MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowa kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich od 17 kwietnia. Sprawdź jak się przygotować

OPRAC.:
Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Siemianowice Śląskie. Od 17 do 30 kwietnia 2024 trwać będzie kwalifikacja wojskowa. Oprócz mężczyzn wezwane mogą zostać kobiety o określonych umiejętnościach przydatnych w służbie wojskowej, które urodziły się w latach 1997-2005.

Od 17 do 30 kwietnia br. w Siemianowicach Śląskich w budynku Urzędu Miasta będzie przeprowadzana kwalifikacja wojskowa. W województwie śląskim obejmie ona około 230 tysięcy osób – głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku, ale również część kobiet urodzonych w latach 1997-2005.

Kwalifikacja wojskowa w Siemianowicach Śląskich

Wszystkie osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej powinny zostać poinformowane drogą pisemną. Rozesłano imienne wezwania z wszystkimi potrzebnymi informacjami takimi jak: miejsce, termin, godzina, wykaz dokumentów, które należy mieć przy sobie.

Kwalifikacja wojskowa obejmuje:

 • Sprawdzenie tożsamości osoby podlegającej kwalifikacji wojskowej
 • Ustalenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej – badanie lekarskie oraz psychologiczne, które przeprowadza Powiatowa Komisja Lekarska dla miasta Siemianowice Śląskie
 • Założenie ewidencji wojskowej i wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej

Wymagana dokumentacja

Stawiając się do kwalifikacji wojskowej powinno się mieć przy sobie poniższe dokumenty:

 • Dowód osobisty lub inny dokument pozwalający ustalić tożsamość
 • Dokumentację medyczną, wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej
 • Dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki, posiadane kwalifikacje zawodowe (np. świadectwo szkolne, prawo jazdy)

Informacje organizacyjne

Od 17 do 30 kwietnia 2024 r. w godzinach od 12.00-20.00.
w Urzędzie Miasta przy ul. Dąbrowskiego 13.

Kwalifikacja wojskowa obowiązuje

 • Mężczyźni urodzeni w 2005 roku
 • Mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, bez określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
 • Osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia
 • Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
 • Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Kobiety urodzone w latach 1997-2005

 • Kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej
 • Kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach, lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Co w sytuacji braku możliwości stawienia się w terminie?

Nieotrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia z konieczności stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Szczegóły znaleźć można na plakatach informacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania.

W wyjątkowych sytuacjach uniemożliwiających stawienia się w wyznaczonym terminie istnieje możliwość wyznaczenia nowego terminu (nieprzekraczającego datę 30 kwietnia 2024r). W tym celu należy się kontaktować telefonicznie:

 • 32 730 18 89
 • 730 359 415

Można też osobiście zgłosić się do Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie przy ul. Dąbrowskiego 13, II piętro, pokój nr 4.

Należy pamiętać o tym, że każdy, kto bez usprawiedliwienia nie stawi się do kwalifikacji wojskowej podlega karze grzywny albo karze ograniczenia wolności. W takim wypadku może zostać również zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto