18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śniadek w Siemianowicach Śląskich ma 90 lat. Wkróce zjazd absolwentów

Paweł Szałankiewicz
Śniadek w Siemianowicach
Śniadek w Siemianowicach Fot. arc. I LO im. Jana Śniadeckiego
Jubileusz 90-lecia obchodzi w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego. Śniadek w Siemianowicach Śląskich był pierwszym liceum utworzonym w naszym mieście. Do Śniadeka wkrótce zjadą absolwenci rozsiani po całej Polsce.

Śniadek w Siemianowicach został utworzony 3 września 1923 roku. Było to pierwsze polskie liceum w połączeniu ze szkołą realną. Jednak historia Śniadeka sięga 1895 roku, kiedy założono komunalne gimnazjum żeńskie. Było to w okresie, kiedy Huta Laura i Siemianowice tworzyły odrębne gminy w państwie pruskim.

Pierwotnie szkoła mieściła się w domu właściciela fabryki kotłów Fitznera przy ulicy Wandy (dziś ul. Powstańców). W 1897 została przeniesiona do domu mistrza stolarskiego Luchsa przy ul. Pocztowej 4 (dziś Sniadeckiego).
Budynek, w którym znajduje się dzisiaj liceum, powstał w 1912 roku. W 1917 roku w jednym budynku mieściło się żeńskie liceum i Wyższa Szkoła Realna. W niższych klasach uczyli się też chłopcy. Do obu tych szkół uczęszczała głównie młodzież niemiecka. Polaków i Żydów było znacznie mniej.

W 1920 roku wprowadzono do tej szkoły język polski jako nadobowiązkowy, a w 1922 kiedy Siemianowice zostały włączone w granice Polski - stał się obowiązkowy.

Śniadek w Siemianowicach powstaje w 1923 roku

1 kwietnia 1923 roku mieszkańcy Siemianowic i Huty Laura zażądali zamknięcia niemieckiego liceum i szkoły realnej. Te same zakłady otwarto ponownie 3 września 1923 i poświęcono je jako szkoły polskie (żeńską i męską). Patronem żeńskiej szkoły była święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a męskiej św. Stanisław Kostka. Pierwszym dyrektorem szkoły był ksiądz doktor Józef Jelito, a nauczycielami: ksiądz Juliusz Bieniek, Maria Kasperowska, Leon Pol, Emilia Stelmachówna oraz Wilhelm Sobieraj.

Z początkiem roku szkolnego 1925-26 zmieniono nazwy szkół na Komunalne Gimnazjum Marii Konopnickiej (żeńskie) oraz Komunalne Gimnazjum Męskie im. Jana Śniadeckiego. Pierwsze egzaminy maturalne w obydwu szkołach odbyły się w 1931 roku. Zdało je wtedy tylko sześć osób.

W 1932 uchwałą Sejmiku Śląskiego męskie gimnazjum zostało upaństwowione i zmieniło nazwę na Państwowe Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. Gimnazjum żeńskie natomiast przeniesiono na ulicę Pszczelniczą i... po dwóch latach zlikwidowano.

Śniadek w Siemianowicach reaktywowany po II wojnie Światowej

Do wybuchu II wojny światowej w szkole maturę ok. 100 uczniów. Po wojnie działalność szkoły została wznowiono w 1945 roku. Zorganizowano wtedy klasy do których uczęszczało 419 uczniów.

W kolejnych latach szkoła wiele razy zmieniała swoją nazwę. Dzisiejszą nazwę od imienia Jana Śniadeckiego - Śniadek, przyjęła w 1959 roku. Powód? Powstanie drugiego liceum w Siemianowicach, mianowicie dzisiejszego II LO im. Jana Matejki.
Warto wspomnieć również o tym, że Śniadek w Siemianowicach mieścił też Liceum Ekonomiczne, jednak nie przetrwało do dzisiejszych czasów. Obecnie dyrektorką szkoły jest Bożena Czyrwik, nauczycielka historii.

Śniadek w Siemianowicach obchodzi 90-lecie
Śniadek w Siemianowicach swoje obchody rozpoczął w sobotę w czasie siemianowickiej Nocy Muzeów. W muzeum została otwarta wystawa przygotowana w ramach obchodów 90-lecia szkoły. Na wystawie można zobaczyć fotografie i eksponaty ze zbiorów liceum, jak również materiały z domowych archiwów. Tej nocy został przygotowany pokaz interaktywny przez Andrzeja Lebka. Najważniejszą częścią obchodów będzie jednak zjazd absolwentów szkoły. Co do liczby absolwentów to nadal nie wiadomo ilu ich przyjedzie.
Z najnowszych informacji zapowiedziało się ok. 180 osób! Uroczystości potrwają dwa dni. 7 czerwca będzie część oficjalna w Parku Tradycji, a 8 czerwca goście będą się bawić w czasie balu absolwentów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto