Tour de Pologne 2017 będzie zapamiętany nie tylko ze względu na zmagania kolarzy. Jednym z bohaterów ostatniego etapu był Szymn Godziek. Mieszkaniec Suszca - najlepszy polski zawodnik MTB Freestyle przeskoczył nad peletonem Tour de Pologne na kolarce. To pierwszy taki skok backflip na świecie!

Szymon Godziek przeskoczył peleton Tour de Pologne 2017 [WIDEO+ZDJĘCIA]

Do niesamowitego skoku doszło 4 sierpnia na trasie przejazdu Tour de Pologne w Bukowinie Tatrzańskiej. Szymon Godziek, polski specjalista od ekstremalnego MTB, przeskoczył nad jadącymi w peletonie kolarzami.

Spektakularny backflip, czyli przewrotkę do tyłu w powietrzu, wykonał podczas ostatniego etapu tegorocznego wyścigu. Wykorzystał do tego specjalnie zbudowane przeszkody. Ich budowa trwała tydzień.Choć podobny skok miał już miejsce w 2003 roku nad peletonem Tour de France, wyczyn mieszkańca Suszca i tak można uznać jako historyczny. On - w przeciwieństwie do poprzedniego śmiałka - zamienił swoją dritówkę, czyli rower do ekstremalnych skoków, na rower szosowy, w dodatku ubrany był w strój kolarski. Szymon nie tylko skoczył, ale wykonał także salto.

Tour de Pologne: Szymon Godziek w akcji
Jak podkreślał sam zawodnik, wykonanie takiego skoku na kolarce było znacznie trudniejsze.

- Kolarka jest dużo lżejsza i inaczej zachowuje się w powietrzu. Opony są cienkie, kierownica jest dużo węższa, geometria ramy jest zupełnie inna – mówi Szymon Godziek.

Podkreśla, że najważniejsze dla niego było zapoznanie się ze specyfiką jazdy na rowerze tego typu. Sam skok był przez niego wcześniej wielokrotnie przetrenowany, jednak treningi na kolarce nie trwały długo, w sumie raptem dwa dni. Dłużej trwały same przygotowania do skoku.

- Skocznie budowaliśmy tydzień, wcześniej potrzebne było uzyskanie wszelkich zgód zarówno od organizatorów Tour de Pologne jak i właścicieli działki, na której wybudowano skocznię - dodaje.

Sport

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

UWAGA (gość)

Bojdoł z Wyr to konfident i wsypoł M. z Orzesza.
M. wyloz i pedzioł mi to, trza dojechać kabla.