MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Na skwerze "z czołgiem" jeszcze nic się nie dzieje. Mieszkańcy dopytują, kiedy przejdzie zapowiadaną metamorfozę?

Anna Szade
Anna Szade
Anna Szade
Plac 3 Maja w Malborku jeszcze stoi nietknięty. To jedno z zadań programu rewitalizacji Śródmieścia. Przemiana ma sprawić, że aż będzie się chciało tam być. Ale kiedy się zacznie? Sprawdzamy.

Cztery miesiące temu odbyły się konsultacje społeczne nowego zagospodarowania placu 3 Maja w Malborku. Ingerencja nie będzie duża, bo to teren objęty ochroną konserwatorską. Po prostu ma być wygodniej i przyjemniej dzięki nowym nasadzeniom i dużej ilości kwiatów, co sprawi, że to miejsce w cieniu starych drzew na nowo zatętni życiem. Z nowych ławek będzie można podziwiać piękno kamienic przy ul. Grunwaldzkiej, które po kolei mają odrestaurowywane elewacje.

Ale mieszkańcy pytają: „Kiedy się tego wszystkiego doczekamy?”. Na razie na placu „z czołgiem” nic się nie zmienia. Niektórzy zazdroszczą, że w innej części Śródmieścia można korzystać już z nowych podwórek i skweru przy ul. Reymonta.

Myślę, że na początku roku dokumentacja dotycząca tej inwestycji będzie gotowa i wówczas ogłosimy przetarg na realizację – zapowiada Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Projektowaniem skweru zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Diogenes Studio sp. z o.o. z Gdańska. Firma zaproponowała, że zrobi to za 141 450 zł. Zgodnie z umową, projekt ma być gotowy w połowie lutego 2022 r. Prawdopodobnie już nie będzie kolejnego etapu konsultacji.
- Po rozmowach z mieszkańcami część uwag zostanie wprowadzona – zapewnia burmistrz Charzewski.

Obecnie trwają rozmowy, które mają zdecydować o przyszłości ul. Grunwaldzkiej, która przebiega tuż obok. Po pierwsze, czy to zadania podłączyć do inwestycji na pl. 3 Maja. A po drugie, jaką wybrać nawierzchnię, bo wciąż ścierają się dwa pomysły: wymiana asfaltu na nowy lub ułożenie bruku.
Ale właśnie ten powrót do przeszłości budzi wiele kontrowersji. Osoby mieszkające w kamienicach obawiają się hałasu, który będzie im towarzyszył przez większą część dnia.

W tej sprawie decyzji nie ma. Myślimy o tym, czy jednak nie skłonić się ku temu historycznemu wyglądowi, a nie asfaltowej ulicy – mówi Marek Charzewski.

Zgodnie z harmonogramem, program „Malbork na plus - rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka” ma być realizowany do końca 2022 r.

Malbork. Skwer "z czołgiem" trochę się zmieni. Jesteście cie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto