Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Bytkowa zbierają podpisy pod petycją. Nie chcą betonu na drogach w Parku Śląskim

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Prace drogowe w Parku Śląskim od strony wieży telewizyjnej.
Prace drogowe w Parku Śląskim od strony wieży telewizyjnej. Mateusz Czajka
17 sierpnia o godz. 17.00 mieszkańcy Siemianowic Śląskich będą zbierać podpisy w obronie cegły klinkierowej na alejach Parku Śląskiego. Nie chcą, aby pojawił się tam beton. Co na to Park i co się stanie z wyciągniętą kostką?

Kostka klinkierowa w Parku Śląskim

Na jednym z siemianowickich forów internetowych pojawiła się dyskusja o planach dot. wymiany nawierzchni w Parku Śląskim. Mieszkańcy Siemianowic chcą zebrać podpisy pod petycją dotyczącą zachowania historycznej nawierzchni z kostki klinkierowej na drodze w okolicach Planetarium Śląskiego.

— Trwający obecnie remont na Alei Planetarium polega na wymianie nawierzchni, wykonaniu placu do zawracania dla autokarów oraz powiększeniu kieszeni parkingowej w okolicach ulicy Targowej. To pozwoli na zapewnienie miejsc parkingowych i przywrócenie dojazdu do Planetarium od ulicy Bytkowskiej – informuje Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Podpisy pod petycją będą zbierane 17 sierpnia o 17.00 na parkingu przy siedzibie telewizji w Siemianowicach Śląskich. Organizatorzy nie wykluczają, że być może podpisy będą zbierać także w innych miejscach w późniejszym terminie.

— Większość bywalców Parku zdecydowanie wybrała kostkę zamiast asfaltu. W czwartek o godz. 17.00 na parkingu TV Katowice można będzie podpisać PETYCJĘ do Zarządu Urzędu Marszałkowskiego o zmianę decyzji Zarządu Parku w sprawie zachowania historycznej już kostki klinkerowej, symbolu parku. Liczymy na liczny udział zainteresowanych tematem – mówi siemianowicki społecznik Piotr Machalica.

Według społecznika pod petycją zamierza podpisać się także część radnych – niezależnie od orientacji politycznej. O sprawie wypowiedziało się także stowarzyszenie Nasz Park.

— Dobrze, że pojawił się szerszy głos społeczny Mieszkańców i Miłośników Parku w tej sprawie. Wojewódzka Rada Społeczna ds. Parku Śląskiego wyraziła już w styczniu 2022 roku (jeszcze kilkakrotnie) opinię, by nie zamieniać cegły klinkierowej (czyli materiału nadającego alejom charakter i walor parkowy) na asfalt. Niestety, co stwierdzam z przykrością, argumenty Rady nie znalazły zrozumienia u zarządzających Parkiem, dla których argumentem była potrzeba wykonania wytrzymałej nawierzchni z asfaltu, w związku z planowanym zwiększonym ruchem autokarowym do rozbudowanego Planetarium - Śląskiego Centrum Nauki - pisze stowarzyszenie

Według stowarzyszenia problemem nie jest cegła, która "wytrzymała ok. 60 lat", a kwestia podbudowy, na jakiej musi ona leżeć.

Co z kostką z Parku Śląskiego? Park odpowiada

Co jednak stanie się z historyczną kostką klinkierową? Park Śląski nie zamierza go wyrzucać ani sprzedawać, a ponownie wykorzystać

— W celu zachowania historycznego elementu Alei Planetarium, klinkier został posegregowany i zostanie użyty w ciągu pieszym wzdłuż Alei Planetarium. Kolejne elementy nadające się do użytku zostaną wykorzystane podczas planowanego remontu wzdłuż Alei Żyrafy oraz przy Stawie Przystań. Oznacza to, że klinkier z Alei Planetarium zostanie przeniesiony na alejki spacerowe, tak aby odwiedzający Parku mogli podziwiać historyczny klinkier podczas spaceru, a nie przejeżdżając po nim samochodem – zapewnia Aneta Miler z Parku Śląskiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto