Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera Mikrodramatów w Parku Tradycji. To historia Karbia, dzielnicy Bytomia

BW
Jakie stworzenia kryją się w zakamarkach bytomskiej dzielnicy Karb? W co można wdepnąć, przechadzając się ulicami Karbia? Dlaczego Witkacy, Mickiewicz, Szekspir i Różewicz poświęcili miejsca w swojej twórczości bytomskiemu Karbiowi? Monodram „Mikrodramaty” odpowie właśnie m.in. na takie pytania. Premiera monodramu już 13 stycznia o godz. 19.00 w Parku Tradycji. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach SCK.

13 stycznia w siemianowickim Parku Tradycji, przy ul. Orzeszkowej odbędzie się premiera niezależnego spektaklu autorskiego pt. „Mikrodramaty”. Twórczynią spektaklu jest Sandra Braksator, mieszkanka Karbia, która o dzielnicy wie bardzo dużo. Braksator jest autorką scenariusza monodramu i odtwórczynią roli bohaterki sztuki. W tworzeniu przedstawienia wsparł ją siemianowiczanin Radosław Matysek - reżyser i producent spektaklu.

- W spektaklu zobaczymy historie związane z dzielnicą Karb. Prawie wszystkie wydarzył się naprawdę - mówi Radosław Matysek. - Wszystko zostało ujęte w surrealistycznej formie. Inscenizacyjnie wszystko będzie odrealnione, w postapokaliptycznej konwencji. Faktografia jest w dużej mierze autentyczna - dodaje Matysek.

Pomysł takiego spektaklu w głowie autorki zrodził się już bardzo dawno. Dopiero jesienią tego roku rozpoczęto prace nad produkcją spektaklu. Motorem napędowym produkcji było dofinansowanie ze strony Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

- To monodram - mówi Radosław Matysek. - Zazwyczaj takie spektakle są bardzo hermetyczne. W naszym przypadku będzie całkiem inaczej. Choć jest jedna aktorka, to w spektaklu zobaczymy wiele postaci. Są nawet sceny zbiorowe, gdzie zobaczymy innych bohaterów, tylko że w formie wirtualnej. W spektaklu ważną rolę odgrywa scenografia, światło i muzyka - tłumaczy Matysek.

Jak zdradzają twórcy spektaklu - w jego trakcie widzowie będą musieli przemieszczać się po całym Parku Tradycji, podążając za bohaterką.

Muzykę do spektaklu przygotował zespół Strzyga!, zaś wśród scenografów i kostiumografów znajdziemy Marcela Różankę - założyciela śląskiego zespołu muzycznego Oberschlesien. W produkcji monodramu „Mikrodramaty” wzięło udział ok. 20 osób.

Monodram porusza bardzo aktualny temat lęku przed nowym, nieznanym, innym - obcym. Lęk prowadzi do samotności, poczucia paradoksu życia, narastania frustracji i marazmu, które odreagowane zostają pod postaciami pychy i próżności. Walka z samą sobą i fatum, które być może ciąży nad bohaterką spektaklu, będą impulsem do podjęcia działań i początkiem wejścia w efemeryczny świat spektaklu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto