Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie klasa prawnicza w I LO im. Jana Śniadeckiego, przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim

Bartłomiej Wortolec, mat. prasowe
Dzisiaj w Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego podpisano porozumienie pomiędzy uczelnią, miastem Siemianowice Śląskie oraz Zespołem Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich dotyczące utworzenia klasy prawniczej objętej patronatem naukowym przez Wydział Prawa i Administracji.

Trójstronna umowa w tej sprawie została zawarta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Dokument podpisywali: Prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. Kształcenia i Studentów – prof. Ryszard Koziołek, prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego Agata Krzysztofik.

– To dla nas ogromna przyjemność móc współpracować z otoczeniem społeczno – gospodarczym, a w tym wypadku z miastem Siemianowice Śląskie. To jest pierwsza umowa, którą podpisujemy z miastem, a nie z Liceum Ogólnokształcącym, dlatego ten aspekt ma szczególne znaczenie. Pokazujemy uczniom, że mają możliwość studiować w swojej okolicy Otwarcie klasy prawniczej to czysta przyjemność - mówi dr hab. prof. UŚ Piotr Pinior, prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Zakres projektu pozwoli na przekazanie uczniom szerokiej i unikatowej wiedzy z zakresu różnych gałęzi prawa. Pani mgr Anita Strzebińczyk asystent na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego stworzyła autorski program zajęć dotyczących podstawowych zagadnień prawnych, które prowadzone będą w szkolnej klasie prawniczej. Uczniowie szkoły będą mieli możliwość odbywania części zajęć dydaktycznych w uczelni, korzystania z infrastruktury, w tym nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

– Opracowując program chcieliśmy go ukształtować dwutorowo. Pierwsza część dotyczyła, krótkiego wprowadzenia teoretycznego wybranych dziedzin prawa cywilnego i administracyjnego, z którym spotykamy się na co dzień. Natomiast część praktyczna została wzbogacona o pewne elementy praktyczne, które są bardzo istotne dla uczniów na tym etapie. Chcemy, aby nauczyli się formować proste pisma i wnioski, z którymi każdy obywatel spotyka się na co dzień. W porozumieniu z panią dyrektor chcemy organizować również wycieczki do różnych instytucji, aby uczniowie spotykali się z tym jak wygląda taka praca. Na początku chcemy opowiedzieć im o prawie i przedstawić czym jest i dlaczego porządkuje nasze życie oraz dlaczego ważne jest dla każdego obywatela.

W ramach współpracy ze szkołą dr Jacek Zrałek, kierownik Szkoły Prawa USA przy Wydziale Prawa i Administracji zapraszać będzie na spotkania z uczniami odwiedzających Katowice profesorów trzech amerykańskich wydziałów prawa, z którymi Szkoła Prawa USA współpracuje.

- Podkreślam, że będziemy współpracować nie tylko ze szkołą, ale także z miastem. To pole będzie bardzo szerokie, bo z jednej strony mamy klasę prawniczą, którą będziemy wspierać swoimi pracownikami i zapleczem, a z drugiej uruchamiamy filię poradni studenckiej prawa w Siemianowicach Śląskich. Dodatkowo mam przyjemność być kierownikiem Szkoły Prawa USA przy WPiA i ze swojej strony będziemy zapraszać odwiedzających nas amerykańskich profesorów, żeby także odwiedzili siemianowicką młodzież - mówi dr Jacek Zrałek.

Prof. dr hab. Jacek Górecki kierujący pracami wydziałowej Studenckiej Poradni Prawnej wyraził z kolei zgodę na powstanie filii tej poradni w Siemianowicach Śląskich. Inicjatywa obrazuje szerokie pole na jakim może być prowadzona współpraca między wydziałem i miastem.

– To dla nas wyjątkowy dzień i historyczne wydarzenie. Pierwszy raz w historii miasta podpisujemy takie porozumienie z jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. To nie tylko współpraca ze szkołą, ale także współpraca z miastem. Będziemy wspólnie tworzyć poradnię studencką prawa, która za niedługo zacznie funkcjonować i będzie wspierać naszych mieszkańców. Oczywiście miasto chce też wspierać swoich studentów. Padła prośba ze strony uczelni, abyśmy wspierali stypendiami tych najbardziej zdolnych uczniów i to właśnie będziemy robić - mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Inicjatywa promująca wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej ma ułatwić również uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów zgodnego z planami na przyszłość, predyspozycjami i kompetencjami.

– Myślę, że będzie to klasa dla uczniów, którzy mają predyspozycje w kierunku historyczno – prawnym i są zainteresowani prawem. Projekt przewiduje, że od 1 września 2017 uruchomimy tą klasę. W I i II klasie będą mieli po 2 godziny edukacji prawnej. Natomiast w III klasie uczniowie wcześniej kończą rok szkolny, dlatego zajęć prawnych mieć nie będą. Chciałabym podkreślić, że projekt przewiduje dla tej klasy przez dwa semestry dodatkową godzinę z języka polskiego dot. retoryki i kultury języka. Liczę na to, że będzie to 25-osobowa klasa - mówi Agata Krzysztofik, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Siemianowicach Śląskich. - Dodatkowo przewidujemy nawiązanie współpracy m. in. z Sądem Rejonowym w Siemianowicach Śląskich, czy kancelariami prawnymi, żeby uczniowie mieli żywy kontakt z prawnikami i żeby mogli naszym uczniom pokazać jak to wszystko funkcjonuje. Myślę, że praktyka jest najważniejsza oczywiście podparta teorią – dodaje Agata Krzysztofik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto