Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny sprzęt wspomoże naukę chodzenia na oddziale rehabilitacji w szpitalu w Siemianowicach ZDJĘCIA

Redakcja
Nowoczesny sprzęt wspomoże pacjentów na oddziale rehabilitacji
Nowoczesny sprzęt wspomoże pacjentów na oddziale rehabilitacji UM Siemianowice Śląskie/Piotr Kochanek
W siemianowickim szpitalu jest nowe pomieszczenie rehabilitacyjne z wysokozaawansowanym technologicznie sprzętem, który służy m.in. do nauki prawidłowego nawyku stabilizacji swojego ciała. Pacjent, równolegle do wykonywanych zadań i ćwiczeń rehabilitacyjnych, ma możliwość podglądu i oceny wykonywanych ruchów.

Najnowsza technologia wspierająca naukę chodzenia w siemianowickim szpitalu

Zespół medyczny oddziału rehabilitacji szpitala miejskiego w Siemianowicach Śląskich rozpoczął cykl edukacyjno-przygotowawczy, po zakończeniu którego uruchomiona zostanie nowa forma wsparcia rehabilitacyjnego dla dzieci i dorosłych, w zakresie nauki równowagi w celu poprawnego chodu po długotrwałych urazach, operacjach czy też w wyniku wad wrodzonych.

- To jedna najnowszych technologii wspierających naukę chodzenia, dzięki której nasz zespół będzie mógł wejść w nowy zakres usług rehabilitacyjnych - mówi lek. med. lek. med. Małgorzata Jarosławiecka-Kostka, ordynator oddziały Rehabilitacji Narządu Ruchu w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach Śląskich.

Nowy sprzęt ma być wykorzystywany do rehabilitacji dzieci oraz dorosłych. To nie będą nudne ćwiczenia, bo wykorzystane zostanie połączenie rozrywki i nowych technologii.

- Cieszy nas to, że producent tych urządzeń dokonał innowacyjnej rzeczy. Połączył najnowocześniejszą technologię skanującą i monitorującą w czasie rzeczywistym postawę oraz środek ciężkości pacjenta z multimedialną rozrywką, dzięki której najmłodsi próbując np. ustabilizować pędzący na ekranie pociąg, będą korygowali swoją postawę ciała - opowiada Dorota Kopeć, kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w siemianowickim szpitalu.

Nowy sprzęt to tandem platformy stabilometrycznej służącej do nauki prawidłowego nawyku stabilizacji swojego ciała i specjalistycznego oprogramowania połączonego z kamerą skanującą pacjenta w przestrzeni wykonywanych ćwiczeń.

- Zakres pomocy nowych urządzeń jest ogromny i jednocześnie bardzo zindywidualizowany, począwszy od specjalnych programów diagnostycznych, ćwiczeń poszerzających zakres ruchu ciała i kończyn,poprzez korygowanie precyzji ruchów, ćwiczenia ruchów funkcjonalnych jak dźwiganie, przenoszenie i inne, aż do bardziej zaawansowanych zadań psycho-motorycznych ćwiczących funkcje poznawcze jak podzielność uwagi czy też pamięć - mówi Mateusz Baranowski z firmy Technomex, odpowiedzialnej za wdrożenie i produkcję systemów w Polsce.

- Równolegle do wykonywanych zadań i ćwiczeń rehabilitacyjnych, ma możliwość podglądu i tym samym oceny prawidłowość wykonywanych przez siebie ruchów, ich ilości oraz historii postępów - dodaje Mateusz Baranowski z firmy Technomex.

Koszt utworzenie innowacyjnego pomieszczenia rehabilitacyjnego wraz z instalacją urządzeń sięgnął łącznej kwoty ponad 70 tysięcy złotych, z czego znaczna część została sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych. Pierwszym źródłem była dotacja celowa na zakup sprzętu pozyskana z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 24 318 złotych. Kolejnym dotującym przedsięwzięcie był Urząd Marszałkowski przekazujący 8 tysięcy złotych w ramach RPO województwa śląskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu pn. Światło Rehabilitacji Drogą do Celu. Pozostałe pieniądze zostały przekazane z budżetu miasta Siemianowice Śląskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto