Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Gdzie lepiej uważać? [MAPA]

Sławomir Cichy
Już od poniedziałku 18 maja kierowcom, którzy zostaną złapani na przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h prawo jazdy zostanie odebrane na 3 miesiące natychmiast podczas kontroli przez policjanta. Warto pamiętać, że nie są to jedyne zaostrzenia. Oto miejsca w naszym regionie, w których kierowcy najczęściej zapominają o ograniczeniach prędkości. Kliknij w galerię i zobacz, gdzie lepiej uważać!

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Jeżeli - mimo zatrzymania prawa jazdy - kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu, okres z 3 miesięcy, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, zostanie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego przyłapania kierowcy za kółkiem, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień. To oznacza konieczność ponownego zdania egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Nowe przepisy, obowiązujące już od 18 maja, wprowadzają do Kodeksu karnego przestępstwo prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd, dotychczas było to wykroczenie kończące się postępowaniem mandatowym.

W 2014 roku w obszarze zabudowanym doszło do 1405 wypadków, w których zginęło 1466 osób. To prawie 48 proc. wszystkich zdarzeń tego typu i niemal 46 proc. zabitych.

**

Nowy taryfikator mandatów 2015. Wyższe kary dla piratów

**

Nie tylko prędkość

Na trzy miesiące prawo jazdy utracą też kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. Stanie się tak, jeśli dokonujący kontroli funkcjonariusz stwierdzi, że w samochodzie jest więcej pasażerów, niż wynika z maksymalnej ich liczby określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Nowe przepisy wprowadzają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, dla kierowców przyłapanych na kierownicą w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwe kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. "alcolocka" dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Kierowca przyłapanemu na jeździe przy zawartości alkoholu we krwi większej niż 0,5 prom. oprócz kary więzienia grozi grzywna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej co najmniej 5 tys. zł. Jeśli nie będzie to pierwszy wyrok za takie przestępstwo, kwota rośnie do co najmniej 10 tys. zł.

Dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości przewidziano skrócenie zakazu jazdy pod warunkiem zainstalowania sprzężonej ze stacyjką blokady alkoholowej tzw. "alcolo-cka". Prowadzenie samochodu wyposażonego w "alcolock" będzie możliwe co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu jazdy, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, najwcześniej po upływie 10 lat.

A Wy, co sądzicie o takich zaostrzeniach?

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto