Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach ma odzyskać dawny blask

Martyna Dyszka
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach ma nowego właściciela od czerwca. Obiekt od spółki Prestige Residences kupiła Grupa Saternus z Chorzowa, która planuje go kapitalnie wyremontować.

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach: Restauracje, muzeum, hotel i własny browar

Nowy właściciel chce kompleksowo odnowić obiekt oraz ogród pałacowy tak, aby przywrócić dawną świetność pałacu. - Obiekt pałacu adaptowany będzie dla nowych funkcji wynikających z założeń finansowych przedsięwzięcia, badań marketingowych, potrzeb rynkowych oraz specyfiki i możliwości funkcjonalnych obiektu - wyjaśnia Karol Lisowski z Grupy Saternus. W odnowionym obiekcie znajdą się: restauracja pałacowa, kawiarnia parkowa, sala imprez okolicznościowych, sala koncertowa, zaplecze gastronomiczne, biura do wynajęcia, pokoje gościnne, sala klubowa z biblioteką, mini muzeum, letni ogród na dziedzińcu i restauracja rycerska. Ponadto na terenie obiektu będzie produkowany browar warzący własne markowe piwo!

Ze względu na to, ze Pałac Donnersmarcków jest wpisany do rejestru zabytków, nowy właściciel potrzebował pozwolenia na prowadzenie prac budowlanych w obiekcie. - Całość prac projektowych jest konsultowana z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, także pomimo zmiany funkcjonalności obiektu z mieszkalnej na ogólnodostępną, najważniejsze walory architektoniczne zostaną zachowane. Wystrój wnętrz będzie dopasowany do poszczególnych funkcji pałacu - dodaje Lisowski.

Wkrótce będziemy mogli zobaczyć więcej, co dzieje się w Pałacu Donnersmarcków. Grupa Saternus właśnie przygotowuje spot, który będzie obrazować zakres inwestycji.

Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach: Dwa obiekty czekają na wpis do rejestru

Osiemnaście obiektów w naszym mieście jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. - Obecnie trwają czynności przygotowawcze do wpisu do rejestru cmentarza ewangelickiego i dawnej willi naczelnika gminy laurahuckiej przy ul. Szkolnej 2, gdzie obecnie swoją siedzibę ma ośrodek zdrowia psychicznego - wyjaśnia Jakub Nowak, rzecznik siemianowickiego magistratu.

Na liście wojewódzkiego rejestru zabytków jest m.in. ratusz przy ul. Jana Pawła II 10, zameczek w Michałkowicach przy ul. Oświęcimskiej 7, zespół folwarku w Michałkowicach. Ponadto w rejestrze znajdują się też: budynek Szpitala Miejskiego zbudowany w 1909 roku przy ul. Świerczewskiego 15 (obecnie znajduje się w nim Centrum Leczenia Oparzeń), zespół osiedla robotniczego przy ul. Górniczej, parowy wyciąg kopalniany szybu "Staszic I" Ruch II KWK Siemianowice, łaźnia miejska przy ul. Śniadeckiego 11 powstała w 1908 roku wraz z parkiem Hutnik, park Pszczelnik, kościół ewangelicko-augsburski im. Marcina Lutra z 1895 roku według projektu Franza Poserna.

Ale to nie jedyne zabytki w Siemianowicach. W spisie znajdują się też piękne kamienice, m.in. przy ul. 1 Maja 5 ul. św. Barbary 12 czy też ul. Michałkowickiej 7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto