(© Paweł Szałankiewicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W pierwszej połowie listopada zakończy się składanie ofert na wykonanie płatnego parkingu przy Szpitalu Miejskim. Płatny parking ma być połączony z systemem monitoringu. Obydwie inwestycje będą kosztować szpital ok. 100 tysięcy złotych.

Niewątpliwie budowa płatnego parkingu odbije się na kieszeni pacjentów, którzy dotychczas z parkingu szpitala mogli korzystać za darmo. Jak zapewnia Bolesław Gębarski, dyrektor szpitala, opłaty nie będą się jednak różnić znacznie od tych, jakie obowiązują w innych szpitalach.

- Zastanawiamy się nadal nad formą opłaty. Czy będzie ona zryczałtowana, czy opłaty będą pobierane za każdą kolejną godzinę - wyjaśnia.

Tę drugą opcję kilka miesięcy temu wybrano w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. I bardzo ją sobie chwalą. Za 15 minut postoju na bytomskim parkingu zapłacimy złotówkę, do godziny 5 zł . Każda kolejna godzina kosztuje nas również 5 zł.

- Opłaty jednak pomogły nam bardzo w udrożnieniu drogi przejazdowej. Nikt teraz nie zastawia przejazdu karetce, przez co na parkingu zwiększyło się bezpieczeństwo - mówi Marek Kopczacki, rzecznik prasowy bytomskiej lecznicy i dodaje, że uzyskane z parkingu dochody wpływają do budżetu szpitala, z których mogą być finansowane kolejne inwestycje.

Taki cel zresztą przyświeca też naszej lecznicy. Płacić za parking będzie musiał każdy, nawet pracownicy szpitala, którzy za miesięczny abonament na parkingu będą uiszczać zryczałtowaną i stałą stawkę. Jaką? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że za korzystanie z parkingu będzie płacić również Gębarski.

Parking ma być przygotowany na ok. 100 miejsc. Wprowadzenie opłat ma doprowadzić do tego, aby parking nie był przepełniony. Ponadto ruch wewnętrzny na terenie szpitala zostanie zmieniony. Samochody nie będą tak jak dotychczas wjeżdżać i wyjeżdżać od strony ulicy 1 Maja. Wyjazd dla samochodów będzie przygotowany od strony prosektorium, natomiast z wyjazdu na 1 Maja będą mogły korzystać tylko karetki. Jak podkreśla Gębarski, stworzenie płatnego parkingu w połączeniu z monitoringiem całego szpitala wpłynie na wzrost bezpieczeństwa na terenie lecznicy.

- Tym bardziej, że ostatnimi czasy zdarzało się, że wandale wybijali okna. Próbowano nawet ukraść rury doprowadzające tlen medyczny - mówi Gębarski.

To nie jedyne opłaty, jakie pacjenci już ponoszą w szpitalu. Płacą również za oglądanie telewizji. Godzina kosztuje ich 2 zł, 3 godz. - 8 zł, 6 godz. - 6 zł, a 12 godz. - 8 zł.

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

Już to widze jak szanowny Pan Gębarski będzie płacić za parking hahaha a to dobre lepszego żartu nie słyszałam. A pozatym nikt nie pomyślał o ludziach którzy podjeżdżają poid przychodnie bo np są po endoprotezach czy połamani teraz będą musieli się przespacerować.

gośc (gość) ( )

te gosc pokaz mi w siemcach w centrum gdzie płaci się za parkowanie to jedyne miejsce a po za tym dyrektor szpitala jedyne co potrafi to likwidować szpitale

Segregator (gość)

Być może mosz racjo,ale powiedz mi w którym miejscu na terenie Siemianowic jest opłata parkingowa.Ekonomia jest bardzo ważna,ale czy musi być twardo realizowano na chorych którzy muszą skorzystać z poradni przyszpitalnej ?.Nie wiem skąd wiesz że na parkingu przy szpitalu parkują "obcy",według mojej oceny jest odwrotnie,ale mogę sie mylić.Jeżli słowa które napisałem uraziły twoją osobę serdeczne Sory.

(gość)

Synek i Segregator: dlaczego jak ktoś ośmieli się mieć inne zdanie niż "miłościwie tu panujący" to nie może mieć racji? Nie wiem czy zauważyliście ale czasy komuny się skończyły, a ekonomia ma swoje prawa! Wytłumaczcie mi dlaczego parkując w centrum miasta muszę płacić za parkowanie, a koło szpitala mam stać za darmo? Protestujcie również w tamtym przypadku. To raz, a dwa to jakbyś dobrze poobserwował to zauważysz, że wiele osób parkuje pod szpitalem i idzie w kompletnie innym kierunku. Jasne, że jeżeli cena 5 zł jest prawdą to skandal ale sama idea nie jest niczym nowym.

Synek z Ficynusu (gość) (Segregator)

Piyknie napisane,ale gość mo swoje prawa.Obrażać nie byda,podobnie ja ty.Mocne mo karlus agumenty "Kajsik płacą to my tysz" Nobel albo Bitte Lachen Nember 1,a co nie stać mnie,co jo gorszy- no to bier.Ende,gut lack.

Segregator (gość) ( )

Sory "gościu" ale twój występ to chyba powinien być szybko zapomniany.Chyba masz coś wspólnego z firmami które zawiadują parkingami na terenie tych miast, bo nie mam innej oceny twojego występu.Występuj z swoim programem cyrkowym gdzie chcesz,ale nie żądaj bym na to kupywał bilet.

Anna (gość)

Biznes po Polsku na bezmózgowcach 5 zł. Za dwie godziny 10 zł.,bo tyle tam postoisz w kolejce. gdybyś stał 1,5 godziny zapłacisz za dwie.Ja wiem gdzie postoje za darmo bo tam czekają na pacjęta a przed marketami na klijenta.

Synek z Ficynusu (gość) ( )

Jak na razie to mieszkom w Siemianowicach i za parkowane na mieście sie nie płaci.Chcesz być osobą która chce by było podobnie jak w tych miastach,zamieszkej w nich i płać -bronić nie byda.

erich (gość)

W Chorzowie na Truchana płaci sie 2 zł za godzine a nie 5
zaś chcecie okradać biednych chorych!!

(gość) (Synek z Ficynusu)

Synek, w Chorzowie już parę lat parking szpitalny jest płatny. Płacą też pracownicy - abonament. I jakoś nikt ie ma z tym problemu. Więc to nic nowego.Z drugiej strony jak płacisz na mieście za parkowanie to jakoś cię to nie drażni, a jak pod szpitalem to masz problem.

Synek z Ficynusu (gość)

No i mamy zapowiadaną opłatę za możliwość wjazdu na teren szpitala.Chcesz jechać do poradni specjalistycznej - zapłać,chcesz odwiedzić chorego - zapłać.Mam nadzieję że znikną miejsca parkingowe dla VIP-ów naszego szpitala.Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi, czyim terenem jest obecny parking pod oknami Sz.Panującego B.Gębarskiego ?