21 sierpnia wyemitowany zostanie kolekcjonerski banknot o nominale 20 złotych, który uświetni 300-lecie koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej. Narodowy Bank Polski uświetnia ważne wydarzenia wydawaniem kolekcjonerskich monet i banknotów nie od dziś.

Pierwszy kolekcjonerski banknot został wydany w 2006 roku i upamiętniał papieża Jana Pawła II. Wtedy też na banknocie pojawiła się Jasna Góra. Klasztor pojawił się jako element tła na tylnej stronie 50-złotówki z Janem Pawłem II. Od tego czasu emitowano banknoty upamiętniające ważne wydarzenia oraz ludzi świata kultury, nauki czy polityki.

Z regionem częstochowskim związany jest też banknot 20-złotowy z Janem Długoszem, słynnym kronikarzem, ale też proboszczem parafii w Kłobucku.

Korony na banknocie


Już 21 sierpnia ukaże się kolejny banknot kolekcjonerski. Tym razem będzie on miał nominał 20 złotych, a okazją do jego wydania jest 300-lecie koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej. Choć ta właśnie nazwa zakorzeniona jest najbardziej w naszej pamięci, to na banknocie widnieje napis "300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej".

Banknot został zaprojektowany przez Justynę Kopecką.

- Na stronie przedniej banknotu poświęconego okrągłej rocznicy tego wydarzenia ukazane zostały w wersji graficznej korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI. Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej.Korony Maryi i Dzieciątka podtrzymywane przez pary aniołów. Związane jest to z kultem Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze. (...) Na stronie odwrotnej banknotu widzimy rycinę wydaną w 1717 roku, przedstawiającą koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej - iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny - wyjaśnia o. Stanisław Jan Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Banknot zostanie wydany w nakładzie 55000 sztuk. Jego nominał to 20 złotych, a cena emisyjna 60 złotych. Sprzedaż banknotów prowadzona będzie przez oddziały okręgowe NBP oraz sklep internetowy NBP.Biznes

Komentarze (24)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jon (gość)

To ja prawdziwy jon przepraszam wszystkich za moje wpisy, państwo jak pisałem musi być normalne,świeckie, nie życzę sobie symboliki ideologii katolickiej na banknotach.

jon (gość)

Pewnie jesteś tatą tego drugiego "jona",który coś tu bredzi o plakatach i używa niecenzuralnych słów.Pewnie nauczył się od mądrego i inteligentnego inaczej ojca komucha.

Tata jona (gość) (jon)

Polacy drogi "patrioto" dzielą się na mądrych i głupich, ty należysz z pewnością do tych drugich. Od podziałów, jątrzenia i nienawiści był kościół i prawica. Człowiek inteligentny, rozumny, nie wierzy w takie bzdety jakie szerzy wasza jedynie słuszna wiara. Jesteście wynaturzeniem i ciemnotą, a patriotyzm to nie jest drukowanie symboli watykańskich okupantów na banknotach.

jon (gość)

Witajcie komuchy.Dzielicie Polaków na wierzących i tych pochodzących z brakującego ogniwa łańcucha Darwina.Dlaczego jątrzycie,siejecie nienawiść i obrażacie tych pierwszych?To w większości prawdziwi Polacy,patrioci.

Waldek Dzikowski (gość) (jon)

PiSlam rządzi ... ciulato niestety ale rządzi ... Pytanie : czy ta , jeszcze zdrowa i myśląca część społeczeństwa Kaczystanu , jest w stanie zmienić tę chorą sytuację ? ? ? ? ? ?

Bytomianin (gość)

Polska to kraj wyznaniowy. Wszędzie symbolika watykańskiego okupanta. Kiedy to się skończy? Kiedy zdrowa część narodu powie dosyć!? Kościół niech siedzi w kościele, kto w nich wierzy sam tam pójdzie, państwo ma być świeckie i normalne, nie skażone idiotyczną ideologią kościelną oderwaną nie tylko od życia ale i zdrowego rozsądku. Matka boska na banknocie kolekcjonerskim, to jest szczyt głupoty i służalczości wobec czarnych pasożytów.

Sosnowiczanin (gość) (jon)

Jakie wydarzenie co ty bredzisz kościół niech zostanie w kościele ,nie jesteśmy państwem wyznaniowym żeby katole wszędzie wsadzali swoje symbole. Wystarczy że w sejmie krzyż wisi bezprawnie

jon (gość)

"Matki boskie" to niech sobie kościół na plakatach drukuje a nie bank centralny wypuszcza takie kicze na banknotach, no poj....any ten kraj już jest dokładnie, a pod nierządem pislamistów to już wogóle pełen pierdolec....

Qrt (gość)

Powinni pokazać prawdę na tych banknotach ,a mianowicie jak Rydzyk z Kaczyńskim posówają ją na dwa baty .Bo tak jak te dwa cepy wyruchali ta bąć co bąć zakłamaną ideologię to ho ho !!!

Dekster (gość)

Już nie mają czego drukować tylko symbole polskiej ciemnoty narodowej i poddaństwa wobec Watykanu na banknotach....