MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostróda, kameralne Mazury z wszystkimi wygodami

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Miasto z bogatą i skomplikowaną historią, położone wśród rozległych lasów i malowniczych jezior. Drwęca, rzeka rezerwat, przecina Ostródę. Tu ma swą bazę Żegluga Ostródzko – Elbląska, operująca na unikalnym Kanale Ostródzko – Elbląskim.
Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Turyści, ale również mieszkańcy najbardziej cenią sobie spacery bulwarem nad Jeziorem Drwęckim. Zachody słońca niezapomniane, oferta restauracyjna, różnorodna. Są hotele, knajpki, Amfiteatr oferujący rozrywkę, ptactwo wodne radujące dzieci, plac zabaw, a częste imprezy na deptaku, zwanym Bulwarem Europejskim, urozmaicą życie się nudzącym. Miasto od lat jest znane z Festiwalu Reagge, czy corocznych Dni Ostródy. Można wynająć obiekt pływający i zakosztować ryzyka kontaktu z naturą. Mariny oferują łódki dla żeglarzy. Wypada powędkować. Baza hotelowa i noclegowa jest bardzo bogata, zarówno w mięście, jak i okolicy. Warto powędrować wzdłuż jeziora, zobaczyć Kanał, śluzę otwierającą dostęp do Jeziora Szeląg i idąc w kierunku Wieży Bismarcka, dotrzeć do kortów, plaży miejskiej i parku Collisa, gdzie na dzieci czeka sporo wyzwań.

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Główną atrakcją Ostródy, jest jej położenie na trasie Kanału Ostródzko - Elbląskiego, dawniej Oberlandzkiego, ewenementu na skalę światową. Stąd możemy zakosztować podróży po Kanale, poznać konstrukcję śluz i unikalnych pochylni. Rejsy statków są dostosowane do oczekiwań turystów.

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Ostródzkie jeziora zawsze były pełne miłośników żeglarstwa i innych sportów wodnych. Tu swą przygodę z żaglami rozpoczynała najwybitniejsza polska żeglarka, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która opłynęła samotnie kulę ziemską. Obecnie mariny nad Jeziorem Drwęckim pękają w szwach, ale nadal można znaleźć zaciszny zakątek na Wyspie, lub skorzystamć z Kanału i Malo uczęszczanych jezior okolicznych z Szelągiem Wielkim na czele.

Miasto od czasów prusackich, było garnizonem i z tego też żyło. Pozostały ciekawe resztki pierwszych 19-wiecznych zabudowań koszarowych, ryglowej konstrukcji. Potem, na przełomie 19/20 wieku powstały kolejne jednostki i były to poważne architektoniczne inwestycje. Dawne „Białe Koszary”, dziś są wchłonięte w strukturę miasta, stanowiąc unikalną perełkę urbanistyczną, oddaną instytucjom miejskim, handlowi i usługom. „Czerwone”, wracają do Polskiej Armii, jako batalion lekkich czołgów K2.

Stare miasto, niestety, po odwiedzinach sowietów, potem szabrowników, praktycznie wyparowało. W odbudowanym Zamku, znajdziemy Muzeum, mamy tu do dyspozycji, stałe i czasowe wystawy, koncerty i inne atrakcje. W 1807 roku przez miesiąc mieszkał tu Napoleon Bonaparte, stąd dowodząc swoją armią. Pobyt wojsk napoleońskich, też niestety, skutkował kolejną rujnacją miasteczka… Mimo to o fakcie pobytu Cesarza informuje stosowna tablica i muzealna ekspozycja.

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Kościół św. Dominika Savio, podniesiony z ruin przez wiernych, to najstarsza miejska budowla. W kościele Mariackim, można podziwiać piękną średniowieczną Pietę. Tuż obok wznosi się druga świątynia dominująca panoramę miasta, dwu wieżowy kościół ewangelicko-metodystyczny.

Polska Górka

Ciekawą zieloną, miejską enklawą jest 19-wieczny cmentarz, Polska Górka. Mocno zdewastowany w czasach komuny. Znajdziemy tam grób Gizewiusza, działacza społeczno-narodowego na Mazurach i literata, oraz Adolfa Tetzlaffa, twórcy ostródzkiej żeglugi, a także trzy macewy, ostatnie ślady po żydowskiej obecności w Ostródzie.

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Plaże

Miasto oferuje plażę nad Jeziorem Drwęckim i drugą, piaszczystą, pięknie położoną, nad Jeziorem Sajmino, dla mieszkańców, Kajkowskim. Do Sajmino, wędrujemy dębową aleją, niegdyś Drogą Chwały żołnierzy niemieckich, którzy bijąc Rosjan, polegli w 1914, prowadzącą do niegdyś imponującego cmentarza wojskowego. Paradoksy miasta, bo trasa zaczyna się teraz od nekropolii sowieckich żołnierzy, pochowanych na pierwotnym, prusackim Placu Chwały…

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Miłośnicy rowerowej przygody, mogą wyruszyć z miasta we wszystkich możliwych kierunkach i zawsze czeka na nich bujna przyroda i przygoda.

Wyznawcy spokoju, kontaktu z naturą i historią, mają multum ofert w okolicy Ostródy. Blisko stąd do obowiązkowego Skansenu w Olsztynku, Muzeum w Grunwaldzie, czy Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Pozostałości po dawnych, bogatych junkrowskich majątkach, grodziska dawnych Prusów, Pozycja Olsztynecka z zagubionymi bunkrami, pomysłów na wycieczki znajdziemy mnóstwo. I nade wszystko, piękne jeziora, fantastyczne rozległe lasy z urokliwymi jeziorkami i bogaty polodowcowy krajobraz.

Ostróda i okolice
Wojciech Gawor

Ostróda
[promo]241633123[/promo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostróda, kameralne Mazury z wszystkimi wygodami - Nasze Miasto

Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto