Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Rybnika wyłudził 6 mln złotych! Został zatrzymany przez policję. Jak się wzbogacił?

red
51-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące decyzją gliwickiego sądu.
51-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące decyzją gliwickiego sądu. Śląska Policja / arc.
Wyłudzanie pieniędzy w woj. śląskim. Mieszkaniec Rybnika został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Mężczyzna wyłudził blisko 6 milionów złotych! Jak udało mu się zdobyć takie pieniądze?

Rybnik: Wyłudził 6 milionów złotych. W jaki sposób?

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 51-latka podejrzanego o wyłudzanie pieniędzy. Mężczyzna wzbogacił się o blisko 6 milionów złotych! W jaki sposób udało mu się tego dokonać?

Okazało się, że 51-latek na około stu zaprojektowanych przez siebie różnych stronach internetowych oferował szybkie pożyczki, które ostatecznie były oszustwem.

- Do ich wypłat nie dochodziło, a mieszkaniec Rybnika wzbogacał się dzięki przelewom i płatnym SMS-om, które wierzyciele musieli wysłać, by aktywować konto i sprawdzić status pożyczki – informują funkcjonariusze śląskiej policji. - W ciągu 6 lat 51-latek oszukał ponad 44 tysiące osób na kwotę blisko 6 milionów złotych.

Sprawę początkowo prowadzili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, ale kiedy okazało się, że skala oszustw jest bardzo duża, w czynności włączyli się kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej Policji.

- Sprawy oszustw internetowych nie należą do łatwych i rzadko są szybko rozwiązywane, ponieważ wiążą się z koniecznością dotarcia do wielu baz danych, weryfikowaniu ich i porównywaniu – dodają mundurowi.

Jak dochodziło do wyłudzania pieniędzy?

Przestępczy proceder 51-latka miał być prowadzony w latach 2013-2019. Oszust zaprojektował około 100 fałszywych stron internetowych, oferujących szybkie pożyczki. Witryny były zaprojektowane w taki sposób, żeby wzbudzały zaufanie potencjalnych ofiar.

- Już sama nazwa w domenie wskazywała na to, że na stronie można otrzymać wsparcie finansowe, a grafika i umieszczone na nich informacje oraz pozytywne opinie wystawione przez rzekomych wierzycieli, skłaniały do wypełnienia wniosku o pożyczkę – mówią policjanci. - Każdy z nich rozpatrywany był pozytywnie, bez względu na wysokość dochodów i zadłużenie.

By aktywować wniosek, pożyczkobiorca musiał wysłać płatnego SMS-a lub zrobić przelew. Następnie dostawał wiadomość o zmianie statusu złożonego wniosku, który mógł sprawdzić po ponownym uiszczeniu opłaty. Koszt takiej usługi wynosił jednorazowo około 30 złotych. Zdarzało się, że w ciągu dnia jedna osoba wysłała kilkadziesiąt wiadomości.

Na tropie oszusta policjanci byli od 2017 roku, krok po kroku docierając do informacji, które zbliżały ich do sprawcy. W końcu udało się złapać głównego informatyka, który był odpowiedzialny za cały proceder.

Po porównaniu informacji o oszukanych osobach z przejętych baz danych stron internetowych z bazą numerów telefonów, z których wysyłane były płatne SMS-y, ustalono, że oszukanych zostało łącznie ponad 32 tysiące osób, które wysyłały płatnego SMS-a oraz prawie 12 tysięcy osób, które wybrały przelew jako metodę płatności.

W całej sprawie przesłuchano ponad tysiąc osób. Odpowiedzialny za oszustwo mieszkaniec Rybnika został doprowadzony do sądu w Gliwicach, ten z kolei zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 51-latka na trzy miesiące. Grozi mu teraz nawet 15 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto