Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tlenek węgla w Siemianowicach znów atakuje. Jak się chronić?

PSZ, MSH
Tlenek węgla w Siemianowicach
Tlenek węgla w Siemianowicach
Tlenek węgla w Siemianowicach jest niezwykle groźny, wiedzą o tym strażacy, którzy odnotowują śmiertelne statystyki. Jak się ochronić przed tym groźnym zatruciem? - Piszą Paweł Szałankiewicz i Martyna Dyszka

Siemianowiccy strażacy rozpoczęli tradycyjną akcję informacyjną dotyczącą ochrony przed zatruciem czadem. Informacje jak nie dopuścić do tego, aby doszło do grożącego śmiercią zatrucia, strażacy rozesłali m.in. do siemianowickich spółdzielni mieszkaniowych. Sprawa jest poważna ponieważ tylko w 2010 roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły trzy osoby. Statystyki wojewódzkie są jeszcze bardziej alarmujące. W sezonie grzewczym 2010/11 w wyniku zatrucia zmarło 21 osób, w kolejnym 30 osób a w czasie ostatniego 27 przy 695 zatruciach.

Tlenek węgla w Siemianowicach znów atakuje. Jak się chronić?

Tlenek węgla to jedna z najgroźniejszych substancji, jakie przedostają się do powietrza w wyniku złego użytkowania pieców i złej wentylacji. Jest praktycznie niewyczuwalny przez węch. Pierwszymi objawami zatrucia są bóle i zawroty głowy, wymioty a później utrata przytomności. Jak więc można się uchronić przez zatruciem?

- Przede wszystkim nie palić w piecach tym, do czego nie są one przeznaczone. W ten sposób unikniemy tragedii - przestrzega Marcin Wyrzykowski, rzecznik siemianowickiej straży pożarnej.

To oczywiście nie wszystko. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz administratorzy budynku powinni zadbać o sprawdzenie szczelności przewodów kominowych jak i tego, czy tego, czy z pieców grzewczych nie ulatnia się śmiertelna substancja. W przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki.

Przyczyną zatruć, a nawet pożarów, są źle eksploatowane piece. Zamiast palić w nich tzw. paliwo stałe (węgiel, koks, drewno czy ekogroszek), do pieców wrzuca się buty, torebki, butelki, szmaty i inne tworzywa sztuczne. To powoduje, że kominy ulegają zasmoleniu, zwężeniu lub popękaniu. To z kolei może doprowadzić nie tylko do pożaru, ale do przedostania się do mieszkania tlenku węgla. Inną przyczyną występowania pożarów są grzejniki elektryczne. Stoją zbyt blisko łatwopalnych materiałów, które zapalają się od zbyt długiego wystawiania na promieniowanie cieplne. Ponadto istotne jest, aby były postawione na odpowiednim, trudnopalnym podłożu.
Warto pamiętać, by często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, czyli kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. Dobrym sposobem na to, by uniknąć zaczadzenia, jest zamontowanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

W przypadku przekroczenia dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu automatycznie uruchamia się ostrzegawczy sygnał alarmowy.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla powinniśmy zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP).

Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie na przykład metodą usta - usta oraz masaż serca i co najważniejsze: nie wpadać w panikę! Należy też wezwać pomoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto