Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływalnia miejska w Siemianowicach Ślaskich z nagrodą marszałka woj. śląskiego. Badyhala zdobyła najwięcej głosów w swojej kategorii

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Kolejne wyróżnienie dla siemianowickiej pływalni miejskiej
Kolejne wyróżnienie dla siemianowickiej pływalni miejskiej Wojciech Mateusiak
Siemianowicka pływalnia miejska z nagrodą marszałka województwa śląskiego. Rozstrzygnięto XXI edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Do konkursu wpłynęło 42 zgłoszeń z 30 gmin. Wśród nominowanych do nagród były różne obiekty, jak centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Siemianowicka pływalnia miejska zdobyła Nagrodę Marszałka Województwa w kategorii obiektu użyteczności publicznej, wygrywając największą liczbą oddanych głosów.

Nagroda dla pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich

W województwie śląskim przyznano wyróżnienia dla najlepszych przestrzeni. W kategorii obiekt użyteczności publicznej największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała siemianowicka pływalnia miejska. Przypomnijmy, że badyhala w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą czynną zabytkową krytą pływalnią w Polsce. Hala kąpielowa w Siemianowicach Śląskich została otwarta w 1908 roku. W latach 2016-2019 pływalnia została gruntownie zmodernizowana.

Do XXI edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wpłynęły 42 zgłoszenia z 30 gmin. Wśród nominowanych do nagród znajdowały się zarówno obiekty kameralne, np. podwórka - sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne, np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie.

Nagrody przyznało jury konkursu, składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, któremu przewodniczył wicemarszałek województwa śląskiego Dariusz Starzycki.

W kategorii obiekt użyteczności publicznej największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja: rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej przy ul. Jana Nepomucena Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za udział w tym projekcie otrzymali również projektanci: Renata Gradzik i Bogdan Skurowski z pracowni architektonicznej ARS.

- Budynek składa się z kilku części i dzięki tej modernizacji zostały one ujednolicone również od zewnątrz co poprawiło wygląd całego obiektu - mówi Renata Gradzik.

- Ponadto umożliwiliśmy dostęp osobom niepełnosprawnym na teren obiektu, łącznie z niecką - dodaje projektantka.

Rewitalizacja najstarszej pływalni miejskiej w Polsce. Odzyskanie blasku siemianowickiej badyhali

Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Hala kąpielowa w Siemianowicach Śląskich została otwarta w 1908 roku. Po ponad 100 latach odzyskała swój dawny blask. Przeszła gruntowną modernizacją, która była podzielona na dwa etapy.

Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji obiektu zakończył się w styczniu 2018 roku. Uszczelniono wtedy nieckę basenową, wymieniono wentylację oraz wykończono ściany hali basenowej i filarów płytkami ceramicznymi. Renowację przeszedł także zabytkowy świetlik. Odnowiono szatnie i zamontowano nowe kabiny i przebieralnie.

W styczniu 2019 roku rozpoczął się drugi etap modernizacji pływalni. W roku 2019 szereg prac remontowych przeszedł sam budynek, w którym m.in. odrestaurowano i podświetlono elewację, przebudowano wejście główne i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, wymieniono technologię wody basenowej, pokrycie dachowe i obróbki blacharskie, a także zmodernizowano pomieszczenia natrysków oraz toalet.

Budowę zabytkowej pływalni rozpoczęto w 1907 roku, a rok później oddano obiekt do użytku zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika. Zabytkowy obiekt potrzebował oprócz zmian w środku także większej modernizacji. Dlatego w drugim etapie przeprowadzono remont elewacji wraz z wykonaniem iluminacji świetlnej, a także wymianę rynien, zniszczonych dachówek, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, modernizację instalacji c.o. wraz z kotłownią, przebudowę wejścia głównego i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację ogniw fotowoltaicznych zasilających oświetlenie awaryjne budynku, wymianę technologii wody basenowej oraz montaż nowego ogrodzenia.

Rozstrzygnięto XXI edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

W kategorii przestrzeń publiczna największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja:
Open Air Museum. Cieszyn, Aleja Piastowska (od ul. Zamkowej do ul. Sportowej) w Cieszynie.
Inwestor: Miasto Cieszyn.
Projektant: Pracownia Architektoniczna RS+ Robert Skitek.

W tej kategorii trzy równorzędne Wyróżnienia Marszałka Województwa uzyskały realizacje:

  • Park Miejski w Siewierzu zrealizowany w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy – Gmina Siewierz.

Inwestor: Miasto i Gmina Siewierz.
Projektanci: Ove Arup &Partners International Ltd sp. z o.o. Oddział w Polsce. Projektowanie Architektoniczne Wycena Nieruchomości Anna i Bartosz Michalscy.

  • Strefa Aktywności w Chorzowie, ul. 75 Pułku Piechoty 1A.

Inwestor: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Projektant: SLAS architekci Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus.

  • Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie, ul. Sokoła 10.

Inwestor: Powiat Pszczyński.
Projektant: Szafron Szendzielorz.

Jak co roku przeprowadzony został także plebiscyt publiczności, w którym mieszkańcy spośród 42 zgłoszonych realizacji za najlepszą uznali Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Realizacja ta uzyskała 2549 punktów i Nagrodę Internautów.

Organizatorem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest Zarząd Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice i Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział śląski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto