Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po trzech latach GZM zakończyła postępowanie na wykonawcę Roweru Metropolitalnego. Będzie nim spółka Nextbike GZM

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Do dyspozycji użytkowników będzie system składający się z 7000 rowerów i 924 stacji wypożyczania w 31 gminach tworzących GZM
Do dyspozycji użytkowników będzie system składający się z 7000 rowerów i 924 stacji wypożyczania w 31 gminach tworzących GZM Paweł Kurczonek
Po trwającym ponad 3 lata postępowaniu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła, że wykonawcą Roweru Metropolitalnego będzie spółka Nextbike GZM. Warta 181 mln złotych umowa zostanie zawarta na 5 lat. System będzie wdrażany w 3 etapach, a po 22 miesiącach osiągnie swój ostateczny kształt, czyli 7000 rowerów IV generacji z nadajnikiem GPS, na 924 stacjach w 31 gminach tworzących GZM. W pierwszym etapie wdrażania Roweru Metropolitalnego, przewidzianym po 4 miesiącach od podpisania umowy, system będzie działać w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich.

GZM podpisała umowę z wykonawcą Roweru Metropolitalnego

Wykonawcą systemu Roweru Metropolitalnego będzie niemiecka spółka Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę. Wyłonienie wykonawcy nie było proste, bowiem do Krajowej Izby Odwoławczej, w trwającym ponad 3 lata postępowaniu, wpłynęło łącznie aż 6 odwołań. Początkowo GMZ planowała przeznaczyć 240 mln złotych na najbliższe 7 lat działania Roweru Metropolitalnego. Ostatecznie jednak wyłoniono wykonawcę, który za 181 mln złotych zrealizuje pięcioletnią umowę obejmującą uruchomienie, zarządzanie i eksploatację systemu.

- To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery - dodaje.

Będą to rowery IV generacji wyposażone w nadajnik GPS, dzięki czemu na stacjach nie będzie konieczne wpinanie i wypinanie roweru z elektrozamka. Rowery IV generacji funkcjonują już w ramach systemu Kajteroz, czyli chorzowskiego roweru miejskiego.

Zanim mieszkańcy miast i gmin wchodzących w skład GZM zaczną korzystać z Roweru Metropolitalnego upłynie jednak trochę czasu. System będzie wdrażany etapami, a pierwsza część ma być uruchomiona w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy. W pierwszym etapie Rower Metropolitalny zacznie działać w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. Do dyspozycji użytkowników systemu na początku trafi 1260 rowerów.

W drugiej połowie 2024 roku, czyli w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, Rower Metropolitalny będzie dostępny w kolejnych miastach: Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Do systemu dodanych zostanie wówczas ok. 3,5 tys. nowych jednośladów.

Trzecia i ostatnia faza wdrażania systemu przewidziana została na trzeci kwartał 2025 roku, czyli w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Z Roweru Metropolitalnego będzie można skorzystać także w: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach. Wtedy też do dyspozycji użytkowników będzie cały zaplanowany system składający się z 7000 rowerów i 924 stacji wypożyczania w 31 gminach tworzących GZM.

Rower Metropolitalny będzie kompatybilny z komunikacją miejską

W myśli idei zrównoważonej mobilności miejskiej, rower jest ważnym środkiem codziennego przemieszczania się po mieście. System Rowerów Metropolitalnych ma być kompatybilny z transportem publicznym, dlatego wypożyczalnie jednośladów będą dostępne przez cały rok. System płatności w wypożyczalniach rowerów i transporcie publicznym na terenie GZM ma być zintegrowany, dzięki czemu za pomocą jednej aplikacji będzie można kupić bilet na komunikację miejską i uzyskać dostęp do roweru miejskiego.

- Rower Metropolitalny odegra istotną rolę w systemie zrównoważonej mobilności miejskiej – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. – Traktujemy rower jako pełnoprawny środek transportu. Stacje wypożyczalni zostaną zlokalizowane również w węzłach przesiadkowych systemu transportu metropolitalnego – dodaje.

System pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości. Opłata za zostawienie roweru w niewłaściwym miejscu będzie wynosić 10 złotych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto