Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dziecka Zaginionego

Redakcja
25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka radzili pracownicy Fundacji „Itaka” podczas niedzielnego pikniku.

W Polsce każdego roku ginie ok. 4500 osób w wieku poniżej 18 lat, w tym tysiąc poniżej 14. roku życia. Większość akcji poszukiwawczych kończy się sukcesem w ciągu kilku godzin od zaginięcia. Niestety, czasami poszukiwania trwają dłużej, a kilkadziesiąt spraw pozostaje niewyjaśnionych…

Od pięciu lat, 25 maja w państwach Unii Europejskiej obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Z tego powodu pracownicy Fundacji „Itaka”, która pomaga rodzinom zaginionych w poszukiwaniach, zorganizowali piknik rodzinny na Agrykoli. Podczas pikniku radzili, jak uchronić dziecko przed zaginięciem oraz jak go szukać, jeśli się zgubi.

– Przede wszystkim dziecko powinno jak najwcześniej nauczyć się swojego imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania – podkreślał jeden z pracowników Fundacji. – Kiedy jest samo w domu i ktoś zapuka do drzwi, nie powinno otwierać ani zdradzać, że jest samo. Może powiedzieć np. obcemu, że mama śpi. A jeśli zostanie zaczepione na ulicy przez nieznajomą osobę, która budzi jego niepokój, powinno krzyknąć „nie znam tego pana/pani!”, żeby przechodnie mogli zareagować – dodał.

W związku z 10-leciem istnienia Fundacji „Itaka”, uruchomiono numer telefonu 116 000, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę w sprawach zaginięcia dziecka.

Piknik poprowadziła Dorota Wellman. Na scenie wystąpił zespół dziecięcy „Fasolki” oraz uczestnicy programu telewizyjnego „You can dance” i piosenkarki: Aga Szewczyk i NATU.

Teatr Polonia zaprezentował spektakl „Pchła Szachrajka”, a przy stoiskach wokół sceny dzieci mogły wziąć udział w zajęciach artystycznych i eksperymentalno-naukowych. Pracownicy fundacji "Itaka" prowadzili także naukę udzielania pierwszej pomocy.

Zasady, których przestrzeganie może uchronić dzieci przed zaginięciem:

- Dzieci i młodzież nie powinny korzystać z propozycji podwiezienia do domu, przejażdżki samochodem z obcą osobą.
- Dzieci nie powinny nosić kluczy na szyi, ponieważ jest to informacja, że rodziców nie ma w domu.
- W domu, w widocznym miejscu rodzice powinni przykleić kartkę z numerami telefonów do policji, sąsiadów i rodziny.
- Małe dziecko nie może być pozostawiane bez opieki nawet na chwilę.
- Nie można zostawiać wózka z dzieckiem przed sklepem.
- W miejscach publicznych, np. w supermarketach czy na masowych imprezach plenerowych, trzeba trzymać małe dziecko za rękę, a nieco starsze dzieci „mieć na oku”.
- Dziecko, które korzysta z internetu, powinno chronić swoje dane i nie podawać nikomu numeru telefonu, nazwiska ani adresu.
- Dziecko powinno wiedzieć, że jeśli się zgubi, ma stać w miejscu i czekać, aż zostanie znalezione. Może poprosić o pomoc np. pracownika sklepu, ochroniarza albo policjanta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto