Odnowiony Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich. Marmury, kryształy, wtraże i oranżeria. Tak zmienił się Zameczek w Michałkowicach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Odnowione wnętrza siemianowickiego Pałacu Rheinbabenów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Marmury, piękne kryształowe żyrandole, lustra, stylowe kanapy i stoliki i te niezwykłe witraże. Pałac Rheinbabenów, czyli michałowicki Zameczek to perełka architektoniczna Siemianowic Śląskim. Właśnie zakończył się trwający ponad rok drugi etap rewitalizacji pałacu. Odnowione zostały wnętrza Zameczku. Oficjalne otwarcie obiekt zaplanowane jest na sobotę, 10 października. Zobaczcie te piękne wnętrza!

Pięknie odnowione wnętrza Pałacu Rheinbbenów, czyli Zameczku w Siemianowicach Śląskich

Pałac Rheinbabenów z 1870 roku to dziś jeden z najpiękniejszych obiektów w Siemianowicach Śląskich. Michałkowicki Zameczek w latach 2017-2018 przeszedł modernizację - odnowiono i podświetlono elewację oraz ozdobiono ją sztukaterią, wymieniono stolarkę okienną, nawierzchnię tarasu, a także wyremontowano dach. Z zewnątrz obiekt robił wrażenie, ale wnętrze wymagało gruntownego remontu. Te prace właśnie się zakończyły. Pięknie odnowiono wnętrza Pałacu Rheinbabenów.

Kryształowe żyrandole w sali lustrzanej, nowy parkiet, marmury, odtworzona sztukateria ścienna i sufitowa i oranżeria z pięknymi witrażami i egzotycznymi roślinami.Odnowione wnętrza Zameczku robią wrażenie. Podczas drugiego etapu modernizacji pałacu, który rozpoczął się w lipcu 2019 roku, przeprowadzono kompleksowy remont wnętrz zabytkowego pałacyku. Wartość tej inwestycji to prawie 8 mln złotych.

W sali lustrzanej, którą można zobaczyć na zdjęciach w naszej galerii, jest m.in. nowe oświetlenie i scena, a lustra zyskały nową obudowę. Odnowiona została też oranżeria. Zachowano witraż, który znajdował się w sali lustrzanej. To pamiątka po Rheinbabenach.

Co ciekawe w trakcie remontu oranżerii odkryto zamurowaną wnękę, a w niej na pokrytej tynkiem ścianie - polichromię, przedstawiająca egzotycznego ptak siedzącego na gałęzi. Malowidło poddano pracom konserwacyjnym i obecnie jest dekoracyjnym elementem oranżerii.

Zakres prac - drugi etap rewitalizacji Zameczki (lipiec 2019-wrzesień 2020):

  • wykonano nowe posadzki,
  • okładziny ścienne,
  • odtworzono sztukaterie ścienne i sufitowe,
  • wymieniono stolarkę drzwiową,
  • wymieniono instalacje wewnętrzne,
  • zaopatrzono obiekt w systemy sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania.

Przypomnijmy, że prace budowlane związane z przeprowadzeniem pierwszego etapu modernizacji Zameczku zakończono w sierpniu 2018 roku. Ich zakres objął odnowienie elewacji z wykonaniem tynków renowacyjnych oraz sztukaterii, wymianę stolarki okiennej i nawierzchni tarasu, wykonanie iluminacji, docieplenie dachu wraz z wymianą pokrycia dachowego, wykonanie półtorametrowej, granitowej opaski wokół budynku (poszerzonej od strony tarasu) oraz izolacji fundamentów. Wartość inwestycji wyniosła wówczas blisko 3,4 mln zł.

Łączna w rewitalizację pałacu Rheinbabenów Siemianowice Śląskie zainwestowały 11,5 mln złotych, z czego 5 mln pozyskanych ze pieniędzy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Otwarcie Zameczku dla gości

Oficjalnie Pałac Rheinbabenów zostanie otwarty w sobotę, 10 października. W sobotę Zameczek będzie otwarty od godziny 10.00 do 17.30. W tym czasie udostępnione zostaną zwiedzającym sala lustrzana, oranżeria, sale konferencyjne oraz pracownie. Każdy będzie mógł przyjść do pałacu i zobaczyć, jak pięknie zmieniły się jego wnętrza.

Wstęp do Pałacu Rheinbabenów jest bezpłatny.

Od godziny 15.00 w Zameczku rozbrzmiewać będzie muzyka klasyczna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Crystal Quartet. Warto wejść do oranżerii. Tam zobaczymy egzotyczne rośliny - oliwkę, drzewo cytrusowe czy palmy.
W związku z obowiązującymi obostrzeniami COVID-19 w obiekcie będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób.

Michałkowicki Zameczek ponownie będzie tętnił życiem

Pałac Rheinbabenów od stycznia 2016 roku stał się oddziałem Siemianowickiego Centrum Kultury. W budynku mieści się sala lustrzana na 130 osób, oranżeria, odrestaurowane piwnice i kilka mniejszych pomieszczeń, w których znajdują się pracownie artystyczne.

- Zameczek w XX wieku był prawdziwym centrum kultury i sztuki. Kolebką, która wychowywała i wspierała kilka pokoleń artystów scenicznych, plastyków i muzyków, na czele z Józefem czy Januszem Skrzekiem - mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląski.

- Obiekt był zawsze gościnny dla wszystkich twórczych ludzi z Siemianowic Śląskich i regionu, ale też dla uznanych artystów, którzy zawsze i z chęcią chcieli w nim występować lub wystawiać swoje prace. Dziś ponownie oddajemy go do użytku na cały XXI wiek dla mieszkańców Siemianowic Śląskich, mieszkańców Śląska i Polski, a wszystkich byłych wychowanków zapraszamy, by odkryli nasz obiekt na nowo - dodaje prezydent Siemianowic Śląskich.

Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie