Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Wciąż za mało rodzin zastępczych

Paweł Szałankiewicz
Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Wciąż za mało rodzin zastępczych
Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Wciąż za mało rodzin zastępczych
Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Rodzina zastępcza to nowy dom dla dziecka, które wiele przeżyło. Wciąż jednak w naszym mieście takich rodzin jest za mało.

Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Stowarzyszenie "Nowy Dom" w Siemianowicach w ramach projektu Bezpieczny Nowy Dom zachęca rodziny z naszego miasta do tego, aby zostały rodziną zastępczą. Bo niestety, rodzin zastępczych w naszym mieście jest mało, a dzieci, które wymagają opieki i miłości, bardzo wiele.

- To niestety nie tylko problem Siemianowic, a ogólnopolski problem. Rodzin zastępczych jest zdecydowanie za mało, by pomóc spełnić potrzeby dzieci i pomóc im w podtrzymywaniu więzi rodzinnych - mówi Beata Kropla, prezes stowarzyszenia "Nowy Dom".

Aktualnie w naszym mieście funkcjonują 133 rodziny zastępcze, które zajmują się 184 dziećmi. Natomiast o status rodziny zastępczej ubiegają się dwie rodziny z Siemianowic. Stąd też stowarzyszenie "Nowy dom" prowadzi akcję promocyjną, aby zachęcić rodziny z naszego miasta do zostania rodzicami zastępczymi. Co należy zrobić?

Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Wciąż za mało rodzin zastępczych

- Na początek trzeba zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który udziela informacji i pomocy w procesie przygotowania do zostania rodziną zastępczą - mówi Beata Kropka.

Procedura jest dość czasochłonna. Na początku odbywa się proces kwalifikacji. Pracownicy MOPS spotykają się indywidualnie z rodziną, by wyjaśnić z czym wiąże się rodzina zastępcza jednocześnie weryfikując możliwości kandydatów. Potem są wizyty domowe oraz spotkania z psychologami i pedagogami, którzy oceniają zdolność kandydatów pod względem wychowawczym i potencjału co do opieki zastępczej. W kolejnym etapie rodziny są zobowiązane do odbycia warsztatów, na których jest 50 godzin dydaktycznego szkolenia i 10 godzin pracy przy opiece nad dziećmi. Takie szkolenie z reguły trwa 10 tygodni. Całość, od momentu złożenia wniosku o zostanie rodziną zastępczą, do przyznania opieki nad dzieckiem, trwa od pół roku do nawet roku.

Rodziną zastępczą może zostać osoba samotna jak osoby będące w związku małżeńskim. Rodziną zastępczą mogą być osoby spokrewnione jak babcia, dziadek, siostra lub brat. Są też rodziny zastępcze zawodowe, które pełnią tę funkcję na zasadzie umowy o pracę, ale muszą przyjąć przynajmniej trójkę dzieci.

Rodziny zastępcze w Siemianowicach: Miasto w ubiegłym roku przeznaczyło na wsparcie rodzin zastępczych ok. 1 mln 830 tys. zł.

W tej kwocie zawarte są: świadczenia kosztów utrzymania dziecka, świadczenia z tytułu zdarzenia losowego, dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania dziecka, świadczenie na utrzymanie lokalu mieszkalnego oraz świadczenia związane z pokryciem niezbędnego remontu przy przyjmowaniu dziecka. Poza wsparciem finansowym miasto stara się wspierać (głównie poprzez działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) rodziny zastępcze również w innych formach, między innymi prowadząc grupy wsparcia dla rodzin zastępczych, organizując spotkania dla dzieci w Klubie Zielonego Smoka w czasie gdy rodzice uczestniczą w spotkaniach grup wsparcia w MOPS (dzieci w tym czasie spędzają czas na zabawie pod opieką pracowników MOPS) czy też poprzez organizację corocznego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto