Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na debatę pn. "Świadomy=Niewkręcony Senior" przyszło prawie 100 mieszkańców Siemianowic Śląskich

BW, mat. prasowe
KMP Siemianowice Śląskie
W ubiegłym tygodniu odbyła się debata zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Siemianowicach Śląskich. Przyszło na nią blisko 100 osób, a poruszono na niej zagadnienia związane z Krają Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacją Moja Komenda. W Domu Kultury "Chemik" naszym seniorom przedstawiono sylwetki siemianowickich dzielnicowych. Głównym celem debaty było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów w naszym mieście.

"Świadomy=Niewkręcony Senior" była pierwszą w tym roku debatą z cyklu "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- Możesz mieć na nie wpływ".

Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich mł. insp. Dariusz Kopeć na spotkaniu z seniorami przedstawił dzielnicowych oraz scharakteryzował struktury jednostki, którą zarządza. Następnie naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Sławomir Góras wytłumaczył jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jaki jest sposób realizacji zgłaszanych za jej pośrednictwem zagrożeń. Następnie asp. szt. Mariusz Urgacz z Wydziału Ruchu Drogowego uczulił zgromadzone osoby i omówił zagrożenia jakie występują na drogach.

- Jak wynika ze statystyk najbardziej zagrożonym miejscem są przejścia dla pieszych, czyli miejsca, gdzie niechronieni uczestnicy powinni być bezpieczni. Policjant zachęcił pieszych do podnoszenia ręki przed momentem wejścia na przejście, co dodatkowo ma na nich zwrócić uwagę kierowców. Podkreślił, jak ważnym jest to, aby być widocznym na drodze i zachęcił do noszenia elementów odblaskowych, które nawet 5-krotnie zwiększają widoczność pieszego. Odblaskowe opaski ufundowane przez siemianowicki magistrat zostały wręczone każdemu uczestnikowi debaty - mówi podkom. Tatiana Lukoszek, rzecznik prasowy KMP w Siemianowicach Śląskich.

Podczas spotkania z seniorami poruszono temat oszustw na tzw. "wnuczka", "policjanta", czy "funkcjonariusza CBŚP". Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywania gotówki, czy innych kosztowności, które miałby być wykorzystane do rozbicia grupy przestępczej.

- Do działań w poprawę bezpieczeństwa i podniesienia świadomości seniorów w tym zakresie włączył się także Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Psycholog Stella Zdziejowska wytłumaczyła dlaczego właśnie ta grupa osób jest tak podatna na działanie oszustów. Często osoby starsze boją się odmówić i unikają postawy asertywnej. A właśnie krótkie słowo "nie, dziękuję" może być w niektórych sytuacjach ratunkiem i zapobiec kłopotom - dodaje podkom. Tatiana Lukoszek.

Debata zakończyła się dyskusją, podczas której seniorzy przekazali policjantom swoje uwagi oraz sugestie dotyczące zaobserwowanych zagrożeń. Dopytywali również o sposoby radzenia sobie z nimi zgodnie z przepisami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto