Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Chór Wesoła Jesień czeka teraz przyszłość w różowych barwach

PSZ
Paweł Szałankiewicz
Chór Wesoła Jesień ma ponad 40-letnią tradycję. Został założony na przełomie lat 60- i 70-tych przez Tadeusza Lachowicza. Schedę po nim przejęła Hildegarda Weiser, mama obecnej kierowniczki chóru, Stefanii Tomys.

Od samego początku chór spotykał się w Klubie Seniora w Bytkowie pod skrzydłami Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od niedawna działa już pod egidą Siemia-nowickiego Centrum Kultury. Dlaczego? Jak się dowiedzieliśmy, poszło o pieniądze, a właściwie ich brak. Członków chóru nie było stać na opłacanie dźwiękowca. Ze swoim problemem zgłosiły się więc do dyrektora SCK, Marka Banasika.

- Zaproponowałem im, że zostaną jedną z naszych sekcji. Panie zgodziły się, dzięki czemu mamy teraz jeden chór, nie licząc Zespołu Pieśni i Tańca - wyjaśnia Banasik.

Członkowie Wesołej Jesieni przystali na to tym bardziej, że działając pod SCK będą mieli większe możliwości wyjazdów na festiwale folklorystyczne odbywające się poza miastem. Poza tym będą mogli też częściej występować na większych imprezach w Siemianowicach. Pierwszą z nich będzie XXVI Wojewódzka Biesiada Klubów Artystycznych Złotego Wieku, która odbędzie się... 26 sierpnia w amfiteatrze Parku Miejskiego. Jest jeszcze jedna rzecz, dla której "Wesoła Jesień" zgodziła się zmienić swoją siedzibę.

- Ten chór jest dla nas wszystkim. Gdyby go nie było, nudziłybyśmy się. On jest jak nasz drugi dom, a jego członkowie, jak druga rodzina - podkreśla Dorota Urbaniak, członek chóru.

Jak zaznacza kierowniczka chóru, Stefania Tomys, chór działa właściwie z pokolenia na pokolenie.

- Poza tym bardzo lubimy śpiewać, a samo to, że się po prostu spotkamy w swoim gronie, naprawdę bardzo wiele nam daje - mówi Tomys.
Wesoła Jesień liczy sobie dzisiaj około 15 osób. W przeważającej części śpiewają w nim panie, ale znalazło się również miejsce i dla panów.

- My już jesteśmy wesołe i zapewniam, że nasi chłopcy również tacy są - śmieje się Urbaniak.

Jaka przyszłość czeka teraz Wesołą Jesień? Jak zaznacza Banasik, różowa. - Panie będą miały przy nas większe możliwości, bo będą występować nie tylko w czasie biesiad. Będziemy im organizować również wyjazdy na konkursy i przeglądy zespołów folklorystycznych - deklaruje Banasik.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto