Siemianowice: I sesja nowo wybranej rady miasta za nami

Magdalena Mikrut-Majeranek
Pierwsza sesja nowo wybranej rady miasta za nami. Podczas uroczystego posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 22 listopada, w Siemianowickim Centrum Kultury – Parku Tradycji prezydent Siemianowic Śląskich oraz radni VIII kadencji złożyli ślubowanie.

Przypomnijmy, że siemianowicka rada miasta składa się z 23 rajców. Po tegorocznych wyborach aż 10 mandatów trafiło do KWW Rafał Piech SMS (Gałecka Beata, Janota Marcin, Mól Grzegorz, Nowara Tomasz, Nycz Jan, Omelan Marek, Piech Alicja, Piech Rafał, Pieczykolan Bartłomiej, Wańczura Bartosz), 4 do KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska (Gościniak Andrzej, Gościniak Małgorzata, Siegel Paweł, Siwiec-Magielnicka Karina), 4 do KW Prawa i Sprawiedliwości (Patyk-Płuciennik Barbara, Rosicki Łukasz, Sobczyk Danuta, Urbańczyk Marek), 3 do KWW Samorządowcy 2018 (Becker Jerzy, Jurkiewicz Grzegorz, Krążek Aleksandra), a po jednym mandacie otrzymały komitety wyborcze wyborców SLD Lewica Razem (Cebula Adam) oraz Wspólnie dla Siemianowic A. Zasady-Chorab (Zasada-Chorab Anna).

- 610 zrealizowanych inwestycji, rekordowa ilość pozyskanych środków unijnych, to coś, co na pewno zapisze się w historii rady miasta VII kadencji, i co jest dumą prezydenta miasta oraz całej załogi, która go wspiera, a także radnych - powiedział prezydent Rafał Piech po wręczeniu insygniów władzy. Zaznaczył także, że kapitan statku bez dobrej załogi niewiele zdziała, a jego załoga jest godna zaufania.

– Plan, który będziemy realizować w latach 2018-2023 to nic innego jak kontynuacja tego, co robiliśmy do tej pory. 84 proc. poparcia dla tych działań, to nie przypadek. Mieszkańcy chcą kontynuacji, a ja przyjmuję to wyzwanie – dodał.

Prezydent Rafał Piech przedstawił pokrótce swój program wyborczy, który ma zamiar zrealizować w kolejnej kadencji. W gruncie rzeczy stanowi on kontynuację już rozpoczętych zadań. Główny nacisk zostanie położony na rozbudowę i poprawę infrastruktury drogowej, remonty chodników, dróg, czy budowę parkingów. Prezydent przyznał także, że to ostatni dzwonek na sięgnięcie po środki unijne związane właśnie z budową nowych dróg.

- Musimy wybiegać w przyszłość i nie czekać aż nasze miasto stanie się miastem zakorkowanym. Musimy działać dużo wcześniej, dlatego już teraz realizujemy inwestycje drogowe – podkreślił. - Ta kadencja to czas remontów dróg, które ułatwią nam poruszanie się po Siemianowicach – zauważył. - Samochodów przybywa, ale musimy też pamiętać o miejscach zielonych, żeby ich nie zabierać mieszkańcom – dodał.

Wśród przyświecających mu priorytetów wymienił m.in. rewitalizację miasta. Zwrócił także uwagę na potrzebę odnowy starych kamienic. - Będziemy walczyć o rewitalizację zdegradowanej substancji mieszkaniowej. Ale odbędzie się też rewitalizacja parków i skwerów. Wielu już zrealizowaliśmy, ale jest jeszcze mnóstwo do zrobienia – mówi prezydent Piech.

Podkreślił też wagę przygotowania i uzbrojenia terenów inwestycyjnych. –To niezbędne, aby ściągnąć potencjalnych przedsiębiorców, ponieważ daje nam to dodatkowe wpływy z podatków, dzięki którym możemy rozwijać miasto – mówi prezydent. Podczas swojego wystąpienia zaakcentował ważną rolę szkolnictwa branżowego rozwijanego w mieście oraz konieczność skupienia się na seniorach. – To osoby, które najwięcej przeszły i których trzeba słuchać – zauważył. Dodał także, że w mieście działa zarówno Rada Seniorów, jak i Uniwersytet III Wieku. – Będziemy to rozwijać i aktywizować naszych seniorów – obiecał.

Przypomniał też cytat Jana Pawła II mówiący o tym, by różnić się szlachetnie, odnosząc go do sytuacji w radzie miasta. - Chciałbym żebyście wiedzieli, że prezydent Siemianowic Śląskich to człowiek dla którego liczy się każdy. To prezydent, dla którego nie ma różnic poglądowych, partyjnych, religijnych. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia – zaznaczył. Skierował też słowa do radnych. – Liczę na wasze wsparcie, nie patrząc na szyldy partyjne. To dla mnie nie istnieje w samorządzie. Wiem, że jest grono ludzi, którym nie pasuje to, że człowiek współpracuje z każdym, ale na tym polega samorząd. Czasem partyjność zakrzywia pewien obraz. Nie o to chodzi. Zawsze pracujmy ponad podziałami. Pamiętajcie, że mieszkańcy wskazali nam kierunek na kolejne 5 lat. Myślę, że wspólnie zrobimy wiele – zaznaczył prezydent Piech.

Kontynuując swoje przemyślenia prezydent powrócił do tematu zawierzenia miasta Maryi, o którym wspominał w lipcu tego roku podczas spotkanie „Oddaj się Maryi”, które odbyło się w Niepokalanowie. Przypomniał też o fali hejtu, jaka przelała się przez media po publikacji tych informacji. Prezydent nigdy nie ukrywał, że jest wierzący, dlatego też teraz podziękował Bogu. – Dziękuję Bogu za wsparcie przez te cztery lata i przez całe życie. Dziękuję Matce Najświętszej – powiedział. – Kiedy dziękuje się Bogu, ktoś może powiedzieć, że samorząd to nie miejsce na to. Budzi to wiele kontrowersji – zauważył, po czym przytoczył kilka przykładów sławnych postaci, które nie wstydzą się publicznie mówić o swojej wierze.

Następnie podziękował wszystkim współpracownikom, doceniając ich zaangażowanie w rozwój miasta, a na koniec pełnym wzruszenia głosem wyraził swoją wdzięczność dla rodziny, która przez całą minioną kadencję wspierała go i poświęcała się. W finale zaprosił na scenę SCK-Parku Tradycji swoją żoną, dzieci, rodziców, teściów oraz seniorkę rodu – 97-letnią babcię, która, jak dodał prezydent, jest 14. najstarszą mieszkanką Siemianowic. Podziękował im wręczając kwiaty.

Po podziękowaniach przyszedł czas na wybór przewodniczącego rady miasta. Radny Marcin Janota zgłosił kandydaturę Adama Cebuli, dotychczasowego przewodniczącego rady miasta. Radni podczas głosowania opowiedzieli się za tą kandydaturą.

Może to drobiazg, ale wart podkreślenia. Otóż, prezydent Rafał Piech w wywiadach wielokrotnie podkreślał, że wsłuchuje się w głos mieszkańców Siemianowic planując inwestycje. Można przypuszczać, że było tak i tym razem, gdy planowano organizację sesji inaugurującej działalność nowo wybranej rady miasta, ponieważ zwołano ją na godzinę 17.00, dzięki czemu sala widowiskowa SCK – Parku Tradycji pękała w szwach, a i nie wszyscy mieli miejsca siedzące. To rzadkość, ponieważ w ościennych miastach sesje te miały miejsce w godzinach porannych lub wczesnym popołudniem.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam
Mam nadzieję, że w imię ojca i córki tylko w opozycji.
y
yoko
nowa rada a w sck stary troll po guzym ile panu dał panie prezydencie i na jakiej podstawie przedłużył mu pan kadencję o kolejne cztery lata czy przypadkiem nie powinien być rozpisany konkurs na dyrektora sck
B
Bolero
Mam nadzieję Panie Prezydencie, że plotki o tym, ze będzie Pan startował do europarlamentu z list pis to tylko plotki, ze będzie Pan dalej działał dla Naszego miasta, ze nie będziesz Pan drugi kałuża, bo jak Pan byś później siemianowiczanom w oczy patrzył ???
Dodaj ogłoszenie