Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sadzenie w Parku Śląskim” już w ten weekend

Magdalena Mikrut-Majeranek
Park Śląski
W nadchodzący weekend Park Śląski otwiera swoje podwoje dla miłośników ogrodnictwa oraz wszystkich tych, którzy uwielbiają relaks na świeżym powietrzu, wspólną pracę oraz sadzenie roślin. 22 i 23 kwietnia będzie miała miejsce akcja „Sadzenie w Parku Śląskim”. Podczas wydarzenia posadzonych zostanie 173 drzewa i 720 krzewów ozdobnych.

- Wspólnie nawiążemy do historii i zadbamy o zieleń, największe parkowe bogactwo. Oficjalnie rozpoczniemy też tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie w parku kilka tysięcy roślin – informuje Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Zgodnie z przewidywaniami, w ciągu najbliższego roku w Parku Śląskim zostanie posadzonych ponad 800 drzew oraz prawie 2500 krzewów. Można śmiało powiedzieć, że to największa akcja uzupełniania parkowej roślinności od kilku lat. Jedna z największych akcji społecznych mających na celu sadzenie drzew miała miejsce w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy dzięki zaangażowaniu społeczeństwa na miejscu hałd, pogórniczych odpadów, biedaszybów, zapadlisk, wysypisk i bagien powstawał dzisiejszy park. W ten sposób powstał jeden z najpiękniejszych parków miejskich na świecie.

– Nasza akcja nie ma charakteru wspomnieniowego, ale nawiązujemy do tamtych wydarzeń, bo one przypominają, że park to nasze wspólne dziedzictwo, o które trzeba dbać i się troszczyć. Poza tym, w kwietniu świętujemy Dzień Ziemi – to dobry czas na akcje ekologiczne – podkreśla Karweta.

Swój udział w sadzeniu potwierdziły już m.in. Fundacja Park Śląski, Fundacja Reborn, Związek Harcerstwa Polskiego, Miejska Partyzantka Ogrodnicza, Fundacja Ekoart Silesia, Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, Fundacja Arka. Zaproszeni są także inni społecznicy, dla których ważne jest dobro Parku Śląskiego.
Społeczna akcja sadzenia uzupełniania drzewostanu rozpocznie się w piątek 22 kwietnia br.

- Nasadzenia obejmą wówczas promenadę generała Jerzego Ziętka. Od godziny 11 do 14, każdy będzie mógł dołożyć swoją „cegiełkę” podczas sadzenia topoli. Przygotowane zostaną też ciekawe warsztaty: „Drugie życie drzewa”, które poprowadzi profesor Piotr Skubała, wykładowca z Uniwersytetu Śląskiego oraz „Zrób sobie ogródek”, które przygotuje Miejska Partyzantka Ogrodnicza. Fundacja Park Śląski zaprosi natomiast na happening ekologiczny i grę terenową - informuje Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

22 kwietnia oficjalnie rozpoczniemy akcję nasadzania drzew. Na początku fragment promenady generała Jerzego Ziętka obsadzimy topolami berlińskimi. Firma wykona otwory, w które włoży młode, około 3 metrowe drzewka z zabezpieczonym systemem korzeniowym, chroniącym go przed wyschnięciem i oberwaniem w czasie transportu. Następnie młode nasadzenia zostaną zabezpieczone palikami i taśmą mocującą w celu prawidłowej stabilizacji w ich początkowym okresie wzrostu - mówi Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni z Parku Śląskiego.

Wszyscy, którzy pojawią się tego dnia w Parku Śląskim będą mogli pomóc w sadzeniu drzew. Poza sadzeniem monumentalnych pomników przyrody przyjdzie pora także i na nieco mniejsze rośliny, ponieważ do obsadzenia są także rabaty z krzewami na skrzyżowaniu alei Głównej z promenadą Ziętka.

Dzień później, 23 kwietnia, w pobliżu placu zabaw w Rosarium, zaplanowano akcję sadzenia róż. - W następnych dniach i tygodniach na Polach Marsowych – zgodnie z koncepcją profesora Władysława Niemirskiego – zostanie odtworzony czwórkowy układ topoli czarnej odmiany włoskiej. Docelowo trafi tam 116 sztuk tego gatunku. Promenadę generała Jerzego Ziętka, między Kanałem Regatowym a zoo, uzupełnimy natomiast o 20 klonów srebrzystych – informuje Łukasz Drozd.

W sobotę 23 kwietnia br. od godz. 11.00 do 17.00 posadzone zostaną róże na 12 rabatach w Rosarium. Dużą rolę w organizacji wydarzenia odegrała Fundacja Reborn, która nie tylko przygotowała program artystyczny, ale i zakupiła część krzewów róż. Poza pracą ogrodniczą, organizatorzy przewidzieli także część artystyczną - koncerty muzyki popularnej oraz przygotowane przez najmłodszych przedstawienie „Mały książę”. Będzie można także poznać historię ogrodu różanego oraz uzyskać informacje dotyczące hodowli róż.

Odbędą się także eko-warszaty, przygotowane przez Fundację Arka. W trakcie wydarzenia harcerze na Kanale Regatowym zainaugurują sezon wodny.Wspólna praca w parki zintegruje kilka pokoleń. Sadzić będą zarówno dzieci, jak ich rodzice, czy nawet dziadkowie. Dla najmłodszych zarezerwowano sadzenie kwiatów na jednym z klombów za fontanną Pelikany.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto