pozbawiona substancji psychoaktywnej.

Dlaczego zatem do tej pory nie zalegalizowano używania substancji pochodnych konopi w medycynie?

Przeciwnicy powszechnego dopuszczenia marihuany do aptek twierdzą, że otworzy to furtkę łatwej dostępności społeczeństwa do narkotyku. Minister Radziwiłł zarzucił nawet projektowi Liroya, że daje on zgodę... na uprawę konopi na balkonach.

- To absurd! - tłumaczy Paweł Skutecki, poseł Kukiz’15. - Liroy celnie odpowiedział, że za takie bzdury to należy ministra wystawić na balkon.

Głośno o medycznej marihuanie zrobiło się, kiedy Tomasz Kalita, wówczas ciężko chory polityk SLD, zaapelował do rządu, by pacjenci mogli kupić olejek z konopi, który łagodzi niesamowity ból. Dramatycznie tłumaczył, że państwo skazuje go na poszukiwanie leku u dilerów, podczas gdy w Czechach jest on legalny i można go kupić w aptece.

Lekarze o medycznej marihuanie

- Myślę, że marihuana medyczna powinna zostać dopuszczona do leczenia - twierdzi posłanka PiS Ewa Kozanecka. - Oczywiście, pod kontrolą państwa i lekarzy. Nie obawiałabym się wzrostu narkomanii z tego powodu.

- To problem wymagający szybkich decyzji parlamentu - mówi Michał Stasiński, poseł Nowoczesnej. - Do tej pory procedura ściągnięcia oleju konopnego do Polski to nie jest pięć tygodni, jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia, tylko pięć miesięcy i dłużej. To są biurokratyczne bariery w sytuacji, gdy tysiące ludzi cierpi, a kilka nawet zmarło. W pełni wspieram projekt Piotra Liroya.

Zdaniem posła Stasińskiego, ministrowie Radziwiłł, Pinkas i Błaszczak robią atmosferę zagrożenia, jakoby narkomania w Polsce zaczęła zagrażać społeczeństwu: - To skandaliczne nadużycie.

Autorzy ustawy zezwalającej na wykorzystywanie marihuany medycznej podkreślają, że nie chodzi o jej legalizację w Polsce. W Czechach, gdzie marihuana medyczna jest dostępna od 2013 roku, nie zanotowano wzrostu narkomanii.

Medyczna marihuana dostępna jest tam dla pacjentów w kontrolowanych warunkach, na podstawie konkretnych zaleceń lekarskich. Można ją kupić w aptekach wyłącznie na receptę. - Dlatego nasz klub - kwituje poseł Antoni Mężydło - jest za takim rozwiązaniem. Jeśli chory czeka na taką pomoc, nie można jej zabraniać.

O pomyśle legalizacji marihuany wypowiedziała się AIP Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej. - Trzeba podkreślić, że efektywność kliniczna oraz bezpieczeństwo substancji zawartych w konopiach indyjskich w długotrwałej terapii są nieznane. Stosowanie tych preparatów nosi zatem znamiona eksperymentu medycznego, dlatego powinno odbywać się zgodnie z zasadami jego prowadzenia, określonymi przepisami prawa- mówiła. Dodała, że termin „marihuana lecznicza" może być używany tylko w odniesieniu do produktów zawierających marihuanę i wytworzonych w standaryzowany, kontrolowany sposób, odpowiadający wymogom wytwarzania produktów leczniczych.

A. Bodnar: Tomasz Kalita zostawił nam wielkie dzieło i zobowiązanie

W Sejmie od lutego jest już projekt legalizacji marihuany leczniczej autorstwa Piotra Liroya – Marca z Kukiz' 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto