Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Snurkowanie, czyli nurkowanie bez akwalungu. Jaki sprzęt wybrać?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Snurkowanie jest świetną atrakcją w wielu sytuacjach – może być substytutem nurkowania, idealnym zajęciem, gdy chcesz się schłodzić po opalaniu lub jeśli właśnie nie lubisz leżeć na piasku wyłapując promienie słoneczne i wolisz aktywniej spędzać czas.

Nurkowanie z akwalungiem wymaga odbycia kursu i szkoleń, które kończą się egzaminami. Warto je zrobić, bo zdobyte uprawnienia są przepustką do świata trudno dostępnego dla innych. Jednak cała ścieżka od zapisania się do samodzielnego zejścia pod wodę musi trochę trwać ze względu na ilość wiedzy do przyswojenia oraz wykonania odpowiedniej ilości nurkowań. Do kursów weekendowych podchodź z ograniczonym zaufaniem i pamiętaj, że nieodpowiednie przygotowanie może w przyszłości skutkować utratą zdrowia lub życia.

Jeżeli jednak nie znajdziesz czasu na zaawansowane szkolenie, możesz zacząć od snurkowania, by sprawdzić, czy eksplorowanie podwodnego świata w ogóle Cię kręci. Do tego niezbędne będzie nurkowe ABC, czyli podstawowy sprzęt ułatwiający poznawanie nowych gatunków roślin i zwierząt. Zajmuje on niewiele miejsca, zatem możesz go zabierać na swoje zagraniczne wyprawy. Przyda Ci się również, gdy zdecydujesz się jednak profesjonalny kurs.

Maska – podstawowy element wyposażenia pod wodą. Zapobiega kontaktowi oka z wodą, co blokuje zniekształcenie promieni świetlnych, a prościej rzecz ujmując – umożliwia oglądanie świata podwodnego w pełnej wyrazistości i klarowności. Wybierz sprzęt renomowanego producenta, który specjalizuje się w produkcji tego typu akcesoriów. Jest nim np. firma Mares, a maska Mares X-VU spełni Twoje oczekiwania snurkowe. Duże szyby oraz przezroczysty silikon dookoła nich daje większe pole widzenia i lepszą orientację pod wodą, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Jej części są hipoalergiczne, więc Twoja skóra również będzie bezpieczna. Wygodna i precyzyjna regulacja paska pozwala na idealne jego dopasowanie do głowy. Klamry wczepiono w kołnierz ochronny, więc nie wyłamią się podczas transportu. Jeżeli maska zacznie parować, przed następnym wejściem do wody zamocz wewnętrzną część szyby i poczekaj do wyschnięcia.

Fajka – popularnie zwana też rurką. Możesz ją kupić już za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych, ale równie dobrze mógłbyś użyć rury PCV i wydać na to grosze. Dobra fajka wyposażona jest w dwa zawory. Dolny odpowiada za opróżnienie jej z cieczy, która mogła dostać się do środka, natomiast górny powoduje, że do rurki wdychasz powietrze, a nie wodę. Ten mechanizm przyda się, gdy snurkujesz w akwenach o sporych falach, które co chwilę przykrywają Cię wraz z osprzętem. Jest też nieoceniony na początku przygód podwodnych, bo uratuje nurka od zachłyśnięcia się, gdy ten zanurzy się za głęboko, tak że tafla przykryje górną końcówkę rurki. Fajka Mares Ergo Dry ma oba zawory, a do tego jest idealnie wyprofilowana. Odpowiednie jej skręcenie umożliwia swobodne snurkowanie bez obaw o pozycję. Nowy, ergonomiczny ustnik sprawi, że będzie osadzona w ustach naturalnie i nie będziesz musiał jej kurczowo przygryzać, ani martwić się o szczelność zacisku.

Płetwy – są dwa rodzaje płetw: paskowe (najpierw zakładasz but, a na to płetwę) i kaloszowe (mają wbudowany „but”). Pierwsze przeznaczone są do nurkowania, drugie co prawda też, ale również i do snurkowania. Rekreacyjne pływanie nie wymaga zakupu specjalnych butów i nakładania na nie dodatkowego sprzętu. Dlatego na wakacyjne wypady wybieramy ten drugi rodzaj. Dzięki temu akcesorium, możemy pływać dłużej i odczuwać mniejsze zmęczenie. Dopłynięcie na dno akwenu, by zobaczyć ciekawe okazy roślin czy zwierząt, będzie o wiele szybsze, co przełoży się na dłuższy czas eksplorowania. A to oznacza jeszcze więcej niezapomnianych wspomnień z podwodnego świata. Płetwy Mares Avanti Tre mają ortopedyczny kalosz, idealnie dopasowany do stopy. Sprzęt jest średniej wielkości, czyli zapewni świetną kontrolę ruchów. Duże są dobre dla osób doświadczonych, które perfekcyjnie kontrolują poruszanie się pod wodą, a małe mogą wymagać użycia dużej siły, co spowoduje szybsze zmęczenie. Płetwy Mares mają też charakterystyczne pióro z trzema kanalikami. Centralny ma odwrotny profil niż zewnętrzne, co zapewnia pełną stabilizację pozycji.

Nurkowe ABC to podstawa, by poznawać podwodny świat, dostępny dla tak niewielu i lepiej zaopatrzyć się w lepszy sprzęt jeszcze przed wyjazdem, aniżeli kupować niebezpieczny ekwipunek na straganach z pamiątkami. To zapewni Ci przyjemniejsze doznania, które będą trwały dłużej. O ile wytrzymasz tyle w wodzie. Bo musisz pamiętać, że mimo zanurzenia, jesteś cały czas narażony na promienie słoneczne. Filtry przeciwsłoneczne zapewne spłyną z Ciebie po paru minutach, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odzież ochronną. Zwykła bawełniana koszulka będzie ciężka, gdy namoknie. Do tego spotęguje uczucie chłodu przy dłuższym użytkowaniu i nie ochroni skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego warto zaopatrzyć się w niedrogi profesjonalny rashguard. Zabezpieczy przed niebezpiecznym oddziaływaniem słońca, oparzeniami oraz zadrapaniami o skały. Będziesz się również czuł bezpiecznie wpływając niespodziewanie w ławicę meduz. Koszulka Mares ma płaskie szwy, które nie będą uwierały ani podrażniały skóry. Do tego idealnie przylega do ciała, więc zapewni większy komfort termiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto