W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć Perseidy - jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. "Spadające gwiazdy" będzie można także wspólnie oglądać od godziny 21.00 w sobotę, 12 sierpnia, przed Planetarium Śląskim w Parku Śląskim.

Zobacz Perseidy przed Planetarium Śląskim
Perseidy widoczne są od połowy lipca do 24 sierpnia. Maksimum tego roju meteorów przypada na 12 sierpnia. Meteory to świetlne ślady przelotu meteoroidów przez atmosferę ziemską. Meteoroidy to natomiast to drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemska atmosfera rozgrzewają się i parują, a także nagrzewają i jonizują gazy atmosferyczne pozostawiając świecące ślady wzdłuż trasy ich przeloty.

W przypadku Perseidów są to pozostałości po rozpadzie komety Swift-Tuttle, która przelatując w pobliżu Słońca raz na 133 lata ciągnie za sobą długi warkocz roziskrzonej materii. Co roku na przełomie lipca i sierpnia Ziemia krążąc po swojej orbicie wokół Słońca wpada w obłok tej materii. wokół swojej orbity.

- Od 11 do 13 sierpnia Perseidy osiągają maksimum aktywności. W ciągu jednej godziny można zobaczyć nawet 100 przelotów. Rój ten w Polsce znany jest także pod nazwą "Łzy świętego Wawrzyńca" - wyjaśnia Lech Motyka, dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Perseidy osiągają prędkość do 59 km/s. Błysk, który widzimy to tak naprawdę ślad po jonizacji. Rój meteorów widoczny będzie na półkuli północnej. Perseidy wylatywać będą z gwiazdozbioru Perseusza. Widoczność Perseidów uzależniona będzie od stopnia naświetlenia. To oznacza, że w mieście gdy zobaczymy kilka "spadających gwiazd" to już dużo.

Perseidy można wspólnie oglądać przy Planetarium Śląskim. W sobotę, 12 sierpnia, odbędzie się noc "spadających gwiazd". od godziny 21.00 przed Planetarium Śląskim doktor Jacek Czakański będzie opowiadał o to co widoczne jest na niebie. Każdy może przynieść ze sobą leżaki, karimaty, kanapki i napoje i wspólnie oglądać Perseidy aż do świtu. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjała oglądaniu "spadających gwiazd" wtedy będzie można przejść do sali projekcyjnej i tam zobaczyć bez problemu niebo i rój meteorów.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!