Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna tomografia komputerowa w Miejskim Szpitalu w Siemianowicach Śląskich już dostępna dla pacjentów

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 7 lat
Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich oficjalnie otworzył nowoczesną pracownię tomografii komputerowej 12 grudnia. W trakcie jednego obrotu urządzenie to potrafi pozyskać 128 warstw obrazów. Aparat pozwoli także na szybką diagnostykę i ułatwi pracę lekarzom.

To jeden z najstarszych szpitali w Polsce. Dokładnie 130 lat temu, w 1893 roku Huta Jedność (dawniej Huta Laura, niem. Laurahütte) zbudowała miasto Siemianowice Śląskie, a wraz z nim Szpital Miejski, w którym leczono hutników.

- Szpital był skierowany głównie na potrzeby hutników, gdzie dochodziło do różnych niebezpiecznych wypadków. Z biegiem czasu, jak przybywało mieszkańców, miasto się rozbudowywało, a wraz z nim szpital. Na przestrzeni 130 lat bardzo zmienił swe oblicze - opowiada Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich ma pracownię tomografii komputerowej

Z tej właśnie okazji, 12 grudnia placówka oficjalnie otworzyła nowoczesną pracownię TK (tomografii komputerowej), która na zawsze zmieni oblicze diagnostyki pacjentów w szpitalu.

- Sprzęt pomoże w bardzo szybkiej diagnostyce. Dotychczas musieliśmy korzystać z tomografii komputerowej na zewnątrz. Musieliśmy umówić pacjenta w innym szpitalu na badanie, zamówić dla niego odpowiedni transport. Szczególnie było to trudne dla pacjentów anestezjologii i intensywnej terapii. To było rzeczywiście duże przedsięwzięcie. Dzisiaj badania będziemy mogli zrobić u siebie na miejscu, tak naprawdę w kilka minut - przyznaje Marta Nowacka, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

Pacjenci szpitala już teraz korzystają z nowoczesnej tomografii komputerowej

W trakcie jednego obrotu urządzenie to potrafi pozyskać 128 warstw obrazów, co pozwala na szybkie i bardzo dokładne badanie. – Ponadto pacjent jest w niewielkim stopniu narażony na promieniowanie – dodaje Marta Nowacka.

- Aparat daje nam możliwość wykonania wszystkich badań, zbadania wszystkich narządów, każdej okolicy ciała pacjenta - wyjaśnia Klaudia Malczewska, koordynator pracowni tomografii komputerowej w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich. - Tomograf komputerowy działa trochę na zasadzie rentgena tylko jest to rentgen 3D! Lampa rentgenowska obraca się dookoła pacjenta, skanując po kolei warstwami każdy kolejny centymetr ciała pacjenta - dodaje.

Pacjenci szpitala już teraz korzystają z nowoczesnej tomografii komputerowej.

- Badania dzisiaj ruszyły. Do tej pory wykonywaliśmy 150 badań miesięcznie. Czekamy na kontrakt z NFZ, żebyśmy mogli świadczyć te usługi na zewnątrz - mówi Marta Nowacka, prezes zarządu Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. - Jak dostaniemy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia to oczywiście kolejki się skrócą zdecydowanie. Obecnie jest to duży plus dla pacjentów, którzy korzystają z usług w szpitalu, ponieważ diagnostyka wielospecjalistyczna nie będzie musiała być przekierowywana do placówek zewnętrznych. Pacjenci będą mogli być zdiagnozowani w tym miejscu - wyjaśnia.

Nowoczesny aparat diagnostyczny przekazała Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tomograf został przekazany przez woj. śląskie. Remont pracowni TK z doposażeniem kosztował ponad 3 mln zł. - Za niedługo otwieramy kolejne dwa projekty: centralną centralna sterylizatornię oraz blok operacyjny. Całość inwestycji kosztowała nas 19 mln zł również z dotacji UE. Bardzo się dużo dzieje w naszym szpitalu przez ostatni rok - dopowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto