Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badają dźwięk, bo to ważne dla naszego zdrowia. Fundacja Soundscape robi niezwykłe rzeczy!

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
Warszawy podopiecznych fundacji Soundscape
Warszawy podopiecznych fundacji Soundscape mat. pras.
W ramach naszej akcji „znam - pomagam” przedstawiamy Państwu kolejną perełkę wśród śląskich stowarzyszeń i fundacji. Zupełnie inna niż wszystkie, nietuzinkowa i nieoczywista fundacja Soundscape zajmuje się szeroko rozumianym terminem dźwięku. Obecnie wspiera głównie młodych, ambitnych artystów, ale w przyszłości chce stworzyć m.in. ogrody i muzeum dźwięku.

Nazwa Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, a ten z kolei jest kluczowym pojęciem w ekologii muzyki. O co właściwie chodzi? Pejzaż dźwiękowy dawniej tworzyły jedynie odgłosy natury, jednak wraz z rozwojem cywilizacji ulegał on zmianie i tak powstał m.in. hałas czy drażniące nas dziś dźwięki. Jeżeli zauważyli ostatnio Państwo biegających po mieście z dyktafonami młodych ludzi, to całkiem możliwe, że to właśnie podopieczni fundacji Soundscape. I albo uczą się zapisów dźwięków w przestrzeni, albo badają, jak wpływa on na nasze samopoczucie.

Nauka to przyszłość
Fundacja w ostatnich miesiącach przeprowadziła bowiem warsztaty z nagrań terenowych, przybliżając jej uczestnikom m.in. techniki zapisu dźwięku z przestrzeni publicznych i ich wykorzystania w muzyce. - Warsztaty były okazją do uzyskania wiedzy od profesjonalistów na temat nagrań terenowych - technikach i sposobach realizacji, przy jednoczesnym poznaniu genezy fonografii oraz muzyki konkretnej - mówi 23-letni Franek Krawczyk, student informatyki na Politechnice Śląskiej - DJ i producent członek kolektywu Atavizm. - Dzięki wypożyczeniu każdemu z uczestników dyktafonu, wszyscy mogli wykazać się kreatywnością i stworzyć z zarejestrowanych dźwięków kawałek od podstaw - dodaje. Warsztaty chwalił także 29-letni Józef Flakus, na co dzień programista, ale też - DJ i producent występujący pod pseudonimem Somnolent Works. - Polecam wszystkim zajawkowiczom, zarówno stawiającym pierwsze kroki, jak i tym bardziej zaawansowanym entuzjastom działającym w obszarze produkcji muzyki elektronicznej.

Przy wsparciu można więcej
Warsztaty cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że zorganizowane zostały także we współpracy z gliwicką Fundacją Media 3.0. - Zaoferowanie osobom z aglomeracji śląskiej wspólnej oferty warsztatowej z zakresu przetwarzania dźwięku było dla nas oczywiste i okazało się niewątpliwie sukcesem. Osobom biorącym udział w warsztatach mogliśmy pokazać zagadnienia stricte muzyczne i wykorzystania takich programów jak Ableton, ale także głębiej spojrzeć w samą strukturę dźwięku, a dokładniej jego widma, dzięki narzędziu Max/MSP - mówi Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0. - Z pewnością współpraca przy tego typu wydarzeniach pozwala na poszerzenie i pogłębienie umiejętności warsztatowiczów. Liczymy także, że w przyszłości uda się nam wdrożyć jeszcze bardziej interdyscyplinarne podejście do wykorzystywania muzyki czy po prostu fal dźwiękowych - dodaje.

Fundację Soundscape wspierają także miejscowe ośrodki kultury i oświaty, m.in. Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek czy Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. I tak w ramach dofinansowania z programu Lokata w Kulturę organizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów, fundacja organizowała także warsztaty online - poświęcone podstawie obsługi oprogramowania do produkcji muzycznej - Ableton Live, które wyświetlono ponad 5 tys. razy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oczywiście edukacja to tylko jedna z misji fundacji. W ramach jej działalności organizowane są np. sesje koncertowe, w której młodzi artyści mają okazję zaprezentować swoje umiejętności. - Live session zorganizowane przez fundację było pierwszą okazją do zaprezentowania moich mikroskopowych eksperymentów szerszej publiczności, poza zaciszem domowym. Cieszę się, że zespół fundacji dał mi możliwość sprawdzenia się przed publicznością. Oby więcej takich wydarzeń - mówi Kamil Czapiga, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Projektowanie Graficzne.

W tym roku fundacja będzie działać w podobnym zakresie, co w dwóch poprzednich latach. - Poza działaniami warsztatowymi planujemy organizację sesji koncertowych wykorzystujących system dźwięku immersyjnego, organizację wydarzeń na styku muzyki i medycyny (wykorzystanie światłoterapii), wspieranie młodych artystów poprzez realizację sesji nagraniowych live oraz rejestracje video. Ścisła współpraca ze studiem nagraniowym i wytwórnią płytową daje możliwość kompleksowego podejścia do pracy z muzykami - wymienia Matylda Badera z fundacji Soundscape. Jednak aspiracje fundacji są znacznie większe, w planach m.in. budowa wcześniej wspomnianego muzeum dźwięku. Dlatego też w ramach budowania strategii promocyjnej fundacja korzysta ze wsparcia agencji strategicznej - 19. Południk.

Realizacja zawsze zaczyna się od planów
- Główną dziedziną działalności naszej agencji jest budowanie strategii komunikacji na rynkach komercyjnych - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jednak nie zapominamy o tożsamości 19 Południka jako marki i firmy powstałej na Śląsku, czerpiącej z tego miejsca i mających w swoim DNA rozwój naszego regionu. Dlatego współpraca z fundacją była dla nas nie tylko naturalna, ale także nobilitująca - z uwagi na zespół, realizowane projekty i ambicje wykraczające poza ramy regionalne - mówi Radek Grzybowski z 19. Południka.

- W ramach kolejnych projektów planujemy założenie ogrodów edukacyjnych dla dzieci, przeprowadzenie sesji koncertowych zahaczających o muzykoterapię dla starszych pokoleń oraz wiele innych, pomysłów nam nie brakuje - podsumowuje Paweł Pindur, prezes fundacji Soundscape.

CZYTAJ WIĘCEJ O FUNDACJI SOUNDSCAPE

Fundacja Soundscape działa od 2020 r., jej założyciele: Paweł Pindur, Jakub Mokrzysiak, Matylda Badera posiadają duże doświadczenie wyniesione z pracy dla licznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badają dźwięk, bo to ważne dla naszego zdrowia. Fundacja Soundscape robi niezwykłe rzeczy! - Katowice Nasze Miasto

Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto